Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази вакиллари билан видеоконференция шаклидаги учрашув
Жорий йилнинг 26 январь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Хитойдаги элчихонаси ва Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази вакиллари иштирокида камбағалликни қисқартириш масалаларига бағишланган видеоконференция шаклидаги учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги камбағалликни қисқартириш департаменти директори – Илхом Маматкулов, Ўзбекистон Республикасининг Хитойдаги элчихонаси маслаҳатчи вакили – Ботир Турсунов, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази бош директори ўринбосари – Ли Син, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази илмий-тадқиқот бўлими директори ўринбосари - Сюй Липин хоним, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази малака ошириш бошқармаси бошлиғи – Го Ян хоним, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази тажриба алмашинув бўлими бошлиғи ўринбосари – Ли Линъи хоним ҳамда Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази ҳамкорлик бўлими бошлиғи - Лу Люцюнлар иштирок этишди.
Учрашувда Илхом Маматкулов Ўзбекистондаги иқтисодий ислоҳотлар, жумладан, камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, мазкур йўналишда Хитойнинг тегишли вазирлик ва идоралари билан ҳамкорлик масалаларига тўхталиб ўтди.
Шу билан биргаликда, Сюй Липин хоним “Халқаро миқёсда камбағалликни қисқартириш” мавзусидаги тақдимоти билан иштирок этиб, унда қуйидаги асосий йўналишлар муҳокама қилинди:
сўнгги йилларда камбағалликни қисқартиришда Хитойда олиб борилган ислоҳотлар ва уларнинг амалий натижаси;
аниқ мақсадга йўналтирилган камбағалликни қисқартириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва уни амалга ошириш бўйича тавсиялар;
камбағал аҳолини аниқлаш мезонлари ва уларнинг мазкур ҳолатга тушиб қолиш сабабларининг комплекс таҳлили.
Бундан ташқари, Го Ян хоним ҳозирги кунга қадар камбағалликни қисқартириш бўйича ташкил этилган ўқув курслари, унда хорижий мамлакатлар вакилларининг иштироки тўғрисида маълумот берди. Унга кўра, 2019 йилга қадар Марказ томонидан 159 та халқаро семинар ташкил этилган бўлиб, уларда 136 мамлакатдан 4 233 киши қамраб олинган. Ушбу курсларда 2008 йилдан буён 25 нафар Ўзбекистонлик мутахассислар ҳам қатнашган.
Видеоконференцияда Ли Линъи хоним Хитой томонидан камбағалликни қисқартиришда халқаро платформа яратиш борасида олиб борилаётган ишлар бўйича тақдимоти билан иштирок этиб, унда Африка, Америка ва Жануби-шарқий Осиё мамлакатлари уюшмаси (ASEAN) билан ҳамкорликда олиб борилаётган тадбирларни ёритиб берди.
Учрашув якунида томонлар қуйидаги йўналишларда ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишиб олдилар:
вазирлик ва Марказ ўртасида ўзаро Англашув Меморандумини имзолаш;
камбағалликни қисқартириш бўйича Марказнинг мутахассислари томонидан доимий тарзда семинар-тренинглар ташкил этиш;
ишлаб чиқиладиган концептуал ҳужжатларни ўзаро ҳамкорликда тайёрлаш ва уларга Марказ экспертларини жалб этиш, жумладан, “2030 йилгача камбағалликни қисқартириш стратегияси” лойиҳаси муҳокамасига бағишланган давра суҳбатида Марказ вакилининг тақдимоти билан иштирок этишини таъминлаш.

Videoconference with representatives of the China International Center for Poverty Reduction
On January 26 this year, representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Embassy of the Republic of Uzbekistan in China and the China International Center for Poverty Reduction held a video conference.
It was attended by the Director of the Poverty Reduction Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction - Ilkhom Mamatkulov, Counselor of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in China Botir Tursunov, Deputy Director General of the China International Center for Poverty Reduction - Li Xin, Deputy Director of the Research Department of the China International Center for Poverty Reduction Poverty - Ms. Xu Lipin, Head of Skills Development Department of China International Center for Poverty Reduction - Ms. Guo Yan, Deputy Head of Experience Sharing Department of China International Center for Poverty Reduction - Ms. Li Lin and Head of Cooperation Department of China International Center for Poverty Reduction reducing poverty - Liu Liuqun.
During the meeting, Ilkhom Mamatkulov touched upon the ongoing economic reforms in Uzbekistan, including measures to reduce poverty, as well as cooperation with relevant ministries and departments of China in this area.
In addition, Ms. Xu Liping gave a presentation on Reducing International Poverty, which discussed the following key areas:
recent reforms in China aimed at reducing poverty and their practical implications;
recommendations for the development and implementation of a targeted poverty reduction strategy;
a comprehensive analysis of the criteria for identifying the poor and the reasons for their decline.
In addition, Ms. Guo Yang informed about the organized training courses on poverty reduction, which were attended by representatives of foreign countries. According to her, by 2019, the Center held 159 international seminars, in which 4,233 people from 136 countries of the world took part. Since 2008, 25 Uzbek specialists have also taken part in these courses.
During the videoconference, Ms. Li made a presentation on China's efforts to create an international platform for poverty reduction, highlighting the activities carried out in cooperation with the Association of African, American and Southeast Asian Nations (ASEAN).
Following the meeting, the parties agreed to expand cooperation in the following areas:
the signing of a Memorandum of Understanding between the Ministry and the China International Center for Poverty Reduction;
organization of regular seminars and trainings on poverty reduction by specialists from the China International Center for Poverty Reduction;
joint preparation of concept papers and involvement of experts from the China International Center for Poverty Reduction, including a presentation by a representative of the China International Center for Poverty Reduction in a round table on the draft Poverty Reduction Strategy 2030.