Toʻqimachilik korxonasi koʻp tarmoqli klasterga aylanmoqda
Bu yerda turli bichim va rangdagi sochiqlar, xalat, choyshab va boshqa mahsulotlar tayyorlanmoqda. Ular ichki bozorga, shuningdek, Rossiya, Ukraina, Bolgariya, Moldova va qoʻshni davlatlarga yetkazib berilmoqda. Oʻtgan yili 290 milliard soʻmlik mahsulot ishlab chiqarilib, 9,4 million AQSH dollari miqdoridagi mahsulot eksport qilingan. Joriy yilda eksport hajmini oshirish rejalashtirilgan.
Namangan shahri, Rishton va Yangiqoʻrgʻon tumanlarida korxonaning bir nechta sexlari bor. Ularda 2 mingdan ziyod kishi mehnat qiladi. Yaqinda tayyor toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish kompleksi ishga tushirilishi bilan yana mingga yaqin ish oʻrni yaratildi.
“Art Soft Tex Group” faoliyatini kengaytirib, klaster usulida ishlashga oʻtmoqda. Korxona uchun Mingbuloq va Pop tumanlaridan yer ajratilgan, qishloq xoʻjaligi texnikalari sotib olingan.
Davlatimiz rahbari korxonaning kelgusi rejalari bilan qiziqdi. Korxona tarkibida paxta tozalash, urugʻ yetishtirish, don mahsulotlarini qayta ishlash korxonalari, issiqxona tashkil etilishi, chorva boqish, yem ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilishini maʼqulladi.
Shu yerning oʻzida viloyatda parrandachilik, baliqchilik, chorvachilik, asalarichilik, quyonchilik, intensiv bogʻdorchilikni rivojlantirish, irrigatsiya va meliorativ tadbirlarni amalga oshirish, yer va kadastr tizimida innovatsion ishlanmalarni qoʻllashga qaratilgan loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.

Текстильное предприятие переходит на кластерную систему
Здесь изготавливаются полотенца, халаты, покрывала и другая продукция. Она поставляется на внутренний рынок, а также в Россию, Украину, Болгарию, Молдову и соседние страны. В прошлом году произведена продукция на 290 миллиардов сумов, экспортировано товаров на 9,4 миллиона долларов. В нынешнем году намечено расширить экспорт в три раза.
У предприятия по одному цеху в Намангане, Риштанском и Янгикурганском районах. В них трудятся свыше 2 тысяч человек. Вскоре с введением в строй цеха по производству готовых текстильных изделий будет создано еще около тысячи рабочих мест.
“Art Soft TexGroup” расширяет деятельность и переходит на кластерную систему. Предприятию выделена земля в Мингбулакском и Папском районах, закуплена сельхозтехника.
Глава государства поинтересовался дальнейшими планами предприятия. Одобрил проекты по организации в его составе предприятий по переработке хлопка, заготовке семян, переработке зерна, производству корма, теплиц и животноводческой фермы.
Здесь же презентованы проекты по развитию птицеводства, рыбоводства, животноводства, пчеловодства, кролиководства, интенсивного садоводства в области, осуществлению ирригационных и мелиоративных работ, внедрению инноваций в систему землеустройства и кадастра.
Президент отметил необходимость повышения экономической эффективности проектов, их скорейшего запуска и обеспечения населения работой.