Meva-sabzavotchilik sohasida qishloq xo‘jaligi kooperatsiyasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
20/03/2019 - 14:48 14032
Mamlakatimizda meva-sabzavotchilik sohasini takomillashtirish, shu jumladan, meva-sabzavot mahsulotlari ekiladigan maydonlarni, saqlash va qayta ishlash quvvatlarini sezilarli oshirish, mazkur tarmoqni rivojlantirish uchun xalqaro moliyaviy institutlarning mablag‘larini faol jalb etishga yo‘naltirilgan kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarish, saqlash, qayta ishlash va sotish sohasidagi ilg‘or tajriba tahlili ushbu mahsulotlarni ishlab chiqaruvchilarning kooperatsiyasini rivojlantirishni samarali rag‘batlantirish zarurati mavjudligini ko‘rsatmoqda.
Meva-sabzavotchilik sohasida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratishni rag‘batlantirish, sifatli meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarish va uning eksporti barqarorligini ta’minlash, mazkur mahsulot ishlab chiqaruvchilarining moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, ishlab chiqarishning raqobatbardoshligini oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining:
tashkil etilayotgan qishloq xo‘jaligi birlashmalarida (keyingi o‘rinlarda – qishloq xo‘jaligi birlashmalari) ixtiyoriy va pay asosida ishtirok etish tamoyillarida mustaqil va o‘zaro bog‘liq qishloq xo‘jaligi korxonalari, fermer, dehqon xo‘jaliklari hamda tomorqa yer egalarining kooperatsion birlashishi institutini yaratish va keng qo‘llash;
2019-2020 yillarda tajriba-sinov tariqasida meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarish, tayyorlash, saqlash va sotish bo‘yicha birgalikdagi faoliyatni amalga oshirish uchun Jizzax viloyatining G‘allaorol va Zomin tumanlarida, Samarqand viloyatining Bulung‘ur va Urgut tumanlarida, Farg‘ona viloyatining Oltiariq va Quva tumanlarida, Toshkent viloyatining Qibray va Parkent tumanlarida qishloq xo‘jaligi birlashmalarini tashkil etishto‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi bilan birgalikda tajriba-sinov yakunlariga ko‘ra, 2020 yil 1 dekabrga qadar qishloq xo‘jaligi birlashmalarining kooperatsion birlashuvi institutini respublikaning boshqa hududlarida ommalashtirishning maqsadga muvofiqligi to‘g‘risida takliflar kiritsin.
2. Quyidagilar qishloq xo‘jaligi birlashmalarining asosiy funksiyalari etib belgilansin:
meva-sabzavot mahsulotlarining ichki va tashqi bozorlarini marketing tahlil qilish;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari bilan kontraktatsiya shartnomalarini tuzish orqali qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini, shu jumladan, turlari va navlari bo‘yicha ishlab chiqarish yuzasidan kelishilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari tomonidan meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish uchun zarur bo‘lgan mulk komplekslari, texnika, uskuna, transport vositalaridan, shu jumladan, mahsulot saqlash omborlarini birgalikda ijaraga olish va qaytarib berish asosida xom ashyoni qayta ishlash yo‘li bilan birgalashib foydalanishni tashkil etish;
shartnoma asosida qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarini qishloq xo‘jaligi texnikasi, yoqilg‘i-moylash materiallari, o‘g‘it, urug‘lar, ko‘chat va ekinlar, shuningdek, kimyoviy himoya vositalari bilan ta’minlash;
kontraktatsiya yoki vositachilik shartnomalari asosida ishlab chiqarilgan mahsulotlarni tayyorlash, tashish, saqlash, qayta ishlash va sotishni tashkillashtirish;
jahon standartlariga mos meva-sabzavot mahsulotlarining kafolatlangan bozorini ta’minlash maqsadida qishloq xo‘jaligi birlashmalari bilan hamkorlik qilish uchun eksportyorlarni jalb etish;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolariga agrotexnika, buxgalterlik, konsalting, vositachilik va boshqa xizmatlarni ko‘rsatish.
fermer, dehqon xo‘jaliklari hamda tomorqa yer egalari, shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarish hamda ularni tayyorlash, tashish, saqlash va sotish bo‘yicha xizmat ko‘rsatish sohasida faoliyat olib boruvchi boshqa jismoniy va yuridik shaxslar qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari bo‘lishi mumkin;
qishloq xo‘jaligi birlashmalariga a’zo bo‘lish ixtiyoriy hisoblanadi hamda ta’sis hujjatlarida nazarda tutilgan miqdorda kirish a’zolik badallari (paylarni) kiritish yo‘li bilan pay asosida amalga oshiriladi;
qishloq xo‘jaligi birlashmalariga qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari tomonidan bevosita beriladigan vakolatlar ta’sis hujjatlarida belgilanadi. Bunda qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari boshqa masalalar bo‘yicha o‘z xo‘jalik faoliyatini yuritishda iqtisodiy mustaqilligi va huquqiy maqomini saqlab qoladi, qishloq xo‘jaligi birlashmalari va uning a’zolari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar esa shartnoma asosida quriladi;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari qishloq xo‘jaligi birlashmalari majburiyatlari bo‘yicha javob bermaydi hamda agar ta’sis hujjatlarida boshqacha holatlar belgilanmagan bo‘lsa, qishloq xo‘jaligi birlashmalari faoliyati bilan bog‘liq bo‘lgan zarar ko‘rish xatarini o‘zlari kiritgan badallar (paylar) qiymati doirasida zimmasiga oladi;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarining yer maydonlari O‘zbekiston Respublikasi Yer kodeksida nazarda tutilgan holatlardan tashqari boshqa holatlarda optimallashtirilishi va olib qo‘yilishi mumkin emas. Bunda qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarining yer maydonlarini olib qo‘yish faqatgina sud qarori asosida amalga oshiriladi.
4. 2019 yil 1 martdan boshlab shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolariqishloq xo‘jaligi ekinlarini joylashtirish va ularni keyinchalik almashtirish to‘g‘risidagi qarorni mustaqil ravishda qabul qilish huquqiga ega bo‘ladi, 2020 yil 1 yanvardan boshlab esa tashkil etiladigan meva-sabzavot ekinlarini joylashtirish reestriga hosil yilining 1 fevralidan kechiktirmasdan tegishli ma’lumotlarni kiritish sharti bilan ushbu huquqdan foydalanadi.
5. Quyidagilarga davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tartibi belgilansin va unga muvofiq:
a) qishloq xo‘jaligi birlashmalari va ular a’zolarining 2019-2020 yillarda ko‘chatlar va sertifikatlangan urug‘larni hamda meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash uskunalarini xarid qilish uchun tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tijorat banki tomonidan belgilangan foiz stavkasining 25 foizi miqdorida, ammo 5 foizli punktdan yuqori bo‘lmagan, valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha 1,5 foizli punktdan yuqori bo‘lmagan miqdorda qoplanadi;
b) qishloq xo‘jaligi birlashmalaridan meva-sabzavot mahsulotlarini sotib oluvchi eksportyorlarning tasdiqlangan biznes rejalarida nazarda tutilgan quyidagilar:
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarini meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarishning yangi texnologiyalariga o‘rgatish;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarining yerlarida agrotexnik tadbirlar monitoringini o‘tkazish;
qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari tomonidan ishlab chiqariladigan meva-sabzavot mahsulotlarining tashqi bozorlarida marketing tadqiqotlarini o‘tkazish bilan bog‘liqxarajatlarining 50 foizisubsidiyalar taqdim etish orqali O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligi mablag‘lari hisobidan, shuningdek, jalb etiladigan xalqaro moliyaviy institutlar mablag‘lari, shu jumladan, Jahon banki mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
6. Mahalliy davlat hokimiyati organlariga qishloq xo‘jaligi birlashmalari tashkil etilayotgan hududlarda meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan infratuzilma ob’ektlarini ustuvor rivojlantirgan holda, ularni rivojlantirish uchun mahalliy byudjetning qo‘shimcha manbalaridan mablag‘lar yo‘naltirishga ruxsat berilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda meva-sabzavot mahsulotlari eksportyorlarining qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarini meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqarishning yangi texnologiyalariga o‘rgatish, qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarining yerlarida agrotexnik tadbirlar monitoringini o‘tkazish, qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolari tomonidan ishlab chiqariladigan meva-sabzavot mahsulotlarining tashqi bozorlarida marketing tadqiqotlarini o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarining 50 foizini qoplash uchun subsidiyalar taqdim etish tartibini tasdiqlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda 2019 yil 1 iyulga qadar meva-sabzavotchilik sohasida kooperatsiya hissasi yuqori bo‘lgan mamlakatlarning qishloq xo‘jaligi birlashmalarini tashkil qilish va ularning faoliyat olib borishi borasidagi tajribasini chuqur o‘rganish maqsadida yangidan tashkil etilayotgan qishloq xo‘jaligi birlashmalari a’zolarining tanishuv safarini uyushtirsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda mazkur qarorning 5 va 8-bandlarida belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun xalqaro moliyaviy institutlarning mablag‘ va grantlari, shu jumladan, Jahon banki mablag‘larini jalb qilish choralarini ko‘rsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan 2019 yildan boshlab sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari tuprog‘ini, har yili umumiy maydonning kamida 20 foizi hisobidan kelib chiqib, tahlil qilish va agrokimyo kartogrammalarini ilovaga muvofiq ishlab chiqishni ta’minlasin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va sug‘urta tashkilotlari bilan birgalikda bir oy muddatda ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish asosida qishloq xo‘jaligi xavf-xatarlarini sug‘urta qilishning zamonaviy mexanizmlarini joriy etish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligi, Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Fanlar akademiyasi bilan birgalikda uch oy muddatda yer-tuproq, suv, iste’mol tovarlari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va mineral o‘g‘itlarning zamonaviy laboratoriya tadqiqotlarini xalqaro standartlar talablariga muvofiq keng qamrovda o‘tkazishni ta’minlovchi kompleks laboratoriya yaratish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Moliya vazirligi va Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda serhosil urug‘lar va ko‘chatlarning yangi turlari va navlarini, shu jumladan, “in-vitro” usuli asosida yaratuvchi-mualliflarni qo‘shimcha moddiy rag‘batlantirish yuzasidan takliflar ishlab chiqsin va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
meva-sabzavotchilikni tubdan takomillashtirish va mazkur sohadagi qishloq xo‘jaligi birlashmalarini rivojlantirish bo‘yicha tadbirlarni samarali va o‘z vaqtida bajarishni ta’minlash bo‘yicha davlat organlari va boshqa tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirishni ta’minlasin;
2020 yil 1 dekabrga qadar tajriba-sinov natijalari va xorijiy mamlakatlarning ilg‘or tajribasi, shuningdek, bozor iqtisodiyotining zamonaviy talablarini hisobga olgan holda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga “Qishloq xo‘jaligida kooperatsiya to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini kiritsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Adliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov, E.M.G‘aniev va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi A.D.Vahobov zimmasiga yuklansin.

О мерах по развитию сельскохозяйственной кооперации в плодоовощной отрасли
В стране осуществляются комплексные меры, направленные на совершенствование плодоовощной отрасли, в том числе существенное увеличение посевных площадей, мощностей по хранению и переработке плодоовощной продукции, активному привлечению средств международных финансовых институтов для развития данной отрасли.
Вместе с тем анализ передового опыта в сфере производства, хранения, переработки и реализации плодоовощной продукции свидетельствует о необходимости эффективного стимулирования развития кооперации производителей данной продукции.
В целях стимулирования создания цепочек добавленной стоимости в плодоовощной отрасли, обеспечения устойчивости производства качественной плодоовощной продукции и ее экспорта, расширения финансовых возможностей производителей данной продукции, а также повышения конкурентоспособности производства:
1. Согласиться с предложениями Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов Республики Узбекистан, Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана о:
создании и широком применении института кооперационного объединения самостоятельных и взаимосвязанных сельскохозяйственных предприятий, фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель на основе принципов добровольности и паевого участия в создаваемых сельскохозяйственных объединениях (далее – сельхозобъединения);
организации, в порядке эксперимента, в 2019-2020 годах сельхозобъединений в Галляаральском и Зааминском районах Джизакской области, Булунгурском и Ургутском районах Самаркандской области, Алтыарыкском и Кувинском районах Ферганской области, Кибрайском и Паркентском районах Ташкентской области для осуществления совместной деятельности по производству, заготовке, хранению и реализации плодоовощной продукции.
Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан совместно с Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана по итогам эксперимента в срок до 1 декабря 2020 года внести предложения о целесообразности распространения института кооперационного объединения сельхозобъединений в других регионах республики.
2. Определить основными функциями сельхозобъединений:
осуществление маркетингового анализа внутреннего и внешних рынков плодоовощной продукции;
проведение согласованных мер по производству плодоовощной продукции, в том числе по видам и сортам продукции, путем заключения договоров контрактации с членами сельхозобъединений;
организацию совместного использования членами сельхозобъединений имущественных комплексов, техники, оборудования, транспортных средств, необходимых для выращивания плодоовощной продукции, в том числе путем совместной аренды хранилищ и переработки сырья на давальческой основе;
снабжение членов сельхозобъединений сельскохозяйственной техникой, горюче-смазочными материалами, удобрениями, семенами, саженцами и рассадой, а также средствами химической защиты на договорных условиях;
организацию заготовки, транспортировки, хранения, переработки и сбыта произведенной продукции на основе договоров контрактации или комиссии;
привлечение экспортеров к сотрудничеству с сельхозобъединениями с целью обеспечения гарантированного сбыта плодоовощной продукции, соответствующей мировым стандартам;
оказание агротехнических, бухгалтерских, консалтинговых, комиссионных и других услуг членам сельхозобъединений.
членами сельхозобъединения могут быть фермерские, дехканские хозяйства и владельцы приусадебных земель, а также иные физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере производства и оказания услуг по заготовке, транспортировке, хранению и сбыту плодоовощной продукции;
членство в сельхозобъединении является добровольным и осуществляется на паевой основе путем внесения вступительных членских взносов (паев) в размере, предусмотренном учредительными документами;
полномочия, передаваемые членами сельхозобъединения непосредственно сельхозобъединению, определяются в учредительных документах. При этом по остальным вопросам члены сельхозобъединения сохраняют свою экономическую независимость и правовой статус при ведении своей хозяйственной деятельности, а взаимоотношения между сельхозобъединением и его членами строятся на договорных началах;
члены сельхозобъединения не отвечают по обязательствам сельхозобъединения и несут риск убытков, связанных с деятельностью сельхозобъединения, в пределах стоимости внесенных ими взносов (паев), если иное не установлено учредительными документами;
земельные участки членов сельхозобъединения не подлежат оптимизации и изъятию, кроме случаев, предусмотренных Земельным кодексом Республики Узбекистан. При этом изъятие земель членов сельхозобъединений осуществляется исключительно по решению суда.
4. Установить с 1 марта 2019 года порядок, в соответствии с которым члены сельхозобъединений, специализирующиеся на производстве плодоовощной продукции, имеют право самостоятельно принимать решение о размещении сельскохозяйственных культур и их последующей замене, а с 1 января 2020 года – с условием внесения не позднее 1 февраля урожайного года соответствующих данных в создаваемый реестр размещения плодоовощных культур.
5. Установить порядок государственной поддержки:
а) сельхозобъединений и их членов, в соответствии с которым в 2019-2020 годах процентные расходы по кредитам коммерческих банков на приобретение саженцев и сертифицированных семян, а также оборудования по переработке плодоовощной продукции покрываются за счет средств Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан в размере 25 процентовот установленной коммерческим банком процентной ставки, но не более 5 процентных пунктов, а по валютным кредитам не более 1,5 процентныхпункта;
б) экспортеров, закупающих плодоовощную продукцию у сельхозобъединений, путем предоставления субсидий за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, а также за счет привлекаемых средств международных финансовых институтов, в том числе средств Всемирного банка, на покрытие 50 процентов затрат, предусмотренных в утвержденных бизнес-планах, связанных с:
обучением членов сельхозобъединений новым технологиям производства плодоовощной продукции;
проведением мониторинга агротехнических мероприятий на землях членов сельхозобъединений;
проведением маркетинговых исследований внешних рынков плодоовощной продукции, производимой членами сельхозобъединений.
6. Разрешить органам государственной власти на местах направлять средства из дополнительных источников местных бюджетов на развитие инфраструктурных объектов, необходимых для производства плодоовощной продукции, с их приоритетным развитием на территориях создаваемых сельхозобъединений.
7. Министерству финансов совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в месячный срок утвердить порядок предоставления субсидий на покрытие 50 процентов затрат экспортеров плодоовощной продукции, связанных с обучением членов сельхозобъединений новым технологиям производства плодоовощной продукции, проведением мониторинга агротехнических мероприятий на территории членов сельхозобъединений, осуществлением маркетинговых исследований внешних рынков плодоовощной продукции, производимой членами сельхозобъединений.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством иностранных дел и Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан до 1 июля 2019 года организовать ознакомительную поездку членов вновь создаваемых сельхозобъединений в страны с высокой долей кооперации в плодоовощеводстве в целях глубокого изучения их опыта по созданию и функционированию сельхозобъединений.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан принять меры по привлечению средств и грантов международных финансовых институтов, в том числе средств Всемирного банка, для реализации задач, установленных в пунктах 5 и 8 настоящего постановления.
10. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан обеспечить, начиная с 2019 года, анализ почвы и разработку агрохимических картограмм орошаемых сельскохозяйственных земель из расчета не менее 20 процентов от ее общей площади в год за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан согласно приложению.
11. Министерству финансов совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и страховыми организациями в месячный срок на основе изучения передового зарубежного опыта внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по внедрению современных механизмов страхования сельскохозяйственных рисков.
12. Министерству инновационного развития совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством водного хозяйства, Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации, Государственным комитетом по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Академией наук Республики Узбекистан в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию комплексной лаборатории, обеспечивающей проведение широкого спектра современных лабораторных исследований почвы, воды, потребительских товаров, сельскохозяйственной продукции и минеральных удобрений в соответствии с требованиями международных стандартов.
13. Академии наук совместно с Министерством инновационного развития, Министерством финансов и Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по дополнительному материальному стимулированию авторов-создателей новых видов и сортов высокоурожайных семян и саженцев, в том числе на основе метода «in-vitro».
14. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
обеспечить координацию деятельности государственных органов и других организаций по обеспечению эффективного и своевременного выполнения мероприятий по коренному совершенствованию плодоовощеводства и развитию сельхозобъединений в данной отрасли;
в срок до 1 декабря 2020 года внести в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан проект Закона Республики Узбекистан «О кооперации в сельском хозяйстве» с учетом результатов эксперимента и передового опыта зарубежных стран, а также современных требований рыночной экономики.
15. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А., Ганиева Э.М. и советника Премьер-министра Республики Узбекистан Вахабова А.Д.