Surxondaryo taraqqiyoti hududning tabiiy boyliklari va imkoniyatlaridan oqilona foydalanishga bogʻliq
01/05/2019 - 09:48 26170
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari hamda avval berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishish maqsadida 30-aprel kuni Surxondaryo viloyatiga keldi.
Davlatimiz rahbari 2018-yil 19-20 yanvar kunlari Surxondaryo viloyatiga tashrifi chogʻida koʻplab istiqbolli loyihalar bilan tanishib, tuman va shaharlarda qurilish-bunyodkorlik ishlari koʻlamini sifat jihatidan kengaytirish, sanoat, qishloq xoʻjaligi, turizm, xizmat koʻrsatish va servis sohalarini jadal rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish yuzasidan tegishli vazifalarni belgilab bergan edi.
Oʻtgan vaqt mobaynida mazkur topshiriqlar ijrosi yuzasidan muayyan ishlar amalga oshirildi. Sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish va servis yoʻnalishlarida umumiy qiymati 3 trillion 12 milliard soʻmlik 423 ta loyiha ishga tushirilib, 7 mingga yaqin ish oʻrni yaratildi.
Ushbu topshiriqlar ijrosi doirasida viloyatda sement ishlab chiqarish oʻzlashtirildi. Granit va gabbro toshlarini qazib olish va qayta ishlash korxonasi barpo etildi. Zamonaviy taʼlim, tibbiyot muassasalari, issiqxonalar qurilib, turli ziroatlar yetishtirish, chorvachilik va parrandachilik sohalarini rivojlantirish, aholini arzon, sifatli uy-joy bilan taʼminlashga eʼtibor yanada kuchaydi. Olib borilayotgan islohotlar natijasida joriy yilning dastlabki choragida oʻtgan yilning shu davriga nisbatan yalpi hududiy mahsulot 3,4, sanoat 2, qurilish 25,5, xizmatlar 4,2 foizga oshdi.
Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etishga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, joriy yilning birinchi choragida viloyatda 42 ta loyihaga 23,6 million dollarlik toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiya jalb qilindi. Sanoat sohasida 16,2 million dollar, qishloq xoʻjaligida 3,62 million, xizmat koʻrsatish va servis sohasida 3,16 million dollar miqdorida xorijiy investitsiya oʻzlashtirildi.
Yangi loyihalarni ishga tushirish va xorijiy investitsiyalarni jalb etish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar hududning eksport salohiyatini oshirishda muhim oʻrin tutmoqda. Xususan, joriy yilning birinchi choragida oʻtgan yilning shu davriga nisbatan hududiy eksport hajmi 131,5 foizga bajarildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Surxondaryo viloyatiga tashrifi Sariosiyo tumanidagi Toʻpolang gidroelektr stansiyasidan boshlandi.
Mamlakatimizda gidroenergetikani rivojlantirish uchun tabiiy sharoitga ega joylar koʻp. Bu imkoniyatdan samarali foydalanib, energiya ishlab chiqarishni koʻpaytirish iqtisodiyotimizning eng muhim yoʻnalishlaridan biriga aylandi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 2 maydagi qarori bilan 2017-2021 yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi belgilandi. Oʻsha yili 18 maydagi farmonga muvofiq, “Oʻzbekgidroenergo” aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi. Sohada yagona texnik siyosatni amalga oshirish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini izchil oshirish, mavjud gidroelektr stansiyalarni zamonaviy qayta jihozlash va yangi quvvatlarni ishga tushirishga qaratilgan muhim vazifalar belgilab berildi.
Shu asosda Toʻpolang gidroelektr stansiyasi ham modernizatsiya qilinmoqda. Bu yerda har biri 15 megavatt boʻlgan ikkita agregat ishlab turgan edi. Prezidentimiz topshirigʻiga muvofiq, avvaliga Toʻpolang suv ombori toʻgʻoni 20 metrga koʻtarildi. Natijada uning sigʻimi 380 million kub metrdan 500 millionga yetkazildi. Ayni paytda jami quvvati 145 megavattli yana ikkita agregat oʻrnatish ishlari olib borilmoqda. Bundan tashqari, har biri qariyb 38 megavatt boʻlgan “Zarchob-1” va “Zarchob-2” kichik gidroelektr stansiyalari ham barpo etilmoqda. Shu tariqa energiya olish quvvati jami 250 megavattga yetkaziladi.
Ahamiyatlisi shundaki, bu resurslar tabiiy va qayta tiklanuvchandir. Ekologiyaga hech qanday zarar yetkazmagan holda barqaror energiya ishlab chiqarilib, sanoat korxonalari, turli idoralar va aholiga yetkazib beriladi.
Davlatimiz rahbari yangi toʻgʻon va gidroelektr stansiyani koʻzdan kechirdi.
– Bu tarixiy voqea, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bu ishlarning barchasi kelajagimiz uchun qilinmoqda. Kelgusida Surxondaryo gidroenergiya hisobidan bemalol iqtisodiyotini taʼminlasa boʻladi.
Shu yerda suv omborlari va gidroelektr stansiyalari holatini monitoring qilishga ixtisoslashgan texnik tizimlar taqdimoti ham oʻtkazildi.
Shavkat Mirziyoyev suv omborlari toʻgʻonlarini mustahkamlash va doimiy nazorat qilish, xavfsizligini taʼminlash, ilmiy ishlanmalar asosida ulardan foydalanish koeffitsentini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Prezidentimiz “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli Sariosiyo tumanidagi Shargʻun koʻmir konida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda energetika sohasini izchil rivojlantirish, energiya manbalarini diversifikatsiya qilish, aholi va tashkilotlarga bir necha turdagi energiya yetkazib berish choralari koʻrilmoqda.
Shargʻun koʻmir konida Xitoy bilan hamkorlikda 2017-2020yillarga moʻljallangan 105,5 million dollarlik loyiha amalga oshirilmoqda. Uning 15,7 million dollari “Shargʻunkoʻmir” AJning, 89,8 million dollari esa Xitoy Eksimbankining kredit mablagʻidir. Mazkur loyiha toʻliq ishga tushgach, 2021 yildan boshlab yiliga 900 ming tonna toshkoʻmir qazib olinadi. 600 ta ish oʻrni yaratiladi. Yangi Angren va Angren issiqlik elektr stansiyalariga, sement zavodlari, aholi va boshqa isteʼmolchilarga toshkoʻmir yetkazib berish koʻpayadi.
Mamlakatimizdagi qazilma boyliklari ichida koʻmir alohida oʻrin tutadi. Surxondaryo viloyatining qator tumanlarida mazkur mahsulotning turli xili qazib olinmoqda. Shargʻun koni koʻmiri sifatining yuqoriligi, zaxiraning koʻpligi bilan boshqa shunday konlardan ajralib turadi. Bu yerda ayni paytda konning asosiy zaxirasi tomon togʻ etagidan yoʻl ochilmoqda. Bugungi kungacha 2 kilometru 216 metr masofada qazish ishlari bajarildi. Yana 1,5 kilometrdan soʻng 33 million tonnalik asosiy koʻmir zaxirasiga yetib boriladi.
Davlatimiz rahbariga viloyatda toshkoʻmir qazib chiqarishni rivojlantirishning asosiy yoʻnalishlari haqida maʼlumot berildi.
“Shargʻunkoʻmir” AJni modernizatsiya qilish investitsiya loyihasi, Boysun toshkoʻmir va Sherobod tumanidagi Koʻhitang konlarida koʻmir qazib chiqarishni tashkil etish, Sariosiyo tumani va Shargʻun shaharchasini 2019-2020 yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham oʻtkazildi.
– Bunday sifatli koʻmir hech qayerda yoʻq. Ana shunday loyihalar bizga juda kerak. Yer osti boyliklarimizni xalqimiz manfaati yoʻlida ishlatishimiz zarur, – dedi davlatimiz rahbari.
Mazkur loyihani qisqa muddatda va sifatli amalga oshirish, konchilikni yanada rivojlantirish, soha uchun mutaxassislar tayyorlash zarurligi, Shargʻun shaharchasining ijtimoiy infratuzilmasini tubdan oʻzgartirish, zamonaviy taʼlim, tibbiyot muassasalari, mehmonxonalar va yangi turar joy binolari barpo etish, suv ombori qurish, chorvachilikni rivojlantirish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil aprel oyida Rossiya Federatsiyasiga tashrifi asnosida rossiyalik investorlar bilan Boysun tumanidagi “Mustaqillikning 25 yilligi” gaz konida dastlabki qidiruv, uni ishlatish va gaz-kimyo majmuasi qurish boʻyicha mahsulot taqsimotiga oid bitim imzolangan edi.
Loyihaning umumiy qiymati 5,2 milliard AQSH dollari boʻlib, ikki bosqichda amalga oshiriladi.
2018-2022 yillarga moʻljallangan birinchi bosqichda yiliga 5 milliard kub metr gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod quriladi. Jumladan, “Erta gaz” dasturi doirasida 2020 yildan boshlab 2 ming 800 metr chuqurlikdagi gaz qatlamidan yiliga 1 milliard kub metrgacha tabiiy gaz qazib olinadi. 2023 yilda yana 15 ta quduq foydalanishga topshirilib, gazni qayta ishlash zavodining ikkinchi liniyasi ishga tushiriladi, natijada gaz qazib olish yiliga 5 milliard kub metrga yetkaziladi.
2023-2025 yillarga moʻljallangan ikkinchi bosqichda 1,5 milliard kub metr gazni qayta ishlash hisobidan yiliga 500 ming tonna polimer mahsulotlari ishlab chiqariladigan gaz-kimyo majmuasi barpo etiladi. Loyiha amalga oshirilgandan soʻng jami 2 ming 200 ta ish oʻrni yaratiladi.
Hozirgi kunda gaz konining 160 kvadrat kilometr maydonida Xitoyning “BJP” kompaniyasi tomonidan 3D seysmik qidiruv ishlari oʻtkazildi, “Eriyell” kompaniyasi tomonidan 7 ta baholash qudugʻi burgʻulanmoqda. Obyektda jami 1 ming 125 ishchi, jumladan, “Beyker Xyuz”, “Xalibyorton” va “Shlyumberje” xorijiy kompaniyalari mutaxassislari mehnat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifi chogʻida ushbu bitim doirasidagi ishlarning borishi bilan tanishdi. Loyiha hamkori, “Altmax Holding LTD” kompaniyasi taʼsischisi, rossiyalik investor Andrey Filatov bilan dastlabki geologiya-qidiruv ishlari natijalari, gazni qayta ishlash majmuasini loyihalashtirish va qurish haqida suhbatlashdi. Ushbu investor Boysun tumanidagi 10-maktabgacha taʼlim muassasasini rekonstruksiya qilishda ham qatnashgan.
Keyingi yillarda yoqilgʻi-energetika sohasida amalga oshirilgan yirik loyihalar natijasida Ustyurt gaz-kimyo, Qandim gazni qayta ishlash majmualari barpo etilib, raqobatbardosh mahsulotlar nomenklaturasi va ishlab chiqarish hajmi kengaydi. Boysun tumanida boshlangan navbatdagi loyiha mamlakatimizning janubiy viloyatini kompleks rivojlantirish, yoqilgʻi-energetika, kimyo, qurilish sanoati va transport infratuzilmasi korxonalari quvvatlarini oshirish imkonini beradi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda gaz-kimyo majmualari qurish boʻyicha katta tajriba toʻplangani, ushbu loyiha Surxondaryo zaminidagi uglevodorod zaxiralarini oʻzlashtirish va qayta ishlashda olamshumul voqea boʻlayotganini alohida taʼkidladi. Loyihaning energiya samaradorligini oshirish va uni amalga oshirishni jadallashtirish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Termiz tumanida 900 megavattli issiqlik elektr stansiyasi barpo etish, viloyatda sanoatni rivojlantirish, muhandislik tarmoqlarini modernizatsiya qilish, Boysun tumanida aholini ichimlik suvi bilan taʼminlash, Sariosiyo tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar taqdimotlari oʻtkazildi.
Prezidentimiz Sariosiyo va Boysun tumanlarida meva-sabzavot yetishtirishni koʻpaytirish, xonadonlarda chorva boqishni keng yoʻlga qoʻyib, oilalarning oʻzini oʻzi taʼminlashga oʻtishi lozimligini taʼkidladi.
– Tuman hokimlari kichik-kichik investitsiya loyihalarini jalb qilib, eksport va soliq tushumini koʻpaytirishi kerak. Shunda hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish boʻyicha marralarimiz va erishadigan natijalarimiz bugungidan oʻn karra baland boʻladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari shu yerda viloyat oqsoqollari bilan suhbatlashdi. Mamlakatimiz ichki va tashqi siyosatining asosiy yoʻnalishlari, xalqimiz manfaatini himoya qilish, yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, baxshichilik sanʼatini yanada keng targʻib etish masalalari haqida soʻz bordi.
Surxondaryo viloyatida yangi gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi sifatli mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirish, odamlar turmush darajasini oʻzgartirishga keng yoʻl ochishi qayd etildi.
– Oldimizda qiyin, murakkab, ammo yakkayu yagona toʻgʻri yoʻl turibdi, bu xalqimiz manfaati uchun sidqidildan xizmat qilishdir. Buning uchun barcha bir tan, bir jon boʻlib harakat qilishi, odamlarning oʻzlari ham bugungidan yaxshi yashashga intilishi kerak. Endi xalqimiz ana shunday oʻy-fikr bilan yashashi, oʻzgarishi zarur. Surxondaryo xalqining oʻziga xos feʼl-atvori bor. Eng muhimi, halol, vijdoni pok, yurtimizning kelajagini oʻylaydigan odamlari bor. Ana shunday insonlarning imkoniyatidan samarali foydalanish, belni mahkam bogʻlab, elga xizmat qilishimiz zarur, – dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, ichki bozorga sifatli va arzon mahsulotlar yetkazib berishga doimiy eʼtibor berilmoqda. Bunda joylarda tashkil etilayotgan parrandachilik korxonalarining ham alohida oʻrni bor. Muzrabot tumanidagi “Yangiobod invest servis” xususiy korxonasi shulardan biri.
Prezidentimiz viloyatga tashrifi doirasida ushbu korxona faoliyati bilan tanishdi.
Yaqinda foydalanishga topshirilgan korxonaning loyiha qiymati 53,127 milliard soʻm. Korxonaga past rentabelli joydan 230 gektar yer maydoni ajratilgan. Uning 220 gektariga parranda uchun ozuqa mahsulotlari ekilib, 10 gektarida binolar joylashgan. Xususan, yettita tovuqxona, ikkita joʻja koʻpaytiradigan binolar qurilgan. Xususiy korxonada 500 ming tovuq boqish imkoniyati mavjud. Shuningdek, 1 million 735 ming dona joʻja parvarishlashga moʻljallangan inkubator ham bor. Bu yerda yiliga 168 million dona tuxum olinadi. Joriy yilning iyun oyida parranda uchun zamonaviy ozuqa ishlab chiqarish liniyasi oʻrnatiladi va korxona toʻliq yem bilan taʼminlanadi. Ayni paytda 1000 tonna sigʻimga ega muzlatkich omborxona qurilmoqda.
Davlatimiz rahbariga “Yangiobod invest servis” xususiy korxonasida kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan loyihalar haqida maʼlumot berildi. Unga koʻra, korxonada yetishtirilayotgan tovuq goʻshtidan sosiska, tovuq patidan koʻrpa-yostiq, suyagidan ozuqa mahsulotlari ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Yana bir istiqbolli loyiha biogaz va biooʻgʻit mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasidir. Xitoylik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda amalga oshirilishi kutilayotgan loyihaning umumiy qiymati 1 million 700 ming AQSH dollariga teng. Uning 500 ming dollari korxonaning oʻz mablagʻi, 1 million 200 ming dollari xorijiy investorlar hissasiga toʻgʻri keladi. Loyiha amalga oshirilgach, 50 ta ish oʻrni yaratiladi.
Shu yerda Surxondaryo viloyatida ertagi qishloq xoʻjalik mahsulotlari yetishtirish va eksportga chiqarish, aholi tomorqasidan samarali foydalanish, agrosanoat klasteri tashkil etish va boshqa qator loyihalar taqdimoti ham oʻtkazildi.
Prezidentimiz tomorqachilik boʻyicha olib borilayotgan ishlarga alohida eʼtibor qaratdi.
Surxondaryo viloyatida 400 ming xonadonning 48 ming gektar yeri bor. Joriy yilda birinchi ekinlardan 644 ming tonna hosil olindi. Viloyat iqlim sharoitida kichik issiqxonalar tashkil etish orqali bemalol uch marta hosil olish, eksport qilish mumkin. Bu qariyb 150 ming gektar yerdan foydalanish bilan barobar. Masalan, bu yil mamlakatimiz tarixida birinchi marta kartoshka eksport qilish yoʻlga qoʻyildi. Viloyatda 270 ming tonnadan ziyod kartoshka yetishtirildi. Uning 100 ming tonnasini eksport qilish rejalashtirilgan.
– Tomorqachilik oziq-ovqat mahsulotlarini arzon qilish, inflyatsiya darajasini pasaytirishda tayanch nuqtalardan biridir. Bu orqali qancha odam ishli boʻladi, oilalarga daromad, baraka kiradi. Tomorqadan samarali foydalangan odam boqimanda boʻlmaydi, boy boʻladi. Buning uchun barcha sharoit yaratilgan, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tomonidan taqdim etilgan arpa, bugʻdoy, suli va makkajoʻxori donidan yem ishlab chiqaradigan mobil zavodni ham koʻzdan kechirdi.
“Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tizimidagi xoʻjaliklarda chorvachilik mahsulotlari ishlab chiqarish, omixta yem ishlab chiqaruvchi mobil zavod, Qumqoʻrgʻon tumanidagi “Qorabayir” fermer xoʻjaligi faoliyati, tuyaqush, tuyachilik, quyonchilik, zotdor echki boqish haqida ham maʼlumot berildi.
Masalan, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tomonidan taqdim etilgan omixta yem ishlab chiqaruvchi mobil zavodning loyiha qiymati 280 ming yevro. “MAZ” mashinasiga oʻrnatilgan ushbu mobil zavod Belarus-Avstriya davlatlari hamkorligida ishlab chiqarilgan. Arpa, bugʻdoy, suli, makkajoʻxori, shrot, mineral qoʻshimchalar va oʻsimlik yogʻidan omixta yem ishlab chiqariladi. Soatiga 16 tonnadan ortiq omixta yem tayyorlash quvvatiga ega. Ish jarayoni toʻliq kompyuter tizimida amalga oshiriladi. Agar mahsulotlar bozordan sotib olinsa, mobil zavod bir yilda oʻz tannarxini qoplaydi. “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tizimi korxonalaridan olingan mahsulotlardan foydalanilsa, besh oyda oʻz tannarxini qoplaydi.
Mamlakatimiz janubidagi yer osti va yer usti boyliklaridan, hali ishga solinmagan imkoniyatlardan oqilona foydalanish uchun viloyatning mehnatkash, izlanuvchan, fidoyi odamlariga barcha qulaylik yaratilmoqda. Bu borada davlat darajasida koʻrsatilayotgan eʼtibor ularni ruhlantirib, yangi gʻoyalar bilan dadil odimlashga undayotir. Joylarda yangidan taqdim etilayotgan istiqbolli loyihalar buning yorqin dalilidir.

Развитие Сурхандарьи связано с рациональным использованием природных ресурсов и имеющихся возможностей
01/05/2019 - 09:52 17004
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с социально-экономическим развитием региона, ходом созидательных работ, исполнением данных ранее поручений 30 апреля прибыл в Сурхандарьинскую область.
Surxondaryo taraqqiyoti hududning tabiiy boyliklari va imkoniyatlaridan oqilona foydalanishga bogʻliq
Глава нашего государства в ходе посещения Сурхандарьинской области 19-20 января 2018 года ознакомился со множеством перспективных проектов, определил соответствующие задачи по качественному расширению в районах и городах масштабов строительно-созидательных работ, динамичному развитию сфер промышленности, сельского хозяйства, туризма, обслуживания и сервиса, созданию достойных жизненных условий для населения.
За прошедший период в рамках этих поручений осуществлена определенная работа. В области промышленности, сельского хозяйства, обслуживания и сервиса было реализовано 423 проекта общей стоимостью более 3 триллионов 12 миллиардов сумов, создано около 7 тысяч новых рабочих мест.
В процессе реализации данных поручений в области освоено производство цемента. Возведено предприятие по добыче и переработке гранита и габбро. Построены современные образовательные и медицинские учреждения, теплицы. Особое внимание уделялось выращиванию различных культур, развитию животноводства и птицеводства, обеспечению населения качественным доступным жильем. В результате проводимых реформ в первом квартале нынешнего года объем валового регионального продукта вырос на 3,4, промышленности - на 2, строительства - на 25,5, услуг - на 4,2 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В качестве приоритетной задачи определено привлечение прямых иностранных инвестиций. Так, в первом квартале нынешнего года по области к 42 проектам привлечено прямых иностранных инвестиций на сумму 23,6 миллиона долларов. В сферах промышленности освоено 16,2 миллиона долларов, сельского хозяйства - 3,62 миллиона долларов, обслуживания и сервиса - 3,16 миллиона долларов.
Работа, осуществляемая по задействованию новых проектов и привлечению иностранных инвестиций, играет важную роль в повышении экспортного потенциала региона. В частности, в первом квартале нынешнего года объем регионального экспорта выполнен на 131,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Поездка Президента Шавката Мирзиёева в Сурхандарьинскую область началась с Тупалангской гидроэлектростанции в Сариасийском районе.
В нашей стране имеется большой потенциал для развития гидроэнергетики. Эффективное использование этих возможностей и наращивание энергогенерирующих мощностей стали одним из ключевых направлений развития экономики.
Постановлением Президента от 2 мая 2017 года утверждена Программа мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы. Указом от 18 мая того же года было организовано акционерное общество «Узбекгидроэнерго». Определены задачи по реализации единой технической политики в отрасли, расширению освоения возобновляемых источников энергии, переоснащению действующих ГЭС и созданию новых мощностей на основе современных технологий.
В соответствии с этим модернизируется и Тупалангская ГЭС. Прежде здесь работали два агрегата мощностью 15 мегаватт каждый. По поручению Президента высота плотины Тупалангского водохранилища была увеличена на 20 метров. В результате его вместимость доведена с 380 миллионов до 500 миллионов кубометров. Сейчас ведутся работы по монтажу еще двух агрегатов общей мощностью 145 мегаватт. Кроме того, строятся малые гидроэлектростанции "Зарчоб-1" и "Зарчоб-2", мощность каждой - почти 38 мегаватт. Таким образом, общая мощность выработки энергии будет доведена до 250 мегаватт.
Гидроэнергетические ресурсы значимы тем, что являются естественным и возобновляемым источником энергии. ГЭС позволяют стабильно производить электроэнергию без вреда для экологии и поставлять ее для нужд промышленности и коммунальной сферы, сельского хозяйства и населения.
Глава государства ознакомился с новой плотиной и гидроэлектростанцией.
- Это историческое событие, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Все это делается ради будущего. В дальнейшем Сурхандарья благодаря гидроэнергетике сможет полностью покрывать потребность своей экономики в электроэнергии.
Здесь же состоялась презентация технических систем для мониторинга состояния водохранилищ и ГЭС.
Шавкат Мирзиёев дал указания по укреплению плотин и постоянному контролю их безопасности, повышению эффективности эксплуатации водохранилищ на основе научных разработок.
В настоящее время здесь совместно с китайскими партнерами осуществляется проект стоимостью 105,5 миллиона долларов, рассчитанный на 2017-2020 годы. Из них 15,7 миллиона долларов – средства АО “Шаргунькумир”, 89,8 миллиона долларов – кредитные средства Эксимбанка Китая. С полной реализацией данного проекта начиная с 2021 года будет добываться 900 тысяч тонн угля в год. Работу получат 600 человек. Увеличатся поставки угля на Ангренскую и Ново-Ангренскую тепловые электростанции, цементные заводы, населению и другим потребителям.
Уголь занимает особое место среди ископаемых богатств нашей страны. В ряде районов Сурхандарьинской области добываются различные виды данной продукции. Уголь в Шаргуне отличается своим высоким качеством и богатством залежей. В настоящее время прокладывается шахта к основным залежам месторождения. Уже проложено 2 километра 216 метров тоннеля, после прокладки еще 1,5 километра будет обеспечен выход к основному массиву залежей угля, объем которых оценивается в 33 миллиона тонн.
Главе нашего государства представлена информация об основных направлениях развития добычи угля в области.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов по модернизации АО "Шаргунькумир", организации добычи угля на месторождениях Байсунского и Шерабадского районов, социально-экономическому развитию Сариасийского района и городка Шаргунь в 2019-2020 годах.
– Такого качественного угля больше нигде нет. Мы нуждаемся в подобных проектах. Нам необходимо использовать его рационально и во благо нашего народа, – сказал Президент.
В ходе государственного визита Шавката Мирзиёева в Россию в апреле 2017 года с российскими инвесторами было подписано соглашение, предусматривающее разведку и разработку месторождения "Мустакилликнинг 25 йиллиги" в Байсунском районе с дальнейшим строительством газохимического комплекса.
Проект общей стоимостью 5,2 миллиарда долларов США намечено реализовать в два этапа.
На первом этапе, рассчитанном на 2018-2022 годы, планируется построить перерабатывающий завод мощностью 5 миллиардов кубометров в год. В том числе в рамках программы “Ранний газ” начиная с 2020 года будет обеспечена добыча 1 миллиарда кубометров природного газа из глубины 2 тысячи 800 метров. В 2023 году будут введены в строй еще 15 колодцев, вторая линия завода по переработке газа, в результате добыча газа достигнет 5 миллиардов кубометров в год.
На втором этапе, рассчитанном на 2023-2025 годы, намечено построить газохимический комплекс, способный производить 500 тысяч тонн полимерной продукции в год за счет переработки 1,5 миллиарда кубометров газа. После реализации проекта будет создано 2,2 тысячи рабочих мест.
На 160 квадратных километрах месторождения газа китайской компанией “BJP” продолжается 3D-сейсморазведка, компанией “Eriell” ведется бурение 7 оценочных скважин. На объекте трудятся всего 1 125 рабочих, в частности, специалисты иностранных компаний “Baker Hughes”, “Halliburton” и “Schlumberger”.
В ходе посещения области глава государства ознакомился с ходом работ, осуществляемых в рамках соглашения. Он побеседовал с партнером проекта, учредителем компании “Altmax Holding LTD”, российским инвестором Андреем Филатовым о результатах первых геологоразведочных работ, проектировании и строительстве газоперерабатывающего комплекса. Этот инвестор также участвовал в реконструкции дошкольного образовательного учреждения №10 Байсунского района.
В последние годы в результате крупных проектов в топливно-энергетической сфере были возведены Устюртский газохимический, Кандымский газоперерабатывающий комплексы, расширились номенклатура конкурентоспособной продукции и объемы производства. Начатый в Байсунском районе очередной проект будет способствовать комплексному развитию южного региона страны, повышению мощностей предприятий топливно-энергетической, химической, строительной промышленности и транспортной инфраструктуры.
Шавкат Мирзиёев отметил, что в нашей стране накоплен богатый опыт по строительству газохимических комплексов, данный проект создаст огромные возможности для освоения и переработки углеводородных запасов Сурханского оазиса. Дал ответственным лицам поручения по ускорению реализации проекта.
Здесь же состоялась презентация проектов по строительству в Термезском районе тепловой электростанции мощностью 900 мегаватт, модернизации инженерных сетей, питьевому водоснабжению жителей Байсунского района, социально-экономическому развитию Сариасийского района.
Президент отметил необходимость увеличения выращивания плодоовощной продукции в Сариасийском и Байсунском районах, организации животноводства в домашних условиях.
– Хокимам района следует привлекать малые инвестиционные проекты, увеличить объем экспорта и налоговых поступлений. Тогда мы добьемся десятикратного увеличения наших результатов и рубежей по социально-экономическому развитию регионов,- сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь глава нашего государства побеседовал с представителями старшего поколения. Речь шла о приоритетных направлениях внутренней и внешней политики нашей страны, защите интересов нашего народа, повышении духовности молодежи, дальнейшей пропаганде искусства бахши.
Подчеркивалось, что строительство нового газоперерабатывающего комплекса создаст условия для увеличения объемов производства качественной продукции, обеспечения благосостояния людей.
– Перед нами стоит весьма сложный, но единственно правильный путь - самоотверженно служить во имя интересов народа. Для этого все должны сплотиться, стремиться жить лучше, чем вчера. Отныне нашему народу необходимо жить с этой мыслью, измениться. Жители Сурхандарьи обладают своеобразным характером. Самое главное, они честны, трудолюбивы и заботятся о будущем нашей страны. Необходимо эффективно использовать потенциал этих людей и самоотверженно трудиться во благо народа, - сказал Президент.
В нашей стране уделяется особое внимание обеспечению продовольственной безопасности, доставке на внутренний рынок качественной продукции по доступным ценам. Особую роль в решении этих вопросов играют образуемые на местах птицеводческие предприятия. Частное предприятие «Янгиобод инвест сервис» в Музрабатском районе - из их числа.
В рамках поездки в область Президент посетил это предприятие.
Проектная стоимость недавно сданного в эксплуатацию предприятия составила 53,127 миллиарда сумов. В низко- рентабельной местности под предприятие отведена площадь в 230 гектаров. На 220 гектарах посадили кормовые культуры для птицы, на 10 гектарах построили здания. На частном предприятии созданы условия для содержания 500 тысяч голов птицы. Также есть инкубатор для выведения 1 миллиона 735 тысяч цыплят. Ежегодно здесь будут получать 168 миллионов штук яиц. В июне текущего года будет установлена линия по производству современных кормов для птицы, предприятие будет полностью обеспечено кормами. В настоящее время строится холодильный склад вместимостью 1000 тонн.
Главе государства представили информацию о проектах, запланированных к реализации на частном предприятии «Янгиобод инвест сервис». В частности, планируется налаживание производства сосисок из птичьего мяса, подушек и одеял из куриных перьев и продовольственной продукции из костей птицы.
Еще один перспективный проект - производство биогаза и биоудобрений. Общая стоимость проекта, который будет реализовываться совместно с китайскими предпринимателями, - 1 миллион 700 тысяч долларов США. Из них 500 тысяч долларов - средства предприятия, 1 миллион 200 тысяч долларов - средства иностранных инвесторов. С реализацией проекта будет создано 50 рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по возделыванию в Сурхандарьинской области ранней сельскохозяйственной продукции и ее экспортированию, эффективному использованию приусадебных земель населения, организации агропромышленного кластера и других.
Президент обратил особое внимание на работу в сфере приусадебных земель.
В Сурхандарьинской области в распоряжении 400 тысяч жителей 48 тысяч гектаров земель. В нынешнем году первый урожай составил 644 тысячи тонн. Климатические условия области позволяют путем строительства малых теплиц выращивать и экспортировать по три урожая в год. Это сравнимо с использованием более 150 тысяч гектаров земель. Например, в нынешнем году впервые в истории страны налажен экспорт картофеля. В области выращенный урожай картофеля составил свыше 270 тысяч тонн. 100 тысяч тонн из них планируется экспортировать.
– Использование приусадебных земель - это один из отправных пунктов удешевления продовольственной продукции, снижения уровня инфляции. Благодаря этому сколько людей получат работу, увеличится доход семей. Человек, эффективно использующий приусадебные земли, не будет иждивенцем, а наоборот, будет богатым. Для этого и созданы все условия, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства осмотрел представленный АО «Узбекистон темир йуллари» выездной мобильный завод, рассчитанный на производство кормов из ячменя, пшеницы, овса и кукурузы.
Также была представлена информация о производстве животноводческой продукции в хозяйствах системы АО «Узбекистон темир йуллари», мобильном заводе по производству кормов, деятельности фермерского хозяйства «Корабайир» в Кумкурганском районе, откорме страусов, верблюдов, кроликов и породистых коз.
Например, проектная стоимость представленного АО «Узбекистон темир йуллари» мобильного завода - 280 тысяч евро. Этот мобильный завод на базе машины МАЗ произведен при сотрудничестве Беларуси и Австрии. Он рассчитан на производство комбикормов из ячменя, пшеницы, овса, кукурузы, шрота, минеральных добавок и растительного масла. Мощность производства - более 16 тонн кормов в час. Рабочий процесс полностью осуществляется компьютерной системой. Если продукция будет закупаться на рынке, мобильный завод окупится в течение одного года. При использовании продукции предприятий системы АО «Узбекистон темир йуллари» себестоимость окупится в течение пяти месяцев.
Для рационального использования подземных и наземных богатств юга нашей страны, незадействованных возможностей для трудолюбивых и самоотверженных людей создаются все необходимые условия. Внимание, уделяемое этому на уровне государства, не только воодушевляет их, но и призывает двигаться вперед с новыми идеями. Ярким тому подтверждением служат реализуемые на местах новые перспективные проекты.