O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 29-dekabrdagi farmonlariga sharh
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi va “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari hamda sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muxbir a’zolari faoliyatini yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonlariga
Iqtisodiyotni innovatsion rivojlantirishda akademik ilm-fanning rolini kuchaytirish, ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatni rivojlantirish, ilg‘or ilmiy yutuqlarni amaliyotga joriy etish, joylarda ilmiy maktablarni mustahkamlash hamda tegishli hududiy va tarmoq muammolarini hal qilishda ularning faol ishtirokini ta’minlash, iqtidorli yoshlarni ilmiy faoliyatga jalb qilish, xalqaro miqyosda mamlakat ilm-fani nufuzini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi.
Fanlar akademiyasi haqiqiy a’zoligiga oxirgi saylovlar 1995-yilda o‘tkazilgani mazkur Farmonning tarixiy ahamiyatini yanada oshiradi. O‘tgan yillar mobaynida akademiklarning soni ikki martadan ko‘proqqa qisqardi va hozirgi kunga kelib akademiyaning atigi 63 nafar haqiqiy a’zosi qolgan edi.
Davlatimiz rahbarining topshiriqlari ijrosi dorasida qisqa vaqt ichida ilmiy-tadqiqot faoliyatining normativ-huquqiy bazasi va moliyalashtirish mexanizmlarini yanada takomillashtirish, moddiy-texnika salohiyatini mustahkamlash va samaradorligini oshirishga yo‘naltirilgan maqsadli kompleks chora-tadbirlar izchil ravishda amalga oshirilmoqda.
Bu keng qamrovli vazifalarni amalga oshirishda mamlakat fundamental fanining yetakchisi sifatida Fanlar akademiyasi haqli ravishda alohida o‘rin tutadi.
9 ta ilmiy-tadqiqot muassasasi Fanlar akademiyasi tarkibiga qaytarildi, qator ilmiy tashkilotlar qayta tashkil etildi, Fanlar akademiyasining fan yo‘nalishlari bo‘yicha 3 ta bo‘limi va Navoiy bo‘limi tashkil etildi, O‘zbekistonning eng yangi tarixi bo‘yicha Jamoatchilik kengashi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. «2017-2021-yillarda respublikada ilmiy-tadqiqot muassasalari infratuzilmasini mustahkamlash va innovatsion faoliyatni rivojlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi» amalga oshirilmoqda.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida fan va ta’lim sohalarini rivojlantirishning eng muhim yo‘nalishlari sifatida ilmiy-tadqiqot va innovatsiya faoliyatini rag‘batlantirish, ilmiy va innovatsiya yutuqlarini amaliyotga joriy etishning samarali mexanizmlarini yaratish, oliy o‘quv yurtlari va ilmiy-taddqiqot institutlari huzurida ixtisoslashtirilgan ilmiy-eksperimental laboratoriyalar, yuqori texnologiya markazlari va texnoparklarni tashkil etish belgilangan.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2018-yil – Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili, deb e’lon qilinishi Harakatlar strategiyasini amalga oshirishga xizmat qiladi hamda iqtisodiyot va jamiyat hayotining barcha sohalarida innovatsion jarayonlarni jadallashtirishga katta turtki beradi.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoni bilan 22 yillik uzoq tanaffusdan so‘ng akademiklikka tasdiqlash uchun eng munosib olimlarni tanlov asosida saralab olish ishlariga yakun yasalmoqda. Farmonga muvofiq, akademiyaning Hay’ati va faoliyat ko‘rsatayotgan haqiqiy a’zolari tavsiyasiga ko‘ra, Fanlar akademiyasining 32 nafar yangi haqiqiy a’zolari tasdiqlandi.
Tasdiqlangan akademiklar qatoridan – respublikaning fizika-matematika, kimyo, biologiya, texnika, qishloq xo‘jaligi, tarix, iqtisodiyot, filologiya, huquqshunoslik, pedagogika, tibbiyot fanlari hamda san’atshunoslik sohalarida ko‘zga ko‘ringan, zamonaviy ilmiy-tadqiqot faoliyatini belgilab beradigan quyidagi qator muhim mezonlar bo‘yicha ko‘p bosqichli saralashdan muvaffaqiyatli o‘tgan olimlari o‘rin oldi:
ilmiy jamoatchilik tomonidan tan olingan, ilm-fanni shaxsiy yutuqlari va yirik ilmiy natijalari bilan boyitgan;
o‘z yo‘nalishida yangi ilmiy maktab tashkilotchisi va rahbari bo‘lgan yoki mavjud ilmiy maktabni rivojlantirishda bevosita ishtirok etgan;
amaliyotga joriy etilgan ishlanmalarga ega bo‘lgan yoki o‘zi rahbarlik qilayotgan jamoa xodimlari tomonidan erishilgan fan yutuqlarini ishlab chiqarishga yoki amaliyotga joriy etishda bevosita qatnashgan;
fundamental, amaliy ilmiy loyihalar va innovatsion ishlanmalarga ilmiy rahbarlik qilgan;
xalqaro ilmiy loyihalarga ilmiy rahbar bo‘lgan yoki ularni bajarish va xalqaro ilmiy hamkorlikda ishtirok etgan.
Tanlovli saralash asosida akademiklar qatorini to‘ldirish natijasida Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari tarkibi yoshardi, bu akademiklarning boy hayotiy tajribasi va intellektual salohiyatidan ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish sohalarida samarali foydalanish imkoniyatini beradi.
Bundan tashqari, akademiklarni ilmiy, ta’lim va ishlab chiqarish jarayonlariga faol jalb etish rejalashtirilgan.
Farmon bilan, shuningdek, akademiklarning asosiy faoliyat yo‘nalishlari doirasida 2018-yilga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritalari”ni tasdiqlash topshirilib, ular tomonidan ilmiy-innovatsion sohada amalga oshirilayotgan islohotlar mazmun-mohiyatini targ‘ib qilish, zamonaviy ilm-fan yutuqlarini ommalashtirish bo‘yicha maqsadli tadbirlar amalga oshirilishi belgilangan.
“Yo‘l xaritalari”da respublikamizning chekka hududlari, olis tuman va qishloqlari bilan ishlashga alohida e’tibor qaratiladi.
Mamlakatimiz Prezidenti, shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari hamda sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolari va muxbir a’zolari faoliyatini yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonga ham imzo chekdi. Farmonda 2018-yilning 1-yanvaridan boshlab:
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari va sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolariga eng kam oylik ish haqining o‘n ikki barobari;
sobiq O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining muxbir a’zolariga eng kam oylik ish haqining sakkiz barobari miqdorida oylik gonorar to‘lanishi belgilab berildi.
Bundan tashqari, akademiklar va muxbir a’zolarga to‘lanadigan oylik gonorarlar jismoniy shaxslar daromadlariga solinadigan daromad solig‘isiz amalga oshiriladi.
Mazkur farmonlarning qabul qilinishi akademik ilm-fan nufuzini yanada oshirish, uning kadrlar va intellektual salohiyatini mustahkamlash, iqtidorli yoshlarni ilm-fan sohasiga keng jalb qilish, Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yilida innovatsion jarayonlarni jadallashtirish borasida davlatimiz tomonidan qabul qilinayotgan chora-tadbirlarning izchil ravishda davom ettirilishidan dalolat beradi.

Комментарий к указам Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года
к указам Президента Республики Узбекистан «Об утверждении действительных членов Академии наук Республики Узбекистан» и «О мерах по дальнейшему стимулированию деятельности действительных членов Академии наук Республики Узбекистан, а также действительных членов и членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук»
В целях усиления роли академической науки в инновационном развитии экономики, развития научно-исследовательской и инновационной деятельности, внедрения передовых научных результатов в практику, укрепления научных школ на местах, а также обеспечения их участия в решении соответствующих региональных и отраслевых проблем, привлечения одаренной молодежи к научной деятельности, повышения престижа отечественной науки в международном масштабе Президентом Республики Узбекистан был принят Указ «Об утверждении действительных членов Академии наук Республики Узбекистан».
В этом контексте принятие данного указа приобретает еще более исторический характер тем, что последние выборы действительных членов Академии наук проводились в 1995 году. За прошедшие годы количественный состав академиков уменьшился более, чем в 2 раза, и на сегодняшний день насчитывается всего 63 действительных члена.
Во исполнение поручений главы государства в течение короткого времени последовательно реализуется комплекс целенаправленных мер по совершенствованию нормативно-правовой базы, механизмов финансирования, укреплению материально-технического потенциала и повышению эффективности научно-исследовательской деятельности.
В реализации этих масштабных задач особое место по праву принадлежит Академии наук как флагману отечественной фундаментальной науки.
В составе Академии наук восстановлено 9 научно-исследовательских учреждений, воссоздан ряд научных учреждений, созданы 3 отделения Академии наук по направлениям наук и Навоийское отделение, организована работа Общественного совета по новейшей истории Узбекистана. Реализуется «Программа комплексных мер по укреплению инфраструктуры научно-исследовательских учреждений и развитию инновационной деятельности на 2017-2021 годы».
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в качестве важнейших направлений развития сферы образования и науки определены меры по стимулированию научно-исследовательской и инновационной деятельности, созданию эффективных механизмов внедрения научных и инновационных достижений в практику, организации при вузах и НИИ специализированных научно-экспериментальных лабораторий, центров высоких технологий и технопарков.
В свою очередь, объявление Президентом Республики Узбекистан 2018 года Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий служит практической реализации Стратегии действий и придаст мощный импульс ускорению инновационных процессов во всех сферах экономики и жизнедеятельности общества.
В связи с этим, сегодня подводится итог проведенной после длительного перерыва в 22 года работы по конкурсному отбору наиболее достойных ученых для утверждения в качестве академиков. В соответствии с указом, по рекомендации Президиума Академии наук и действующих академиков, Президентом Республики Узбекистан утверждены 32 новых действительных члена Академии наук.
В числе утвержденных академиков – авторитетные ученые республики в области физико-математических, химических, биологических, технических, сельскохозяйственных, исторических, экономических, филологических, юридических, педагогических, медицинских наук, а также искусствоведения, прошедшие серьезный многоэтапный конкурсный отбор по целому ряду важнейших критериев, характеризующих научно-исследовательскую деятельность современного ученого, в частности:
являться признанным научной общественностью ученым, обогатившим науку личными достижениями и крупными научными результатами;
быть организатором и руководителем новой или принимать непосредственное участие в развитии существующей научной школы в своем направлении;
иметь внедренные разработки или принимать непосредственное участие во внедрении полученных руководимым им коллективом сотрудников достижений науки в производство и использовании их в практике;
осуществлять руководство научными проектами фундаментальных, прикладных исследований и инновационных разработок;
являться научным руководителем или участвовать в выполнении международных научных проектов и международном научном сотрудничестве.
В результате пополнения рядов академиков обеспечено омоложение состава действительных членов Академии наук, что позволит эффективно использовать богатый жизненный опыт и интеллектуальный потенциал академиков в сфере науки, образования и производстве.
Также планируется активное вовлечение академиков в научно-образовательные и производственные процессы, привлечение к плодотворному участию в подготовке высококвалифицированных кадров.
Указом также поручено в рамках основных направлений деятельности академиков утвердить “дорожные карты” на 2018 год, предусматривающие реализацию ими целенаправленных мероприятий по пропаганде сути проводимых реформ в научно-инновационной сфере, популяризации достижений современной науки.
Особый акцент при реализации “дорожных карт” будет сделан на работе в регионах, отдаленных районах и селах.
В целях всесторонней поддержки и стимулирования труда академиков Президентом нашей страны подписан также Указ «О мерах по дальнейшему стимулированию деятельности действительных членов Академии наук Республики Узбекистан, а также действительных членов и членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук».
Данный указ предусматривает увеличение начиная с 1 января 2018 года размеров ежемесячного гонорара:
действительных членов Академии наук и бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук до двенадцати минимальных заработных плат;
членов-корреспондентов бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук до восьми минимальных заработных плат.
Кроме того, указом устанавливается, что ежемесячные гонорары академиков и членов-корреспондентов не облагаются налогом на доходы физических лиц.
Принятие данных указов свидетельствует о последовательном характере принимаемых государством мер, направленных на повышение престижа отечественной науки в мировом сообществе, развитие академической науки и интеллектуального потенциала, ускорение инновационных процессов в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.