Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekistonda moliyalashtirish uchun loyihalarni ma’qulladi
O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida erishilgan kelishuvlar doirasida mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlarini moliyalashtirish uchun mablag‘ jalb etish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Bunda asosiy e’tibor kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, jumladan, ularni yanada rivojlantirish uchun kredit mablag‘larini ajratishga qaratilmoqda.
Joriy yil 18-oktabr kuni Londonda YeTTB Direktorlar kengashi tomonidan O‘zbekistonda moliyalashtirish uchun ikkita loyiha ma’qullandi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki uchun 100 million AQSh dollari miqdorida kredit liniyasi taqdim etilishi tasdiqlandi. Bundan 70 million AQSh dollari kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning yakuniy qarz oluvchilarini, 30 million dollari savdo sohasini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi. Ushbu kreditdan maqsad kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillari, jumladan, mamlakatimiz mintaqalaridagi tadbirkorlarni o‘rta muddatli moliyalashtirish imkoniyatini yaxshilashdan iborat.
Bundan tashqari, meva sharbati, konsentratlar, sabzavot pastasi va boshqa shu kabi mahsulotlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan «Agromir Juice» MChJ qo‘shma korxonasiga 10 million dollar miqdorida kredit liniyasini taqdim etish ma’qullandi. Ushbu kredit YeTTB tomonidan Samarqand viloyatida zamonaviy ombor majmuasini qurish uchun mablag‘ ajratilishini nazarda tutadi va kompaniyada yagona boshqaruv tizimini joriy etish hamda ishlab chiqarish samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Bank vakilining so‘zlariga ko‘ra, Direktorlar kengashining qarori tarixiy va misli ko‘rilmagan voqea hisoblanadi, chunki YeTTB avval biron-bir davlat bo‘yicha Mamlakat dasturi tasdiqlanmagunicha loyihalarni moliyalashtirishni ma’qullamas edi. Ta’kidlanishicha, ushbu holat Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarga yuqori baho berilayotganidan dalolatdir.
Ushbu loyihalar Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki birinchi vitse-prezidenti F.Bennetning joriy yil noyabr oyida mamlakatimizga tashrifi chog‘ida imzolanishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyevning so‘zlariga ko‘ra, erishilgan kelishuvlarga muvofiq, bu YeTTB tomonidan moliyalashtirish ochilishining boshlanishi, xolos. Hozirgi vaqtda bank tomonidan mamlakatimizdagi tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda YeTTBning O‘zbekiston bo‘yicha dasturi loyihasi ishlab chiqilmoqda. Ushbu dastur ma’qullanganidan so‘ng bankning mamlakatimiz bilan hamkorligi yanada kengayadi.

Европейский банк реконструкции и развития одобрил проекты для финансирования в Узбекистане
В рамках ранее достигнутых договоренностей между Республикой Узбекистан и Европейским банком реконструкции и развития проводится последовательная работа по привлечению средств для финансирования различных отраслей экономики нашей страны. При этом основное внимание уделяется всемерной поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, в том числе путем выделения кредитных средств для их дальнейшего развития.
18 октября текущего года в Лондоне Советом директоров ЕБРР единогласно одобрены два проекта для финансирования в Узбекистане. В частности, утверждено предоставление кредитной линии для Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан в размере 100 миллионов долларов США. Из них 70 миллионов долларов предполагает финансирование конечных заемщиков малого бизнеса и частного предпринимательства, а 30 миллионов долларов будут направлены на финансирование в сфере торговли. Целью данного кредита является улучшение возможностей среднесрочного финансирования представителей малого бизнеса и частного предпринимательства, в том числе и в регионах страны.
Кроме того, одобрено предоставление кредитной линии в размере 10 миллионов долларов для СП «Agromir Juice», которое специализируется на производстве соков, соковых концентратов, овощных паст и другой продукции. Данный кредит предполагает выделение средств ЕБРР этой компании на строительство современного складского комплекса в Самаркандской области. Проект будет способствовать внедрению единой системы управления и повышению производственной эффективности компании.
По словам представителя банка, решение Совета директоров является поистине историческим и беспрецедентным событием, так как ЕБРР ранее не давал одобрения на финансирование проектов без предварительного утверждения Страновой программы по конкретной стране. Отмечается, что данное обстоятельство еще раз свидетельствует о высокой оценке проводимых в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкомасштабных реформ.
Подписание проектов планируется осуществить в ходе визита в нашу страну в ноябре текущего года первого вице-президента ЕБРР Ф.Беннета.
По словам первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева, согласно достигнутым договоренностям это является лишь началом открытия финансирования со стороны ЕБРР. В настоящее время банком совместно с соответствующими министерствами и ведомствами нашей страны на стадии разработки находится проект программы ЕБРР по Узбекистану. После утверждения данной программы еще более расширится взаимодействие банка с нашей страной.