O‘zbekiston – Tatariston biznes-forumi
Rossiya Federatsiyasining Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixonovning tashrifi doirasida 25 sentyabr kuni poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida O‘zbekiston va Tatariston ishbilarmon doiralarining qo‘shma biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda O‘zbekiston va Tataristonning tashqi savdo, sarmoya, yoqilg‘i-energetika, avtomobilsozlik, qurilish, kimyo, yengil sanoat, tibbiyot, farmatsevtika, transport va transport kommunikatsiyalari, logistika, axborot texnologiyalari va sayyohlik sohalari uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari G‘.Ibragimov, Tatariston Respublikasi Prezidenti R.Minnixonov va boshqalar O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi Prezidentlarining uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlar barcha sohalarda, jumladan, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qilayotganini alohida ta’kidladi.
Forumda Tataristonning 50 ga yaqin kompaniyasi vakillari O‘zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya jalb etishning ustuvor yo‘nalishlari, mamlakatimizning neft-gaz, sayyohlik, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalardagi salohiyati, amalga oshirilayotgan izchil islohotlar, yaratilgan sarmoyaviy muhit va imkoniyatlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlar samaralari bilan tanishdi.
Tadbirda neft-gaz, mashinasozlik, to‘qimachilik, farmatsevtika, ilm-fan, qishloq xo‘jaligi sohalarida, O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan erkin iqtisodiy zonalarda investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. O‘zbekiston va Tatariston kompaniyalari o‘rtasida amaliy aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, yangi qo‘shma dastur va loyihalarni bajarish yuzasidan fikr almashildi.
Biznes-forum yakunida O‘zbekiston Respublikasi va Tatariston Respublikasi Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim, turizmni rivojlantirish, axborot-kommunikatsiya, tibbiyot va farmatsevtika sohalarida hamkorlik qilishga oid hujjatlar imzolandi.
Rustam Minnixonov, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi va boshqa idoralarda muzokaralar o‘tkazdi, poytaxtimizning diqqatga sazovor joylari bilan tanishdi.
Rossiya Federatsiyasining Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixonov mamlakatimizga tashrifi doirasida 24 sentyabr kuni Samarqanddagi muqaddas qadamjo va tarixiy obidalar bilan tanishdi, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov mangu qo‘nim topgan maskanni ziyorat qildi, Buyuk Yo‘lboshchimiz qabriga gul qo‘yib, hurmat bajo keltirdi.
Yuqori martabali mehmon shahardagi Xo‘ja Doniyor ziyoratgohi, Shohi Zinda majmuasi, Amir Temur maqbarasi, Registon maydoni va Mirzo Ulug‘bek rasadxonasini tomosha qildi. Mazkur inshootlarning har biri xalqimizning boy o‘tmish va qadimiy madaniyatga ega ekanidan dalolat berishini qayd etdi.
Imom Buxoriy majmuasi ziyorati Tatariston Prezidenti uchun Samarqandga tashrifning muhim voqealaridan biri bo‘ldi.
Dunyoga mashhur Siyob dehqon bozoridagi to‘kin-sochinlik, sharqona savdo madaniyati ham tataristonlik mehmonda katta taassurot qoldirdi.

Узбекско-Татарстанский бизнес-форум
В рамках визита Президента Республики Татарстан Российской Федерации Рустама Минниханова в нашу страну 25 сентября в Международном бизнес-центре в Ташкенте состоялся бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Татарстана.
В нем приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов, ответственных за такие сферы, как внешнеэкономические связи, торговля, инвестиции, топливно-энергетическая, автомобилестроение, строительство, химическая, легкая промышленность, медицина, фармацевтика, транспорт и транспортные коммуникации, логистика, информационные технологии и туризм.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Г.Ибрагимов, Президент Республики Татарстан Р.Минниханов и другие особо отметили, что договоренности, достигнутые в ходе встреч Президентов Республики Узбекистан и Российской Федерации, служат важной правовой основой для развития сотрудничества по всем направлениям, в том числе торгово-экономического и инвестиционного партнерства.
На форуме представители около 50 компаний Татарстана получили информацию о приоритетных направлениях привлечения инвестиций в экономику Узбекистана, потенциале нашей страны в таких сферах, как нефтегазовая промышленность, туризм, фармацевтика, индустрия строительных материалов, осуществляемых последовательных реформах, благоприятном инвестиционном климате, мерах по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства.
Участники обсудили возможности реализации инвестиционных проектов в нефтегазовой, машиностроительной, текстильной и фармацевтической отраслях, науке и сельском хозяйстве, в том числе в свободных экономических зонах Узбекистана. Состоялся обмен мнениями по развитию партнерства между компаниями Узбекистана и Татарстана, реализации новых совместных программ и проектов.
На бизнес-форуме были подписаны соглашение о сотрудничестве между торгово-промышленными палатами Республики Узбекистан и Республики Татарстан, документы касательно развития туризма, сотрудничества в информационно-коммуникационной, медицинской и фармацевтической сферах.
Рустам Минниханов также провел переговоры в Кабинете Министров Республики Узбекистан и других ведомствах, осмотрел достопримечательности Ташкента.
Президент Республики Татарстан Российской Федерации Рустам Минниханов в рамках визита в нашу страну 24 сентября ознакомился с достопримечательностями и историческими памятниками Самарканда. Высокий гость посетил место упокоения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, возложил цветы к могиле великого государственного деятеля и отдал дань уважения его памяти.
Высокий гость, посетив комплексы Ходжи Дониёра, Шахи-Зинда, мавзолей Амира Темура, архитектурный ансамбль Регистан и обсерваторию Мирзо Улугбека, отметил, что каждое из этих сооружений свидетельствует о богатой истории и древней культуре нашего народа.
Одним из важных событий в рамках поездки по Самарканду для Президента Татарстана стало посещение комплекса Имама Бухари.
Изобилие на широко известном Сиабском дехканском рынке, восточная культура торговли произвели большое впечатление на Президента Татарстана.
Президент Татарстана Российской Федерации в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои в Ташкенте встретился с представителями татарской диаспоры в нашей стране, принял участие в просмотре концертной программы мастеров искусства Татарстана.