15/09/2017 - 10:04 13575
Mamlakatimiz aholisining qariyb 64 foizini yoshlar, ya'ni 30 yoshgacha bo‘lganlar tashkil etadi. Bu, bir tomondan, davlatimiz zimmasiga ulkan mas'uliyat yuklasa, ikkinchi tomondan yoshlarga oid maqbul siyosat yuritish natijasida ularning o‘z salohiyat va iqtidorlarini har tomonlama namoyon etishlari uchun ulkan imkoniyatlar yaratadi.
Yoshlar barcha davrlarda jamiyatning faol qatlami sifatida e'tirof etib kelingan. Muntazam shakllanib boruvchi bu qatlam doimiy yo‘naltirib va qo‘llab-quvvatlab turishni taqozo etadi. Mazkur vazifalar qonunlar ijrosining kafolati sanalmish davlat tomonidan amalga oshiriladi.
Yurtimizda yoshlarning mamlakat manfaatlari yo‘lida erkin ijtimoiylashuvi va o‘zini samarali namoyon etishi uchun maqbul sharoit va imkoniyat yaratish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar tizimi yoshlarga oid davlat siyosatini anglatadi. Mohiyatan davlatni ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy rivojlantirish, raqobatbardoshligini ta'minlash, milliy xavfsizligini mustahkamlashni ko‘zda tutuvchi bu siyosat dasturiy, tashkiliy, siyosiy va iqtisodiy mexanizmlarga tayanadi.
Mana shunday mexanizmlardan biri - “O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi tizimida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar dasturi” ham amaliyotga joriy qilindi. Unda:
- tizimda yoshlar bilan ishlashning tashkiliy-huquqiy asoslarini shakllantirish, yosh kadrlarni qo‘llab-quvvatlash orqali ular faoliyati samaradorligini oshirish;
- yoshlarning professional kasb-mahoratini oshirish, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish va ularni ijtimoiy himoya tizimini mustahkamlash;
- yosh rahbar kadrlarni tarbiyalash, zaxirasini yaratish hamda ularni mas'ul lavozimlarga tavsiya etish va tayinlash mexanizmini yaratish;
- yuksak ma'naviyatli, qat'iy hayotiy pozitsiya, keng dunyoqarashga ega bo‘lgan vatanparvar yoshlarni tarbiyalash, ularda mafkuraviy tahdidlarga qarshi immunitetni shakllantirish va kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish;
- barkamol avlodni tarbiyalashda ommaviy axborot vositalari va zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanish, shuningdek;
- yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanishga keng jalb etish, ular o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ijodiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan ishlarni tizimli yo‘lga qo‘yish kabi vazifalar belgilab olingan.
Bunday dasturiy tadbirlarni amalga oshirish dunyoda tobora qamrovi kengayib borayotgan “ommaviy madaniyat”dan yoshlarimiz ongu tafakkurini asrashda, turli buzg‘unchi dunyoqarashlarga qarshi munosib kurashishda ma'naviy va g‘oyaviy qurol bo‘lib xizmat qiladi.

Меры по реализации государственной молодёжной политики в системе министерства
В нашей стране около 64% населения составляет молодёжь, то есть люди, не достигшие 30 летнего возраста. Это, с одной стороны, представляет большую ответственность для государства, с другой, в результате проводимой целенаправленной молодёжной политики, создаёт огромные возможности для всесторонней реализации потенциала и способностей молодых людей.
Молодёжь во все времена признавалась в качестве активной части общества. Непрерывно формируясь, она предусматривала постоянное направление и поддержку. Эти задачи осуществлялись непосредственно государством – гарантом исполнения законов.
Государственная молодёжная политика означает систему мер, осуществляемых государством и предусматривающих создание условий и возможностей для социального становления и эффективного раскрытия потенциала молодёжи на пути интересов нашего государства. По своей сути данная политика предусматривает социально-экономическое, культурное развитие, укрепление национальной безопасности и опирается на программные, организационные, политические и экономические механизмы.
Одним из этих механизмов является «Программа мер по реализации государственной молодёжной политики в системе Министерства экономики Республики Узбекистан», которая была внедрена в практику.
В программе предусмотрены следующие задачи:
– формирование организационно-правовых основ работы с молодёжью, повышение эффективности их деятельности посредством поддержки молодых кадров;
– повышение профессионального мастерства, организация содержательного досуга молодёжи, укрепление системы их социальной защиты;
– воспитание молодых кадров для руководящих должностей, создание кадровых резервов и механизмов представления и распределения их на ответственные должности;
– воспитание высоконравственной молодёжи, с твёрдой жизненной позицией, широким кругозором и чувством патриотизма, формирование у неё иммунитета против идеологических угроз, повышение читательской культуры;
– эффективное использование средств массовой информации и современных информационно-коммуникационных технологий в воспитании всесторонне развитого поколения;
– широкое вовлечение молодёжи к регулярным занятиям физической культурой и спортом, пропаганда здорового образа жизни, поддержка талантливой молодёжи, систематизация работ, направленных на раскрытие их творческого и интеллектуального потенциала.
Осуществление мероприятий такого рода, в свою очередь, является духовным и идеологическим оружием в достойной борьбе по защите сознания и мышления нашей молодёжи от всё более распространяющейся “массовой культуры”, а также различных разрушительных мировоззрений и течений.