Farovonlikka xizmat qiluvchi loyiha
Mamlakatimizda yo‘l-transport, energetika va kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish orqali aholi farovonligini yuksaltirishga xizmat qiladigan ko‘plab yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Birinchi Prezidentimizning 2013-yil 28-martdagi Namangan viloyatida quvvati 900 mVtli issiqlik elektr stansiyasini qurishni tashkillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori asosida To‘raqo‘rg‘on tumanida barpo etilayotgan issiqlik elektr stansiyasi mamlakatimiz energetika sohasi salohiyatini oshirish borasidagi istiqbolli loyihalardan biridir.
2013-2020-yillarga mo‘ljallangan mazkur loyihaga ko‘ra, har biri 450, umumiy quvvati 900 megavattli ikkita zamonaviy bug‘-gaz turbinasini qurib ishga tushirish ko‘zda tutilgan bo‘lib, u Farg‘ona vodiysi viloyatlarida elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojni to‘la ta’minlash, bu boradagi muammolarni bartaraf etish, yonilg‘i resurslarini tejash, eng muhimi, yuzlab yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
“O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati buyurtmasi asosida barpo etilayotgan va umumiy qiymati qariyb 1 milliard 200 million dollarga teng ushbu loyiha Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), O‘zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi, “O‘zbekenergo” aksiyadorlik jamiyati va davlat byudjeti tomonidan moliyalashtiriladi.
Mazkur obyektda o‘tgan davr mobaynida asosiy qurilish-montaj ishlariga tayyorgarlik doirasida salmoqli ishlar qilindi.
– Stansiya qurilishi 2013-yilda boshlangan, – deydi “To‘raqo‘rg‘on issiqlik stansiyasi qurilishi” unitar korxonasi direktori vazifasini bajaruvchi N.Nasibaliyev. – Hozirgacha obyektga eltadigan yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari barpo etildi, direksiya ma’muriyati uchun ikki qavatli bino, yong‘in xavfsizligi xizmati inshootlari, soatiga 120 kubometr beton ishlab chiqarish quvvatiga ega zavod va boshqa yordamchi xo‘jalik inshootlari qurib bitkazildi. Ayni paytda kelgusida stansiyada ishlaydigan 750 nafar ishchi-xizmatchi uchun turar joy binolari qurish, ichimlik suvi tarmog‘ini tortish, bug‘-gaz qurilmasi, dispetcherlik punkti, markaziy va boshqa omborxonalar barpo etish ishlari jadal davom ettirilmoqda. Rejadagi 2 million 513 ming kubometrdan ziyod yer ishlaridan 1 million 925 ming kubometri bajarib bo‘lindi.
Darhaqiqat, issiqlik elektr stansiyasi uchun ajratilgan 90 gektardan ziyod yer ulkan qurilish maydonini eslatadi. Bu yerda 370 dan ziyod ishchi-xizmatchi, jumladan, 42 nafar xorijlik mutaxassis mehnat qilmoqda. 80 dan ortiq maxsus texnika vositasi jalb qilingan. Obyektda joriy yil yakuniga qadar 100 million dollarlik qurilish-montaj ishlari bajarilishi rejalashtirilgan.
Energobloklar qurilishi Yaponiyaning Mitsubishi corporation va Mitsubishi hitachi power system kompaniyalar konsorsiumi bosh pudratchiligida bajariladi. Loyihada Turkiyaning Calik energi kompaniyasi ham bosh yordamchi pudratchi sifatida hamkorlik qilmoqda. Qurilish ishlari sifati esa buyurtmachi va uning konsultanti – Yaponiyaning TEPSKO kompaniyasi tomonidan nazorat qilib boriladi.
Shu o‘rinda issiqlik elektr stansiyasi uchun kadrlar tayyorlash masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganini ham ta’kidlash lozim. Ushbu o‘quv yilidan boshlab To‘raqo‘rg‘on tumanidagi Yortepa qishlog‘ida joylashgan kasb-hunar kolleji yo‘nalishi o‘zgartirilib, energetika kollejiga aylantirildi. Bu yerda to‘qqiz mutaxassislik bo‘yicha malakali kadrlar tayyorlanadi. Ayni paytda 270 nafar yigit-qiz issiqlik elektr stansiyasiga zarur mutaxassisliklar bo‘yicha ta’lim olmoqda. Namangan muhandislik-qurilish institutida ham oliy ma’lumotli energetiklar tayyorlash boshlangan. Ular ishlab chiqarish amaliyotini yangi inshootda o‘tkazadi va keyinchalik shu yerga ishga qabul qilinadi
1-energobloki 2019-yilning dekabrida, 2-energobloki va issiqlik elektrostansiyasining to‘liq ishga tushirilishi 2020-yil mart oyiga mo‘ljallangan mazkur loyiha nafaqat Farg‘ona vodiysini elektr energiyasi bilan ta’minlash imkonini beradi, balki mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotida ham muhim ahamiyat kasb etadi.

Проект, способствующий благополучию
В нашей стране реализуется множество крупных проектов, способствующих повышению благосостояния населения посредством развития дорожно-транспортной, энергетической и коммуникационной инфраструктуры.
Тепловая электростанция, возводимая в Туракурганском районе в соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О мерах по организации строительства тепловой электростанции мощностью 900 мВт в Наманганской области" от 28 марта 2013 года, – один из перспективных проектов, направленных на повышение потенциала энергетической сферы страны.
Согласно данному проекту, рассчитанному на 2013-2020 годы, предусмотрено введение в эксплуатацию двух парогазовых турбин мощностью 450 мегаватт каждая, всего 900 мегаватт, которые позволят полностью обеспечить потребности областей Ферганской долины в электроэнергии, устранить проблемы в данном направлении, сэкономить ресурсы горючего, самое главное, создать сотни новых рабочих мест.
Данный проект, реализуемый по заказу акционерного общества “Узбекэнерго” общей стоимостью почти в 1 миллиард 200 миллионов долларов, будет финансироваться Японским агентством международного сотрудничества (JIСA), Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан, акционерным обществом “Узбекэнерго” и Государственным бюджетом.
За прошедший период на данном объекте в рамках основных строительно-монтажных работ проделана весомая работа.
– Строительство станции началось в 2013 году, – говорит исполняющий обязанности директора унитарного предприятия “Туракургон иссиклик станцияси курилиши” Н.Насибалиев. – По сей день уже построены дорога, ведущая к объекту, и коммуникационные системы, двухэтажное административное здание, сооружения для службы пожарной безопасности, завод мощностью производства 120 кубометров бетона в час и другие подсобные, хозяйственные сооружения. В настоящее время ускоренными темпами продолжается работа по строительству жилых зданий для 750 специалистов, которые будут работать в будущем на станции, прокладке водопроводных труб, парогазовой установки, диспетчерского пункта, центрального и других складов. Из планируемых 2 миллионов 513 тысяч кубометров земляных работ уже выполнено 1 миллион 925 тысяч кубометров.
Действительно, более 90 гектаров земли, выделенной для тепловой электростанции, представляют собой огромную строительную площадку. Здесь трудятся более 370 служащих и работников, в том числе 42 иностранных специалиста. Привлечено более 80 единиц спецтехники. К концу нынешнего года на объекте планируется осуществление строительно-монтажных работ на 100 миллионов долларов.
Главным подрядчиком строительства энергоблоков выступает консорциум японских компаний "Mitsubishi corporation" и "Mitsubishi hitachi power systems". В данном проекте субподрядчиком является турецкая компания "Calik energi". За качеством строительных работ будет наблюдать заказчик и его консультант – японская компания "TEPSKO".
Следует отметить, что особое внимание при этом уделяется вопросу подготовки кадров для тепловой электростанции. С нынешнего учебного года профессиональный колледж в селе Ёртепа Туракурганского района был перепрофилирован под колледж энергетики. Здесь будут готовить квалифицированные кадры по девяти специальностям. В настоящее время 270 юношей и девушек обучаются по специальностям, необходимым для работы на тепловой электростанции. В Наманганском инженерно-строительном институте также начата подготовка высококвалифицированных энергетиков. Производственную практику они будут проходить на новом объекте с последующим трудоустройством.
Полный запуск 1-го энергоблока намечен на декабрь 2019 года, 2-го энергоблока и тепловой электростанции – на март 2020 года. Это позволит не только обеспечить Ферганскую долину электроэнергией, но и сыграет важную роль в социально-экономическом развитии всей страны.