20/07/2017 - 19:25 13254
2016-yil 26-fevralda qabul qilingan “2016-2020-yillarda xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 55-son Qarori ijrosining ta'minlanishi yuzasidan
AXBOROTNOMA
Bugungi kunda manzilli ijtimoiy himoya siyosati sharoitida iqtisodiyotning xizmat ko‘rsatish tarmog‘i aholining bandligini ta'minlash, daromadini oshirish va turmush sifatini yuksaltirishning muhim omillaridan sanaladi.
Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 26-fevraldagi 55-sonli qarorida ko‘zda tutilgan chora-tadbirlarni amalga oshirilishi natijasida joriy yilning yanvar-iyun oylari mobaynida xizmatlar hajmining 111,6 foizga o‘sishini hamda YAIMning 55,8 foizini ta'minladi.
Hisobot davrida ko‘rsatilgan xizmatlar 48,8 trln. so‘mni yoki kishi boshiga (har bir kishi uchun) 1,5 mln. so‘mni tashkil etdi (2016-yilning yanvar-iyun oyiga nisbatan 109,8 %).
Ushbu davr mobaynida moliyaviy xizmatlar (131,6 %), aloqa va informatizatsiyalash xizmatlari (116,2 %), yashash va oziq-ovqat xizmatlari (115,2 %) hamda tibbiy xizmat ko‘rsatish (114,7 %) sohalarida yuqori o‘sish sur'atlar bilan o‘sishiga erishildi (1-jadval).
Hududlar kesimida tahlil etiladigan bo‘lsa, bu ko‘rsatkichlar: Toshkent shahrida - 113,7 %, Namangan viloyatida - 111,9 %ga o‘sgan, Andijon, Navoiy, va Farg‘ona viloyatlarida esa o‘sish sur'ati 111 %dan kam bo‘lmadi.
Shunisi quvonarliki, viloyatlarning shahar va tumanlarida yangidan-yangi infratuzilmalar barpo etilmoqda, tadbirkorlik faoliyati yaqindan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Hisobot davrida birgina hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari doirasida 6,2 mingta loyiha amalga oshirilib, unga 651 mlrd. so‘m miqdorida kredit mablag‘lari yo‘naltirildi.
Yuqori o‘sish sur'atlari yangi paydo bo‘lgan xizmat ko‘rsatish turlarida sodir bo‘lmoqda. Masalan, axborotlashtirish va aloqa xizmati doirasining kengayishi, asosan, aholining telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanishida texnik imkoniyatlarining o‘sishi hisobiga xizmat ko‘rsatish sifatining ortishi, televideniye va telefon aloqalarining raqamli tizimga o‘tkazilishi hisobiga ortganini kuzatish mumkin.
Buni telekommunikatsiya kompaniyalari tomonidan faol investitsiya strategiyasini amalga oshirilayotgani bilan ham tavsiflash mumkin, ya'ni respublika bo‘yicha bazaviy stansiyalardagi operatorlarning soni 19140 tani tashkil etib, 946 kilometrlik optik tolali aloqa liniyalari o‘tkazildi. Mobil aloqa abonentlarining soni 21,7 million kishiga yetdi.
Bu borada transport xizmatlari yo‘nalishida ham sezilarli o‘zgarishlar bo‘lib, hisobot davrida 13,4 trln. so‘mlik xizmatlar ko‘rsatildi (o‘sish sur'ati 108,6 %). Ko‘pgina investitsiya loyihalari temir-yo‘llari va havo-yo‘llari transportida hamda avtomobil yo‘llarini ta'mirlash ishlarida amalga oshirildi. Shu bilan birga, yanvar-iyun oylarida yo‘lovchilar tashish bilan bog‘liq bo‘lgan 41 ta yangi yo‘nalish tashkil etildi.

20/07/2017 - 19:28 15172
от 26 февраля 2016 г. №55 «О Программе развития сферы услуг на 2016-2020 годы» за январь-июнь 2017г.
В условиях адресной социальной политики, сфера услуг является фактором обеспечения занятости, увеличения доходов и повышения качества жизни.
Реализация мер, предусмотренных Постановлением Кабинетам Республики Узбекистан от 26 февраля 2016 г. № 55 в январе-июне т.г. позволила обеспечить рост услуг на 111,6% (прогноз 111,6%), сформировать 55,8% ВВП.
В течение отчетного периода оказано услуг на 48,8 трлн. сум. или 1,5 млн. сум. на одного жителя (109,8% к уровню января-июня 2016 г.).
За январь-июнь высокие темпы роста достигнуты по финансовым услугам (131,6%), по услугам связи и информатизации (116,2%), услугам проживания и питания(115,2%)услугам здравоохранения (114,7%), (таблица № 1).
В г. Ташкенте рост услуг составил 113,7%, в Наманганской области -111,9%. Более, чем на 11% выросли услуги в Андижанской, Навоийской, Ферганской областях (Таблица № 2) .
Хокимиятами городов и районов создается новая инфраструктура, осуществляется информационная поддержка предпринимательства.
В отчетном периоде в рамках территориальных программ социально-экономического развития реализовано 6,2 тыс. проектов, на их создание направлено 651 млрд. сумов кредитных ресурсов.
Ускоренными темпами развиваются современных виды услуг. Услуги связи и информатизации в экономике республики увеличиваются за счет обеспечения технических возможностей доступности населения к сети телекоммуникаций, предоставления на их основе качественных услуг, переход на цифровые системы телефонной связи и телевидения.
Телекоммуникационные компании в январе-июне 2017 г. осуществляют активную инвестиционную стратегию. Общее количество базовых станций всех операторов по республике составило 19140 единиц, проложено 946 км волокно-оптических линий связи. Численность абонентов мобильной связи превысила  21,7 млн.
Оказано транспортных услуг на сумму 13,4 трлн. сумов или с ростом 108,6% (прогноз- 107,9%). Ряд крупных инвестиционных проектов реализуется в сфере услуг железнодорожного и воздушного транспорта,осуществляется ремонт автодорог.
За январь-июнь создан 41 новый маршрут по перевозке пасажиров.
В рамках правительственных решений, принятых в течение 2016-2017 гг. в области туризма в текущем году осуществляется работа по совершенствованию нормативно-правовой базы, регулирующей развитие туристской отрасли.