“Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" (Qo‘shimcha moliyalashtirish-2)” loyihasi bo‘yicha bitimga imzo chekildi
25/05/2018 - 16:52 10867
Ma'lumki, 2018-yil 30-yanvarda Jahon bankining Boshqaruv kengashi "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" (Qo‘shimcha moliyalashtirish-2) loyihasini tasdiqladi. Loyiha Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan 200 mln. AQSH dollari miqdoridagi kredit hisobiga moliyalashtiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi doirasida 2018-yil 17-may kuni Vashington shahrida ushbu loyiha bo‘yicha Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki bilan kredit bitimini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
2018-yilning 24-mayida Jahon bankining Toshkentdagi ofisida ushbu loyihaga ishtirok etuvchi respublika tijorat banklari bilan Tiklanish va taraqqiyot xalqaro banki tomonidan loyihani amalga oshirish to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. (ilovada fotoreportaj).
Loyihaning uchinchi bosqichi katta sanoat korxonalari, kichik va o‘rta korxonalar uchun energiyani tejovchi texnologiyalarni investitsiyalash maqsadida qo‘shimcha moliyalashtirishni ta'minlaydi va maqsadli texnik yordam orqali ularning energiya samaradorligini oshirishga yordam beradi. Sanoat ishlab chiqarishida kichik va o‘rta korxonalar (asosan, xususiy sektor tashkil etadi) ning ulushi 2000-yildagi 12,9 foizdan 2016-yilda 45,3 foizga o‘sdi.
Kichik va o‘rta korxonalar, odatda, uncha eskirmagan ishlab chiqarish uskunalarga ega. Biroq, qurilish materiallari, to‘qimachilik va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish kabi energiya talab qiluvchi tarmoqlarda faoliyat ko‘rsatayotgan kichik va o‘rta korxonalardagi energiyani ortiqcha miqdorda iste'mol qiluvchi ishlab chiqarish jarayoni uning modernizatsiyasini talab etadi. Bu esa, o‘z navbatida ularning raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi.
“Eski uskunalar va ishlab chiqarish jarayonlarini modernizatsiya qilish mamlakatdagi korxonalarning raqobatbardoshligini oshirish uchun juda muhimdir -  deydi  Xideki Mori, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari. - Energiya tejamkorligi uskunalarni ishlatish va xizmat xarajatlarini kamaytirishga, samaradorlikni oshirishga va energiyani kamroq ishlatish tufayli pul mablag‘larining tejalishiga yordam beradi. Shuningdek, u iqlim o‘zgarishining oqibatlarini yumshatish imkonini beradi. Jahon banki ushbu loyihani amalga oshirish orqali O‘zbekistondagi sanoat korxonalarida energiya samaradorligini qo‘llab-quvvatlashni kengaytirmoqda”.
Uchinchi bosqichga yo‘naltirilgan investitsiyalar 386 gigavatt soat energiyani tejash va yiliga 799 ming tonna karbonat angidrid chiqindilarini kamaytirishni ko‘zda tutadi.

Подписаны соглашения по проекту «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий. (дополнительное финансирование-2)».
25/05/2018 - 15:10 13258
Как сообщалось ранее, 30 января 2018 г. Совет директоров Всемирного банка одобрил проект «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий. (Дополнительное финансирование-2»). Проект финансируется за счет займа Международного банка реконструкции и развития (входит в Группу Всемирного банка) в размере 200 млн долларов США.
В рамках визита Президента Республики Узбекистан в Соединенные Штаты Америки 17 мая 2018 года в г. Вашингтоне состоялась церемония подписания заемного соглашения по данному Проекту между Республикой Узбекистан и Международным банком реконструкции и развития.
24 мая 2018 г. в офисе Всемирного банка в г. Ташкенте состоялась церемония подписания Соглашений о реализации между Участвующими банками и Международным банком реконструкции и развития. (в приложении фотоотчет).
Этап 3 проекта предоставит дополнительное финансирование для крупных промышленных предприятий, малых и средних предприятий (МСП) с целью инвестирования в энергосберегающие технологии, а также повышение их потенциала в области энергоэффективности посредством адресной технической помощи. Доля МСП, которые в основном сосредоточены в частном секторе, в промышленном производстве увеличилась с 12,9% в 2000 году до 45,3% в 2016-м. МСП обычно имеют менее устаревшие производственные мощности. Однако МСП, работающие в энергоемких секторах, например, в производстве строительных материалов, текстиля и продуктов питания, нуждаются в модернизации производственного процесса, потребляющего чрезмерное количество энергии. Это поможет повысить их конкурентоспособность.
«Модернизация устаревшего оборудования и производственных процессов имеет решающее значение для повышения конкурентоспособности предприятий страны, - отметил Глава Представительства Всемирного банка в Узбекистане Хидеки Мори, - Энергоэффективность способствует сокращению затрат на эксплуатацию и обслуживание оборудования, повышению производительности, а также экономии средств за счет меньшего потребления энергии. Она также внесет вклад в смягчение последствий изменения климата. Всемирный банк рад расширить поддержку повышению энергоэффективности промышленных предприятий Узбекистана путем реализации данного проекта».
Ожидается, что инвестиции в рамках третьего этапа помогут дополнительно сэкономить 386 гигаватт-часов энергии и сократить выбросы в атмосферу до 799 тысяч тонн углекислого газа в год.