Shavkat Mirziyoev Xalqaro valyuta jamg‘armasining boshqaruvchi direktorini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 25-aprel kuni “Dyaoyuytay” qarorgohida Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktori Kristin Lagardni qabul qildi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati ma’lum qildi.
Davlatimiz rahbari XVJ bilan keyingi yillarda jadal va tizimli tus olgan hamkorlik darajasidan mamnunligini bildirdi.
Kristin Lagard Xalqaro valyuta jamg‘armasi kompleks iqtisodiy va tarkibiy yangilanishlarni amalga oshirish jarayonida O‘zbekistonga zarur barcha yordamni ko‘rsatishni davom ettirishga qat’iy intilishini ta’kidladi.
XVJ O‘zbekistonda iqtisodiy siyosatga doir jumladan aholi turmush darajasini izchil yaxshilashga xizmat qiladigan aniq choralarni ishlab chiqishda texnik ko‘mak sohalarini faol kengaytirishga tayyor ekani qayd etildi.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi o‘z tahlillariga tayangan holda mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti holatini ijobiy baholamoqda. Xususan, mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotining o‘sishi joriy yilda 5,5 foiz, keyinchalik esa 6 foizga yetishi kutilmoqda.
Jamg‘arma ekspertlarining fikricha, O‘zbekiston muhim islohotlarning ilk bosqichini muvaffaqiyatli amalga oshirdi, shu jumladan, valyuta muomalasi liberallashtirildi, soliq tizimi isloh qilindi va davlat statistikasi tizimi tubdan yaxshilandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Xalqaro valyuta jamg‘armasi o‘rtasidagi hamkorlikning joriy masalalari ko‘rib chiqildi, uning samaradorligiga yuksak baho berildi.
Jamg‘armaning texnik ko‘magi tufayli yangi soliq siyosati va ma’muriyatchiligi konsepsiyasi ishlab chiqilib joriy etilgani, "Markaziy bank va valyutani tartibga solish to‘g‘risida" qonunning yangi tahriri loyihasi tayyorlangani, O‘zbekiston Davlat budjeti ilk bor o‘rta muddatli asosda ishlab chiqilgani, mamlakatimiz XVJ statistika ma’lumotlari tarqatishning umumiy tizimiga qo‘shilgani ijobiy baholandi.
Prezidentimiz va XVJ boshqaruvchi direktori faol hamkorlikni, avvalo, pul-kredit siyosati, bank tizimi, soliq-budjet siyosati, to‘lov balansini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish sohalarida davom ettirishga kelishib oldilar.
Kristin Lagard O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini mazmunli muhokama uchun minnatdorlik bildirdi hamda XVJ boshqaruvchi direktorining 2019-yil iyun oyiga mo‘ljallangan tashrifi davomida muloqotni davom ettirishga umid bildirdi.
Siz O‘zbekiston aholisi farovonligi yo‘lida amalga oshirayotgan keng ko‘lamli islohotlarni o‘z ko‘zim bilan ko‘rmoqchiman, — dedi Kristin Lagard.

Шавкат Мирзиёев принял директора-распорядителя Международного валютного фонда
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял 25 апреля в резиденции «Дяоюйтай» Директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристин Лагард.
Глава нашего государства выразил удовлетворение установившимся уровнем сотрудничества с МВФ, приобретшим в последние годы интенсивный и системный характер.
Кристин Лагард отметила, что Международный валютный фонд твердо намерен продолжать оказывать всю необходимую поддержку Узбекистану в процессе осуществления комлексных экономических и структурных преобразований.
Отмечена готовность МВФ активно расширять сферы технического содействия, в том числе в вопросах выработки конкретных мер экономической политики, способствующих последовательному улучшению уровня жизни в Узбекистане.
Опираясь на собственный анализ, Фонд положительно оценивает текущее состояние и перспективы развития экономики Узбекистана. В частности, экспертами МВФ прогнозируется рост валового внутреннего продукта на уровне 5,5 процента в нынешнем году и 6 процентов в предстоящем.
Специалисты Фонда отмечают, что Узбекистан успешно реализовал первый этап важных реформ, включая либерализацию валютного рынка, налоговую реформу и кардинальное улучшение системы государственной статистики.
В ходе встречи подробно обсуждены вопросы текущего взаимодействия с МВФ, дана высокая оценка его результативности. Основанием для такой оценки стали разработанная и внедренная при техническом содействии Фонда Концепция налоговой политики и администрирования, совместно подготовленные законопроекты “О Центральном банке и валютном регулировании” в новой редакции, формирование впервые в истории республики среднесрочного госбюджета, присоединение Узбекистана к расширенной Общей системе распространения статданных МВФ.
Президент Узбекистана и Директор-распорядитель МВФ договорились продолжить интенсивное сотрудничество, прежде всего в сфере совершенствования денежно-кредитной политики, банковской системы, налогово-бюджетной политики, приведения качества отчетности и анализа платежного баланса страны в соответствие с международными стандартами.
Кристин Лагард поблагодарила Шавката Мирзиёева за содержательное обсуждение и выразила надежду продолжить диалог в ходе намеченного визита в Узбекистан в июне 2019 года.
«Я хочу своими глазами увидеть результаты масштабных реформ, которые Вы осуществляете во благо населения Узбекистана», - отметила Директор-распорядитель МВФ.