26/07/2017 - 17:51 20328
Joriy yilning 17 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 5 iyundagi PF-5068-son farmoniga asosan tashkil etilgan “Yashnobod” innovatsion texnopark Muvofiqlashtiruvchi kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uni Iqtisodiyot vaziri G. Saidova boshqardi.
Tadbirda Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 5 iyuldagi 468-son qaroriga muvofiq tashkil etilgan “Yashnobod” innovatsion texnopark direksiyasi faoliyati va uning direktorini tayinlash bilan bog‘liq tashkiliy masala ham ko‘rib chiqildi.
Muhokamadan so‘ng Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan shu paytgacha Vazirlar Mahkamasining mas'ul xodimi bo‘lib ishlab kelayotgan Axmedjanov Nodir O‘tkirovich “Yashnobod” innovatsion texnopark direksiyasi direktori etib tayinlandi.
Ma'lum qilamizki, N.O‘. Axmedjanov Vazirlar Mahkamasida ishlashidan oldin ko‘p yillar mobaynida Iqtisodiyot vazirligida, respublikamiz hududida tijoriy yo‘nalishda faoliyat yuritgan xalqaro tashkilotlarning moliya bo‘linmalarida turli mas'ul vazifalarda ishlab kelgan.
Eslatib o‘tamiz, “Yashnobod” innovatsion texnoparki davlatimiz Rahbarining tashabbusi bilan tashkil etilgan edi. Uning asosiy vazifasi etib innovatsion mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha butun tizimni amalga oshirish uchun ilmiy va ishlab chiqarish tashkilotlarining faoliyatini integratsiyalash belgilangan.
Texnopark rezidentlari qator soliq to‘lovlaridan ozod etilgan bo‘lib, imtiyozli kreditlash, Toshkent shahri hududida uzoq muddat davomida foydalanish uchun ishlab chiqarish maydonlari, Toshkent shahri Yashnobod tumanida joylashgan yerlarni foydalanish uchun olish, shuningdek ilmiy muassasalarning laboratoriyalaridan foydalanish imkoniyatlari kabi barcha texnopark preferensiyalaridan foydalanish huquqiga egadirlar.
“Yashnobod” texnoparki faoliyatining eksterritorialliligi butun Toshkent shahrida amal qiladi (ya'ni berilgan preferensiyadan Toshkent shahri hududi bo‘yicha bir xil foydalanish huquqiga ega). Bunday imtiyoz poytaxt hududi bo‘yicha innovatsion ishlab chiqarishga tadbirkorlik sub'yektlarini jalb qilishda qo‘shimcha qulayliklar yaratadi.
Texnopark direksiyasi quyidagi manzilda joylashgan: Toshkent shahri, Yashnobod tumani, Majnuntol ko‘chasi, 5. Mo‘ljal - “Aviasozlar saroyi” qarshisi.

Назначен руководитель Дирекции инновационного технопарка «Яшнабад»
17 июля т.г. проведено второе совещание Координационного совета инновационного технопарка «Яшнабад», созданного Указом Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2017 г. №УП-5068 и возглавляемого министром экономики Саидовой Г.К.
На совещании рассмотрены организационные вопросы деятельности Дирекции технопарка «Яшнабад», созданной в соответствии с решением Кабинета Министров от 5 июля 2017 г. №ПКМ-468. В повестку дня включен также вопрос назначения Директора Дирекции.
По итогам обсуждения, Координационным советом принято решение о назначении Директором Дирекции инновационного технопарка «Яшнабад» Ахмеджанова Нодира Уткуровича, до этого занимавшего должность главного специалиста Сводного департамента Кабинета Министров Республики Узбекистан.
До работы в Кабинете Министров Ахмеджанов Н.У. проработал на различных должностях в Министерстве экономики, а также финансовых подразделениях международных организаций, осуществляющих коммерческую деятельность на территории республики. Выпускник Университета мировой экономики и дипломатии.
Напоминаем, что инновационный технопарк «Яшнабад» создан по инициативе Руководителя республики и основной задачей которого определена интеграция деятельности научных и производственных организаций для осуществления всей инновационной цепочки производства инновационной продукции.
Резиденты технопарка освобождены от ряда налоговых выплат и имеют право пользоваться всеми преференциями технопарка, такими как льготное кредитование, получение производственных площадей в г.Ташкенте в длительное пользование, возможность использования лабораторных помещений научных учреждений,
а также получение в пользование земель в Яшнабадском районе г.Ташкента.
Экстерриториальность деятельности технопарка «Яшнабад» определена по всему городу Ташкенту, что создает дополнительные условия для вовлечения в инновационное производство субъектов предпринимательства по всей территории столицы. Дирекция технопарка разместилась по адресу: г.Ташкент, Яшнабадский район, ул.Мажнунтол 5. (ориентир – напротив Дворца авиастроителей).