"Biznes tashabbuslar haftaligi" Tadbiriga tayyorgarlik bo'yicha yig'ilish
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi tashabbusi bilan joriy yilning 16 va 29 iyul kunlari videokonferentsiya shaklida, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 5 iyundagi № 287 sonli farmoyishi bilan tasdiqlangan MDHga a'zo davlatlarning "Biznes tashabbuslar haftaligi" doirasida tadbirlarni o'tkazishga tayyhorgarlik bo'yicha "Yo'l xaritasi" ning bajarilishi muhokamasiga bag'ishlangan ekspertlar darajasida ishchi uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbirlar davomida vazirliklar va idoralar vakillari, "Yo'l xaritasi"ning iyul oyida bajarilishi ko'zda tutilgan bandlarining ijrosi yuzasidan ma'lumot taqdim etdilar.
Bundan tashqari, "Yo'l xaritasi" doirasidagi oldinda turgan tadbirlar ijrosi bo'yicha ishlarning borishi va ularni o'z vaqtida hamda sifatli amalga oshirish choralari to'g'risida ma'lumotlar tinglandi.
Koronavirus pandemiyasi bilan bog'liq bo'lgan hozirgi vaziyat va shuningdek, rejalashtirilgan tadbirlar formatini o'zgarishi hamda tegishli fikr almashishinuvi asosida quyidagilar yuzasidan qaror qabul qilindi:
- har bir tadbir uchun kontseptsiya va dasturni, shu jumladan ularni o'tkazish stsenariylarini, O'zbekiston tomonidan maxsus ma'ruzachilar va moderatorlarni ko'zda tutgan holda, shuningdek dastlabki ro'yxat va kutilayotgan chet ellik ishtirokchilar bo'yicha takliflarni tayyorlash;
- tadbirning axborot-tarkibiy qismini sifatli darajada ishlab chiqish bo'yicha ishlashni davom ettirish.
- masofadan turib imzolash imkoniyatiga alohida e'tibor bergan holda, investitsiya va savdo-iqtisodiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish;
- raqamli platformalar yordamida ishtirokchi mamlakatlarning eksport salohiyatiga bag'ishlangan ko'rgazma tashkil etish masalasini o'rganish va ishlab chiqish;
- ushbu tadbirni ishtirokchi davlatlarning Internet maydonida keng yoritishga alohida e'tibor berish.
Yig'ilish yakunida, ushbu masalalar bo'yicha doimiy ravishda uchrashuvlar o'tkazishga kelishib olindi.

Заседание по вопросам подготовки к мероприятию «Неделя деловых инициатив»
По инициативе Министерства экономического развития и сокращения бедности 16 и 29 июля т.г. в формате видеоконференцсвязи состоялось рабочее совещания на экспертном уровне по вопросам обсуждения хода исполнения Дорожной карты по подготовке и проведению мероприятий в рамках «Недели деловых инициатив» государств-участников СНГ, утвержденной распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 июня 2020г. № 287.
В ходе мероприятий представители министерств и ведомств представили краткую информацию об исполнении пунктов Дорожной карты запланированных на июль месяц.
Кроме того, была заслушана информация о ходе работ по исполнению предстоящих мероприятий Дорожной карты и о мерах по их своевременному и качественному исполнению.
В связи со сложившийся ситуации связанной с пандемией а также, с учетом изменения формата проведения запланированных мероприятий, а также с учетом обмена мнениями было принято решение:
- подготовить концепцию и программу каждого мероприятия, включая сценарии их проведения, предусмотрев в них конкретных выступающих и модераторов от узбекской стороны, а также предложений по предварительному списку и ожидаемому количеству иностранных участников;
- продолжить работу над качественной проработкой информационно-содержательной части мероприятия.
- проработать проекты инвестиционных и торгово-экономических документов, уделив особое внимание возможности их дистанционного подписания;
- изучить вопрос с дальнешей проработкой организации выставки посвященной экспортному потенциалу стран-участников посредством использования цифровых платформ;
- уделить особое внимание широкому освещению данного мероприятия на интернет пространстве стран участников.
По итогам мероприятий было принято решение проводить совещания по данному вопросу на постоянной основе.