O‘zbekiston – Rossiya ishbilarmonlari istiqbolli kelishuvlar imzoladi
Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida poytaxtimizda O‘zbekiston – Rossiya ishbilarmonlari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi.
Ikki davlat vazirlik, savdo-sanoat, investitsiya va boshqa tadbirkorlik sohalarida faoliyat yurituvchi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etgan tadbirda O‘zbekiston – Rossiya o‘rtasida o‘zaro savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishidagi aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz ishonchli strategik sheriklar sifatida o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratib kelmoqda. Bu jihatlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 4-5-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasiga davlat tashrifi davomidagi samarali muloqotlarda o‘z aksini topdi.
Ikki davlat rahbarlari savdo-iqtisodiyot, neft-kimyo, transport kommunikatsiyalari, qishloq xo‘jaligi, madaniyat, turizm, mehnat migrantlariga munosib sharoitlar yaratish va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan istiqbolli kelishuvlarga erishdi.
O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarida savdo-iqtisodiy hamkorlik yetakchi o‘rin tutadi. 2013-2017-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik dasturi, 2015-2019-yillarda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlariga oid hukumatlararo bitimga muvofiq bu sohadagi aloqalar izchil taraqqiy etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri E.G‘aniyev, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi A.Ahmadxo‘jayev va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng qamrovli savdo-iqtisodiy hamkorlik munosabatlari jadal rivojlanayotgani, rossiyalik ishbilarmonlar uchun O‘zbekistonda qulay investitsiyaviy muhit, zarur sharoitlarni yaratishga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Rossiya Federatsiyasi sanoat va savdo vaziri D.Manturov O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarga yuksak baho berdi. Ishlab chiqarish va sanoatni diversifikatsiya qilishga qaratilgan izchil chora-tadbirlar investitsiya muhiti va tadbirkorlikni jadal rivojlantirishga xizmat qilayotganini qayd etdi.
Bugun mamlakatimizda rossiyalik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tuzilgan 1000 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimizda Rossiyaning 60 dan ziyod firma va kompaniyasi vakolatxonasi ochilgan. Rossiya Federatsiyasi hududida o‘zbekistonlik hamkorlar bilan 569 tadbirkorlik subyekti ishlab turibdi. 2016-yilda ikki mamlakat o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi qariyb 4 milliard 200 million dollarni tashkil etdi, joriy yilning yanvar-avgust oylarida esa 3 milliard dollardan oshdi.
Biznes-forumda ishbilarmonlar o‘zlarini qiziqtirgan loyihalarni muhokama qildi. Neft-kimyo, transport kommunikatsiyalari, qishloq xo‘jaligi, tibbiyot, sanoat ishlab chiqarish sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli kelishuvlarga erishdi.

Подписаны перспективные Узбекско-Российские соглашения
В рамках визита в нашу страну делегации Российской Федерации во главе с министром промышленности и торговли Денисом Мантуровым в Ташкенте состоялся бизнес-форум с участием представителей деловых кругов Узбекистана и России.
На мероприятии с участием руководителей министерств, компаний двух государств в сфере торговли и промышленности, инвестиций и других бизнес-отраслях были обсуждены вопросы дальнейшего развития перспективных взаимосвязей между Узбекистаном и Россией в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Наши страны как надежные стратегические партнеры уделяют особое внимание дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества. Эти аспекты нашли свое отражение в ходе эффективных переговоров в рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 4-5 апреля 2017 года в Российскую Федерацию.
Главы двух государств достигли перспективных договоренностей по вопросам дальнейшего развития сотрудничества в области торговли, экономики, нефтехимической отрасли, транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, культуры, туризма, создания достойных условий для трудовых мигрантов и других.
В соответствии с Программой экономического сотрудничества на 2013-2017 годы, Межправительственным соглашением об основных направлениях развития и углубления экономического сотрудничества в 2015-2019 годах укрепляются торгово-экономические связи между Узбекистаном и Россией.
Министр внешней торговли Республики Узбекистан Э. Ганиев, председатель Государственного комитета по инвестициям А. Ахмадходжаев и другие отметили, что динамично развивается масштабное торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами, уделяется особое внимание созданию в Узбекистане для российских бизнесменов благоприятного инвестиционного климата, необходимых условий.
Министр промышленности и торговли Российской Федерации Д. Мантуров дал высокую оценку осуществляемым в Узбекистане экономическим реформам. Подчеркивалось, что последовательные меры, направленные на диверсификацию производства и промышленности, служат динамичному развитию предпринимательства и улучшению инвестиционной среды.
В настоящее время в нашей стране действует около 1000 предприятий, созданных совместно с российскими предпринимателями. В Узбекистане открыты представительства более 60 фирм и компаний России. В России функционируют 569 субъектов предпринимательства, созданных совместно с партнерами из Узбекистана. В 2016 году объем взаимного товарооборота между двумя странами составил около 4 миллиардов 200 миллионов долларов, в январе-августе текущего года превысил 3 миллиарда долларов.
В ходе бизнес-форума бизнесмены обсудили интересующие их проекты. Достигнуты перспективные соглашения по дальнейшему развитию сотрудничества в нефтехимической отрасли, сферах транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, медицины, промышленного производства.