Bojxona to‘lovlari to‘g‘risida
Joriy yilning 29 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3303-sonli qaroriga imzo chekdi. Ushbu qaror bilan import boji va respublika hududiga olib kelinadigan, aksiz solig‘i olinadigan tovarlarga aksiz solig‘i yangi stavkalari tasdiqlandi.
Import boji va respublika hududiga olib kelinadigan, aksiz solig‘i olinadigan tovarlarga aksiz solig‘i yangi stavkalari 2017 yilning 1 oktyabr kunidan amalda joriy qilinadi.
Ushbu Prezident qarorining qabul qilinishi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlari, shu jumladan 2009 yilning 5 avgustida qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-1169-sonli “Tashqi iqtisodiy faoliyatni tartibga solish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori bilan tasdiqlangan import bojxona boji stavkalari va 2016 yilning 27 dekabr kuni qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-2699-sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2017 yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozi va davlat byudjeti parametrlari to‘g‘risida”gi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi hududiga chetdan keltiriladigan aksiz solig‘iga tortiladigan tovarlarga aksiz solig‘i stavkalari joriy yilning 1 oktyabr kunidan bekor qilindi.
Iqtisodiyot vazirligi Tashqi savdo vazirligi va Moliya vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan asbob-uskuna, xom-ashyo va materiallar olib kirishga qulay sharoitlar yaratish, raqobatbardosh tayyor mahsulot ishlab chiqarishni rag‘batlantirish, kontrabanda yo‘li bilan respublika hududiga mahsulotlar olib kirilishi va inflyatsiya o‘sishi oldini olish maqsadida, bojxona-tarif siyosatini yanada takomillashtirishga qaratilgan xo‘jalik sub'yektlari tomonidan kiritiladigan, hisob-kitoblar bilan tasdiqlangan asosli takliflarini ko‘rib chiqishni davom ettiradi.

30/09/2017 - 17:17 15612
29 сентября 2017 года Президентом Республики Узбекистан подписано постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» за № ПП-3303, которым утверждены новые ставки импортных таможенных пошлин и акцизного налога на подакцизные товары, завозимые на территорию Республики Узбекистан.
Действие новых ставок импортных таможенных пошлин и акцизного налога на подакцизные товары, завозимые в республику, начинается с 1 октября 2017 года.
В связи с принятием данного постановления Президента, отдельные решения Президента Республики Узбекистан, включая ставки импортных таможенных пошлин, утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 августа 2009 года № ПП–1169 «О дополнительных мерах по упорядочению внешнеэкономической деятельности» и ставки акцизного налога на подакцизные товары, завозимые на территорию Республики Узбекистан, утвержденные постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 декабря 2016 года № ПП–2699 «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2017 год», утратили силу с 1 октября 2017 года.
Министерство экономики совместно с Министерством внешней торговли и Министерством финансов продолжает рассматривать обоснованные предложения хозяйствующих субъектов, подтвержденные расчетами, по дальнейшему совершенствованию таможенно-тарифной политики в целях создания благоприятных условий для ввоза не производимых в республике оборудования, сырья и материалов, стимулирования производства конкурентоспособной готовой продукции и недопущения контрабандного ввоза и роста инфляции.