PRESS-RELIZ: O‘zbekistonda Barqaror rivojlanishning milliy maqsad va vazifalari taqdim qilindi
Bugun Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 20-oktyabrda qabul qilingan 841-sonli «2030-yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan Barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsadlar va vazifalar va ularni amalga oshirish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi»ning taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimotda vazirlik va idoralar, fuqarolik sektori, BMT agentliklari, diplomatik korpus va xalqaro moliyaviy institutlar vakillari, shuningdek ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Global maqsadlar deb ataluvchi Barqaror rivojlanish sohasidagi maqsadlar (BRM) qashshoqlikni tugatish, sayyorani muhofaza qilish, shuningdek barcha odamlar uchun tinchlik va farovonlikni ta'minlash yo‘lida harakatlanishga umumiy da'vatdir. Global Maqsadlar 2015-yil sentyabrida BMT ga a'zo barcha davlatlar, shu jumladan, O‘zbekiston tomonidan ma'qullangan. U o‘z ichiga 2030-yilgacha erishilishi lozim bo‘lgan 17 maqsad va 169 vazifani qamrab olgan.
BMT yordamida amalga oshirilayotgan Barqaror rivojlanish sohasidagi global Maqsad va vazifalarni mamlakatimiz sharoitiga moslashtirish jarayoni natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Hukumati tomonidan 2030-yilgacha mo‘ljallangan 16 milliy maqsad va 125 vazifani qabul qilindi. Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori barqaror rivojlanish maqsadlarini davlat rivojlanish dasturlariga asta-sekin integratsiyalash, shuningdek BRM ning O‘zbekistonda amalga oshirilishi bo‘yicha muntazam milliy ma'ruzalar tayyorlanishini ko‘zda tutadi.
Milliy BRM iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik yo‘nalishlarda muayyan maqsadlar va vazifalar to‘plamini ko‘zda tutadi. Tadbirda 2030 yilgacha bo‘lgan davrda Milliy maqsadlar va vazifalarni implementatsiya qilishni tashkillashtirish bo‘yicha Yo‘l xaritasi taqdim qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilarga 2018-yil aprelida Toshkentga tashrif buyurgan BMT va Jahon bankining BRMlarini ilgari surish bo‘yicha milliy jarayonni qo‘llab-quvvatlash MAPS qo‘shma missiyasi ma'ruzasi taqdim qilindi. Missiya natijalariga ko‘ra, BRM ni jadallashtirish sohalari bo‘yicha O‘zbekiston uchun 50 tavsiyalarni ko‘zda tutuvchi ma'ruza tayyorlandi. Xususan, ushbu tavsiyalar davlat boshqaruvi, ijtimoiy rivojlanish, ekologiya, resurslardan samarali foydalanish sohalari, shuningdek gender tenglik va inson huquqlariga rioya qilish masalalariga taalluqlidir.
Shuningdek tavsiyalarda ichki va tashqi (ham xususiy, ham davlatga oid) moliyaviy resurslarni safarbar qilish bo‘yicha takliflar hamda BRM amalga oshirilishini qo‘llab-quvvatlovchi statistik ma'lumotlar sifati, ulardan foydalanish imkoniyati va ishonchliligini oshiruvchi chorlar ko‘zda tutilgan.
BMT va Jahon banki vakillari O‘zbekiston Hukumati va xalqiga Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida keng qamrovli yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ma'lum qildi.

ПРЕСС-РЕЛИЗ: В Узбекистане представлены международному сообществу национальные цели устойчивого развития
15/11/2018 - 18:16 19546
Сегодня в Ташкенте, в гостинице “Radisson Blue” состоялась презентация национальных Целей и задач в области устойчивого развития и Дорожной карты по их реализации, принятые постановлением Кабинет Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2018 г. № 841 «О мерах по реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года».
На презентации присутствовали представители министерств и ведомств, гражданского сектора, агентств ООН, представители дипломатического корпуса и международных финансовых институтов, а также средства массовой информации.
Цели в области устойчивого развития (ЦУР), иначе известные как Глобальные цели, являются всеобщим призывом к действиям по искоренению нищеты, защите планеты, а также обеспечению мира и процветания для всех людей. Глобальные Цели были одобрены всеми государствами-членами ООН, включая Узбекистан, в сентябре 2015 года. Они включают 17 целей и 169 задач, которые должны быть достигнуты к 2030 году.
По итогам процесса адаптации глобальных Целей и задач в области устойчивого развития к условиям Узбекистана, проводимого при поддержке ООН, Правительство Узбекистана приняло 16 национальных целей и 125 задач до 2030 года. Соответствующее постановление Кабинета Министров предусматривает постепенную интеграцию целей устойчивого развития в государственные программы развития, а также подготовку регулярных национальных докладов о реализации ЦУР в Узбекистане.
Национальные ЦУР предусматривают набор конкретных целей и задач в экономическом, социальном и экологическом направлениях. На мероприятии была представлена Дорожная карта по организации имплементации Национальных целей и задач до 2030 года.
Также, участникам был представлен Доклад совместной миссии ООН и Всемирного банка МАПС по поддержке национального процесса по продвижению Целей устойчивого развития, которая побывала в Ташкенте в апреле 2018 года. По итогам Миссии был подготовлен доклад с 50 рекомендациями для Узбекистана по так называемым областям ускорения ЦУР, а именно в сфере государственного управления, социального развития, экологии, эффективного использования ресурсов, а также вопросы гендерного равенства и соблюдения прав человека.
В рекомендациях также содержатся предложения по мобилизации внутренних и внешних (как частных, так и государственных) финансовых ресурсов, и меры по повышению качества, доступа и надежности статистических данных, которые должны подкреплять реализацию ЦУР.
Представители ООН и Всемирного банка заверили, что готовы оказывать всеобъемлющую поддержку Правительству и народу Узбекистана в достижении Целей устойчивого развития.