O'zbekistonda "Qishloq hududlarini barqaror rivojlantirish" Loyihasi
Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan "O'zbekistonda qishloq hududlarini barqaror rivojlantirish" Loyihasi O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Germaniyaning Xalqaro Hamkorlik bo'yicha Jamiyati (GIZ) konsortsiumi, Frantsiyaning Qishloq xo'jaligi, oziq-ovqat va qishloq hududlarini rivojlantirish bo'yicha xalqaro hamkorlikni rivojlantirish agentligi (ADECIA), Italiya Hayvon Yetishtiruvchilari Ittifoqi (AIA) va Korxonalarni rivojlantirish va menejment bo'yicha trening markazi (CEED).
Loyiha uchta yo'nalishdan iborat:
• Agrar-oziq-ovqat sanoati (chorvachilik, bog'dorchilik, sabzavotchilik va xizmat ko'rsatish sohasi) bilan bog'liq qo'shimcha qiymatli tovar zanjirlarini yanada rivojlantirish;
• Iqtisodiy faoliyat ishtirokchilarining, shu jumladan, yoshlarning  ko'nikmalari va usullarini yanada rivojlantirish va takomillashtirish; zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va ulardan foydalanishni o'qitish; fermerlarni qayta tayyorlash va qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash usullarini takomillashtirish;
• Hududlarni rivojlanishini rejalashtirish sohasida hududiy va mahalliy hokimiyatlarning institutsional rivojlanishi va salohiyatini oshirish.
Tadbirkorlik va ma'muriy ta'limni rivojlantirish markazi (CEED, Bolgariya) institutsional rivojlanishga yo'naltirish va mintaqaviy va hududiy hokimiyatlarning salohiyatini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshiradigan asosiy dastur hisoblanadi.
Tadbirning maqsadi
Iqtisodiyot Vazirligining mahalliy va hududiy darajalarda biznesni rejalashtirish vositalari, SWOT tahlillarini va hududiy rejalashtirishda Evropa Ittifoqi amaliyotidan foydalangan holda iqtisodiy rivojlanish strategiyasini ishlab chiqish bo'yicha yordam berishga ko'maklashish.
Amalga oshirilishi
Institutsional rivojlanish yo'nalishi doirasida 1-2-noyabrgacha iqtisodiy rejalashtirish va tahlil qilish bo'yicha trening o'tkazish rejalashtirilgan.
Ushbu treningni Iqtisodiyot Vazirligining vakillari uchun xalqaro ekspertlar janob Nikolay Yarmov va honim Kamelia Kaloyanova tomonidan, 5-6-noyabr kunlari Namangan va Sirdaryo viloyatlarining hududiy iqtisodiyot bo'limlari vakillari uchun olib boriladi. Trening davomida biznesni rejalashtirish, SWOT tahlili kabi vositalari ko'rib chiqiladi va Evropa mamlakatlarining tajribasi o'rganiladi.
Ayni paytda Loyiha tegishli mahalliy hokimiyat organlari, biznes tuzilmalari va nohukumat tashkilotlari vakillari ichidan Hududiy Ishchi guruhlar tashkil etdi. Kelgusida O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi bilan Namangan va Sirdaryo viloyatlarining hududiy rivojlanish strategiyasining loyihasini Evropa Ittifoqi mamlakatlarining tajribalarini va hududiy ishchi guruhlari ishtirokida  birgalikda rivojlantirish rejalashtirilgan.
Qo'shimcha ma'lumot olish yoki loyiha ekspertlari bilan suhbatlashish uchun GIZ xodimlariga murojaat qiling:
Liyoiha Milliy Koordinatori, Qodirjon Bobojonov +998 93 501 21 31, kodirjon.bobojonov@giz.de
Jamoat bilan aloqalar bo’yicha mutahassis: Rano Islambekova, +998 91 164 02 27, rano.islambekova@giz.de

02/11/2018 - 15:33 19285
Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемый Европейским союзом, реализуется совместно с Министерством экономики Республики Узбекистан и консорциумом в составе Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), Агентства по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности Франция (ADECIA), Ассоциации животноводов Италии (AIA) и Центра развития предпринимательства и подготовки руководящих кадров (CEED).
Проект состоит из трех направлений:
•    Дальнейшее развитие товарных цепочек добавленной стоимости, главным образом связанных с агропродовольственным сектором (животноводство, садоводство, овощеводство и сектор услуг);
•    Дальнейшее развитие и совершенствование навыков и методов участников экономической деятельности, в том числе молодежи; внедрение современных технологий и обучение их применению; переподготовка фермеров и совершенствование методов переработки сельскохозяйственной продукции;
•    Институциональное развитие и совершенствование потенциала областных и местных органов власти в области планирования регионального развития.
Основным реализатором мероприятий по направлению институциональное развитие и совершенствование потенциала областных и местных органов власти является Центр развития предпринимательства и подготовки руководящих кадров (CEED, Болгария).
Цель мероприятия
Содействие в обучении представителей Министерства экономики методам разработки стратегий экономического развития  на местном и региональном уровне с применением инструментов бизнес-планирования, SWOT анализа, а также практики Европейского союза в области регионального планирования.
В рамках направления институциональное развитие с 1 по 2 ноября запланирован тренинг по экономическому планированию и анализу. Данный тренинг будет проведен международными экспертами г-ом Николаем Ярмовым и г-ой Камелией Калояновой для представителей Министерства экономики, а также с 5 по 6 ноября для представителей региональных управлений экономики Наманганской и Сырдарьинской областей. В ходе тренинга будут рассмотрены такие инструменты как бизнес-планирование, SWOT анализ, а также будут изучен опыт европейских стран.
На данный момент в рамках проекта созданы Региональные рабочие группы из числа представителей соответствующих местных органов власти, бизнес структур и неправительственных организаций. В дальнейшем предусмотрена совместная с Министерством экономики РУз разработка проекта стратегий регионального развития для Наманганской и Сырдарьинской области с учетом полученных знаний и опыта стран Европейского союза при участии региональных рабочих групп.