Zamon bilan hamnafas: Prezidentimiz Navoiy IESda barpo etilayotgan ikkinchi bug‘-gaz qurilmasi bilan tanishdi
12/03/2019 - 20:52 15891
Navoiy issiqlik elektr stansiyasi yuqori darajada sanoatlashgan va unga tutash mintaqadagi iste'molchilarni elektr va issiqlik energiyasi bilan ta'minlovchi asosiy manba hisoblanadi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “Navoiyazot”, “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyatlari kabi yirik korxonalar, iqtisodiyotimizda salmog‘i tobora ortib borayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub'yektlarining samarali faoliyati va aholini yanada ishonchli elektr energiya bilan ta'minlash aynan ushbu stansiyada amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalariga bevosita bog‘liq.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 28 mart kuni Navoiy viloyatiga tashrifi chog‘ida Navoiy issiqlik elektr stansiyasida bo‘lib, ikkinchi bug‘-gaz qurilmasi poydevoriga tamal toshi qo‘ygan edi.
Yaponiyaning “Mitsubishi Corporation” va “Mitsubishi Hitachi Power Systems” konsorsiumi hamda “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida mazkur bug‘-gaz qurilmasini bunyod etish bo‘yicha shartnoma imzolangan edi. Umumiy qiymati 432 million AQSH dollariga teng ushbu inshootning quvvati 450 megavatt. Qurilish “Mitsubishi Corporation and MHPS” konsorsiumi va Turkiyaning “Calik Enerji” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz bug‘-gaz qurilmasi gaz turbinasining ishlash jarayonini ko‘zdan kechirdi.
An'anaviy elektr stansiyalarining foydali ish koeffitsentini oshirish yo‘llarini izlash - butun dunyo texnologlari e'tiborida bo‘lgan masala. Bug‘-gaz qurilmalari ushbu muammoning zamonaviy yechimidir. Issiqlik elektr stansiyalarining foydali ish koeffitsiyenti odatda 40 foizni tashkil etadi. Navoiy IESning birinchi bug‘-gaz qurilmasida bu ko‘rsatkich 57 foiz bo‘lsa, ikkinchisida 61 foizni tashkil etadi.
Bug‘-gaz qurilmasi to‘liq tayyor holda joriy yil sentyabr oyida ishga tushiriladi.
Davlatimiz rahbari e'tiboriga loyiha amalga oshirilishi tufayli erishiladigan natijalar va bug‘-gaz turbinasining texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari haqidagi taqdimotlar havola qilindi.
Bug‘-gaz qurilmasi ishga tushirilishi natijasida yiliga 3 milliard 454 million kilovatt-soat elektr energiya va issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, loyiha samarasida 1 kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun shartli yoqilg‘i sarfi kamayishi hisobidan yiliga o‘rtacha 829 million kub metr tabiiy gaz tejaladi.
Mamlakatimiz energetika tizimida 2025 yilgacha yana bir qator zamonaviy bug‘-gaz qurilmalarini barpo etish rejalashtirilmoqda. Bu, o‘z navbatida, ming nafardan ortiq xizmat ko‘rsatuvchi yuqori malakali mutaxassis tayyorlash zaruratini keltirib chiqaradi.
Prezidentimiz ushbu ehtiyojni ta'minlash maqsadida Navoiy IES bazasida bug‘-gaz qurilmalari uchun xodimlar tayyorlaydigan o‘quv markazi tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Korxonada Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi – JICA moliyaviy ko‘magida o‘quv markazi tashkil etildi. Hozirgi kungacha bu yerda 166 mutaxassis tayyorgarlikdan o‘tdi.
Davlatimiz rahbari korxonaning ishchilari va xorijlik investorlar bilan suhbatlashdi.
Energetika tizimida amalga oshirilayotgan bunday yirik investitsiya loyihalari mavjud energetika quvvatlarini oshirish, eng muhimi, iste'molchilarni uzluksiz energiya manbai bilan ta'minlashga xizmat qiladi. Shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlarini jadal rivojlantirish, hududlar infratuzilmasini tubdan yaxshilashga zamin yaratadi.
Zamonaviy texnologiyalarning o‘rnatilishi esa yoqilg‘i sarf-xarajati va atrof-muhitga chiqarilayotgan zararni kamaytirish imkonini beradi.

В ногу со временем: Президент ознакомился с ходом монтажа второй парогазовой установки в Навоийской ТЭС
12/03/2019 - 20:54 14129
Навоийская тепловая электростанция является основным источником электро- и теплоснабжения области, являющейся одним из наиболее индустриализированных регионов страны, а также потребителей соседних территорий.
От успеха инвестиционных проектов, реализуемых сегодня на этой станции, непосредственно зависит эффективное функционирование таких крупных предприятий, как Навоийский горно-металлургический комбинат, акционерные общества “Навоиазот”, “Кызылкумцемент”, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, а также надежное электроснабжение населения.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Навоийскую область 28 марта 2017 года посетил и Навоийскую ТЭС, где заложил капсулу строительства второй парогазовой установки.
Между консорциумом японских компаний “Mitsubishi Corporation” и “Mitsubishi Hitachi Power Systems” и акционерным обществом “Узбекэнерго” был подписан договор о строительстве парогазовой установки мощностью 450 мегаватт и стоимостью 432 миллиона долларов. В настоящее время проект реализуется консорциумом “Mitsubishi Corporation and MHPS” и турецкой компанией “Calik Enerji”.
Президент ознакомился с процессом работы газовой турбины парогазовой установки.
Изыскание дополнительных возможностей повышения коэффициента полезного действия электростанций – вопрос, занимающий умы технологов во всем мире. Современным ответом на эту проблему являются парогазовые установки. В то время, как КПД традиционных станций составляет 40 процентов, у первой парогазовой установки Навоийской ТЭС этот показатель составляет 57 процентов, у второй - 61 процент.
В полностью готовом виде парогазовая установка будет введена в строй в сентябре текущего года.
Главе государства представлена информация об ожидаемых результатах реализации данного проекта, а также технико-экономических показателях установки. Так, в результате введения в строй парогазовой установки будет вырабатываться в год 3 миллиарда 454 миллиона киловатт-часов электрической и тепловой энергии. По расчетам, за счет снижения расхода условного топлива, необходимого на производство 1 киловатта-часов электроэнергии, будет достигнута экономия в среднем 829 миллионов кубометров природного газа в год.
До 2025 года в Узбекистане планируется построить еще ряд современных парогазовых установок. Это, в свою очередь, требует подготовки свыше тысячи высококвалифицированных специалистов.
Ранее Президент поручил организовать на базе Навоийской ТЭС учебный центр по подготовке специалистов для работы с парогазовой установкой. В соответствии с этим на предприятии организован такой центр при финансовом содействии Японского агентства по международному сотрудничеству – JICA. К настоящему времени здесь прошли подготовку 166 специалистов.
Глава государства побеседовал с работниками предприятия и иностранными инвесторами.
Подобные крупные инвестиционные проекты, реализуемые сегодня в отечественной энергетике, значимы тем, что способствуют наращиванию энергогенерирующих мощностей и, самое главное, обеспечению бесперебойных поставок электричества потребителям. Внедрение современных технологий позволит снизить расход топлива и минимизировать вредное воздействие на окружающую среду.