14/03/2019 - 10:43 9402
Poytaxtimizda 13 mart kuni “Qishloq xoʻjaligi – AgroWorld Uzbekistan 2019” 14-xalqaro koʻrgazma oʻz ishini boshladi.
“Oʻzekspomarkaz” milliy koʻrgazmalar markazida qator vazirlik va xorijiy tashkilotlar hamkorligida oʻtkazilayotgan ushbu tadbirda Turkiya, Gollandiya, Avstriya, Ozarbayjon, Belarus, Qozogʻiston, Rossiya, Buyuk Britaniya, Xitoy kabi 22 ta mamlakatning 150 dan ziyod kompaniyasi oʻz mahsulotlari va xizmatlarini namoyish etmoqda.
Koʻrgazmaning ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vazirining birinchi oʻrinbosari Shuhrat Teshayev anʼanaviy tashkil etilayotgan ushbu koʻrgazma oʻtgan 14 yil davomida mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilar uchun tajriba almashish, talab va takliflarni oʻrganish, mijozlar va hamkorlar safini kengaytirish platformasi boʻlib kelayotganini qayd etdi.
Maʼlumotlarga koʻra, bu yilgi koʻrgazma umumiy ekspozitsiyasining 90 foizini xorijiy kompaniyalar stendlari tashkil etmoqda. Xususan, Turkiya bayrogʻi ostida sanoat issiqxonalari, parranda fabrikalari uskunalari, yopiq tuproqda oʻsimlik yetishtirish texnologiyalari, don mahsulotlarini qayta ishlash va saqlash texnikalarini ishlab chiqarish va yetkazib berishga ixtisoslashgan 60 ta kompaniya ishtirok etmoqda. Ulardan biri “Alapala” kompaniyasidir.
“Alapala” don mahsulotlarini yanchish texnikalari, tegirmon uskunalari ishlab chiqarish boʻyicha jahonning yetakchi kompaniyalaridan hisoblanadi. Bugungi mamlakatimizda ushbu kompaniya vakolatxonasi va xizmat koʻrsatish ofisi faoliyat koʻrsatmoqda.
– Kompaniyamiz toʻrt yildan buyon Oʻzbekiston bilan hamkorlik qilib keladi, – deydi “Alapala”ning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Azizbek Shukurjonov. – Oʻtgan davr mobaynida 10 dan ziyod loyihani amalga oshirdik. Yaʼni davlat va xususiy tarmoqlar buyurtmasi asosida hududlarda tegirmonlar bunyod etib, ularni zarur uskunalar bilan taʼminladik. Bizning mahsulotlar energiya tejamkor boʻlib, ularni kredit va lizing orqali ham xarid qilish mumkin.
“Qishloq xoʻjaligi – AgroWorld Uzbekistan 2019” ishtirokchilari safida Niderlandiyaning oʻndan ziyod kompaniyalari bor. Qishloq xoʻjaligining turli tarmoqlari boʻyicha innovatsiyalarni ham taqdim etayotgan ushbu kompaniyalar delegatsiyasiga Niderlandiya Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Regina Jons-Bos xonim boshchilik qilmoqda.
– Oʻzbekiston – Gollandiya munosabatlari rivojlanib bormoqda, – deydi delegatsiya rahbari Regina Jons-Bos xonim. – Mazkur koʻrgazmada kompaniyalarimiz meva-sabzavot mahsulotlari yetishtirish va qayta ishlash, mevali daraxtlar, oʻsimliklar parvarishi, innovatsion sugʻorish tizimlari, issiqxonalar qurish, sovutish uskunalari, chorvachilik va parrandachilik kabi yoʻnalishlarda oʻz xizmatlari va mahsulotlarini taklif etmoqda. Bundan tashqari, soha boʻyicha eng soʻnggi innovatsion texnologiyalar ham namoyishga qoʻyilgan. Qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksporti boʻyicha Gollandiya jahonda ikkinchi oʻrinda turadi. Bu natijaga amaliyotga innovatsiyalarni izchil joriy etgan holda erishganmiz. Shu kabi tajribalarimizni oʻzbekistonlik hamkorlarimizga ham ilindik.
Koʻrgazmaning bogʻdorchilik boʻlimi ayniqsa gavjum. Bu yerda 30 dan ziyod xorijiy kompaniya issiqxona yoʻnalishidagi xizmatlar va uskunalarni ham taqdim etmoqda.
Xitoyning “Rainbow” kompaniyasi mahsulotlariga qiziqayotganlar esa koʻpchilik. Buning sababini “Rainbow” bosh direktori Sao Lin shunday izohladi:
– “Rainbow” salkam oʻttiz yildan buyon agrosanoat bozorida faoliyat koʻrsatib kelmoqda. Kompaniyamiz turli oʻlcham va shakldagi issiqxona uskunalarini eksport qilib keladi. Mahsulotlarimiz raqobatbardosh va arzon. Biz oʻzbekistonlik hamkorlar safini kengaytirishdan manfaatdormiz.
Eʼtiborlisi, bu yilgi koʻrgazmada Rossiya Federatsiyasining Omsk va Voronej viloyatlari eksportini qoʻllab-quvvatlash markazi ham ishtirok etmoqda. Bu sohaga ilgʻor tajribalarni joriy etish bilan birga Rossiyaning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikni rivojlantirish imkonini beradi.
– Mazkur koʻrgazmada ishtirok etayotganimizdan mamnunmiz , – deydi Omsk viloyatining “Omskkoopsnab” yogʻ-moy mahsulotlari ishlab chiqarish kompaniyasi menejeri Vladimir Shman. – Kompaniyamiz namoyish etayotgan mahsulotlar ekologik toza boʻlib, dukkakli oʻsimliklarni sovuq usulda siqish orqali olingan. Yaqinda mamlakatingizda oʻz vakolatxonamizni ochishni rejalashtirganmiz. Biz oʻzbekistonlik tadbirkorlarni hamkorlikka chaqiramiz.
Koʻrgazmaning chorvachilik boʻlimida Toshkent shahridagi “Agro milking systems” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan namoyish etilayotgan sigir sogʻish uskunalari eʼtiborimizni tortdi. Mazkur korxona bosh menejeri Ilhom Boboqulovning aytishicha, ushbu uskunalar bugungi kunda toʻliq mahalliylashtirilgan boʻlib, bunda Germaniya, Turkiyaning yetakchi kompaniyalari texnologiyalaridan foydalanilgan.
– “Agro milking systems” shu kabi mahsulotlarni ishlab chiqarishdan tashqari, chorvachilik, sutni qayta ishlash tarmoqlariga xorijiy kompaniyalarning eng zamonaviy uskunalarini ham yetkazib beradi, – deydi u. – Koʻrgazmada nafaqat mahalliy, balki xorijlik ishtirokchilar ham korxonamiz mahsulotlari va xizmatlariga qiziqish bildirmoqda.
“Qishloq xoʻjaligi – AgroWorld Uzbekistan 2019”ning birinchi kunida chorvachilik masalalariga bagʻishlangan seminar ham tashkil etildi. 14 martda koʻrgazma ishtirokchilari uchun “Eksport va qishloq xoʻjaligida ishlab chiqarishning zamonaviy texnologiyalari” mavzusida seminar-trening oʻtkaziladi.

Передовые компании всемирного агропромышленного рынка – в Ташкенте
13 марта в столице начала работу 14-я международная выставка "Сельское хозяйство – AgroWorld Uzbеkistan 2019".
На данном мероприятии, проводимом в Национальном выставочном комплексе "Узэкспоцентр" в сотрудничестве с рядом министерств и зарубежных организаций, представляют свою продукцию и услуги более 150 компаний 22 стран, таких как Турция, Голландия, Австрия, Азербайджан, Беларусь, Казахстан, Россия, Великобритания, Китай.
Выступивший на открытии выставки первый заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Шухрат Тешаев отметил, что данная традиционно организуемая выставка уже 14 лет служит платформой для обмена опытом, изучения требований и предложений, расширения рядов клиентов и партнеров как местных, так и зарубежных производителей.
По сведениям, 90 процентов общей экспозиции выставки этого года составляют стенды зарубежных компаний. В частности, под флагом Турции участвует 60 компаний, специализирующихся на производстве и доставке промышленных теплиц, оборудования для птицефабрик, технологиях выращивания растений в закрытом грунте, техники для переработки и хранения зерна.
Компания "Alapala" считается одной из передовых компаний мира по производству зерномолотильной техники, мельничного оборудования. Сегодня в нашей стране действуют представительство и офис по обслуживанию данной компании.
- Мы уже четыре года сотрудничаем с Узбекистаном, - говорит руководитель представительства "Alapala" в нашей стране Азизбек Шукуржонов. - За прошедший период реализовали более 10 проектов. Построили мельницы в регионах на основе государственных и частных заказов и оснастили их необходимым оборудованием. Наша продукция является энергосберегающей, ее можно приобрести по кредиту или в лизинг.
Среди участников выставки – более 10 компаний из Нидерландов, которые представляют инновации по разным отраслям сельского хозяйства. Делегацией руководит Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Нидерландов в нашей стране госпожа Регина Джонс-Бос.
- Развиваются отношения между нашими странами, - говорит госпожа Регина Джонс-Бос. - На данной выставке наши компании представляют свои услуги и продукцию в таких направлениях, как выращивание и переработка плодоовощной продукции, уход за фруктовыми деревьями, растениями, строительство инновационных оросительных систем, теплиц, холодильные установки, животноводство и птицеводство. Кроме того, представлены самые последние инновационные технологии. По экспорту сельскохозяйственной продукции Голландия занимает второе место в мире. Этих результатов мы достигли при последовательном внедрении инноваций в практику. Подобный опыт представляем и узбекским партнерам.
Отдел садоводства на выставке особенно многолюден. Здесь представляют услуги и оборудование в области теплиц более 30 зарубежных компаний.
Многие интересуются продукцией китайской компании "Raindow". Причину этого разъяснил генеральный директор Сао Лин:
- "Raindow" действует на агропромышленном рынке чуть менее тридцати лет. Наша компания экспортирует оборудование для теплиц разного размера и формы. Наша продукция конкурентоспособная и дешевая. Мы заинтересованы в расширении рядов узбекских партнеров.
Примечательно, что в выставке в этом году принимает участие и Центр содействия экспорту Омской и Воронежской областей Российской Федерации. Это одновременно с внедрением передового опыта в отрасль дает возможность развития сотрудничества с компаниями России.
- Мы рады, что принимаем участие в данной выставке, - говорит менеджер компании по производству масложировой продукции "Омсккоопснаб" Омской области Владимир Шман. - Продукция, представляемая нашей компанией, является экологически чистой, она получена методом холодного отжима сои. Скоро планируем открыть в вашей стране свое представительство. Мы призываем узбекских предпринимателей к сотрудничеству.
В отделе животноводства выставки наше внимание привлек доильный аппарат, представленный обществом с ограниченной ответственностью "Agro milking systems" из Ташкента. По словам главного менеджера данного предприятия Илхома Бобокулова, на сегодняшний день производство этих аппаратов полностью локализовано, при этом использованы технологии передовых компаний Германии, Турции.
- Кроме производства подобной продукции "Agro milking systems" осуществляет доставку самого современного оборудования зарубежных компаний животноводческим хозяйствам, предприятиям по переработке молока, - говорит он. - На выставке интерес к нашей продукции и услугам проявляют не только местные участники, но и зарубежные.
В первый день выставки "Сельское хозяйство – AgroWorld Uzbekistan 2019" организован семинар, посвященный вопросам животноводства. 14 марта состоится семинар-тренинг для участников выставки на тему "Экспорт и современные технологии сельскохозяйственного производства".