"Biznes tashabbuslar haftaligi" Tadbiriga tayyorgarlik bo'yicha yig'ilish
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi tashabbusi bilan joriy yilning 16 va 29 iyul kunlari videokonferentsiya shaklida, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 5 iyundagi № 287 sonli farmoyishi bilan tasdiqlangan MDHga a'zo davlatlarning "Biznes tashabbuslar haftaligi" doirasida tadbirlarni o'tkazishga tayyhorgarlik bo'yicha "Yo'l xaritasi" ning bajarilishi muhokamasiga bag'ishlangan ekspertlar darajasida ishchi uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbirlar davomida vazirliklar va idoralar vakillari, "Yo'l xaritasi"ning iyul oyida bajarilishi ko'zda tutilgan bandlarining ijrosi yuzasidan ma'lumot taqdim etdilar.
Bundan tashqari, "Yo'l xaritasi" doirasidagi oldinda turgan tadbirlar ijrosi bo'yicha ishlarning borishi va ularni o'z vaqtida hamda sifatli amalga oshirish choralari to'g'risida ma'lumotlar tinglandi.
Koronavirus pandemiyasi bilan bog'liq bo'lgan hozirgi vaziyat va shuningdek, rejalashtirilgan tadbirlar formatini o'zgarishi hamda tegishli fikr almashishinuvi asosida quyidagilar yuzasidan qaror qabul qilindi:
- har bir tadbir uchun kontseptsiya va dasturni, shu jumladan ularni o'tkazish stsenariylarini, O'zbekiston tomonidan maxsus ma'ruzachilar va moderatorlarni ko'zda tutgan holda, shuningdek dastlabki ro'yxat va kutilayotgan chet ellik ishtirokchilar bo'yicha takliflarni tayyorlash;
- tadbirning axborot-tarkibiy qismini sifatli darajada ishlab chiqish bo'yicha ishlashni davom ettirish.
- masofadan turib imzolash imkoniyatiga alohida e'tibor bergan holda, investitsiya va savdo-iqtisodiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish;
- raqamli platformalar yordamida ishtirokchi mamlakatlarning eksport salohiyatiga bag'ishlangan ko'rgazma tashkil etish masalasini o'rganish va ishlab chiqish;
- ushbu tadbirni ishtirokchi davlatlarning Internet maydonida keng yoritishga alohida e'tibor berish.
Yig'ilish yakunida, ushbu masalalar bo'yicha doimiy ravishda uchrashuvlar o'tkazishga kelishib olindi.

Session on preparations for the CIS Business Initiatives Week event
At the initiative of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, an expert-level workshop was held via videoconference on 16 and 29 July of this year to discuss the implementation of the Roadmap for the preparation and implementation of Business Initiatives Week of the CIS member states, approved by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 5, 2020 № 287.
During these activities, Representatives of ministries and departments presented a summary of the implementation of the Roadmap points planned for July in the relevant part.
Participants were also given an information on the Roadmap status of the forthcoming activities and on the measures taken to implement them in a timely and qualitative manner.
In view of the current pandemic situation , taking into account the change in the format of the planned events, as well the exchange of views, it was decided:
- to prepare the concept and programme of each activity, including scenarios for its implementation, specific speakers and moderators from the Uzbek side, as well as proposals for the provisional list and the expected number of foreign participants;
- to continue work on the quality of the informative and substantive part of the event.
- to develop draft of the investment, trade and economic documents paying particular attention to the possibility of their remote signature;
- to study this issue with further elaborationthe organization of an exhibition on the export potential of participating countries through the use of digital platforms;