09/03/2017 - 12:15 14042
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi jamoatchilik maslahat kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 25-fevralida Jamoatchilik maslahat kengashining yangi sanoat zonalarini tashkil etish va amaldagilarning faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 7-fevraldagi PF-4947-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan 2017 - 2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha harakatlar strategiyasiga muvofiq ishlab chiqilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokama qilindi, jumladan:
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Toshkent shahrining Yashnobod va Olmazor tumanlarida innovatsion texnoparklarni tashkil etish to‘g‘risida»gi Farmoni loyihasi;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Toshkent shahrida kichik sanoat zonalarini takshil etish to‘g‘risida»gi qarori loyihasi.
Shuningdek, tez rivojlanayotgan korxonalarning iqtisodiyotdagi roli va O‘zbekistonda ularni aniqlash metodikasini ishlab chiqishning zarurati to‘g‘risidagi masalalar ham muhokama qilindi.
Mazkur yig‘ilishda Jamoatchilik kengashi a'zolari, O‘zbekiston ishbilarmon ayollar uyushmasi, «O‘zbekoziqovqatxolding» XK, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti, Ijtimoiy tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar markazi, «O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning ilmiy asoslari va muammolari» ilmiy tadqiqot markazi, Toshkent shahar hokimligi, Yakkasaroy, Yunusobod va Sergeli tumanlari kichik sanoat zonalarining rahbarlari va mas'ul xodimlari, shuningdek biznes vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilish davomida ishtirokchilarga mazkur hujjatlarning asosiy me'yorlari tushuntirildi va innovatsion texnoparklar, yangi sanoat zonalarini, shuningdek Toshkent shahar sanoat zonalarining Kafolat jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida tadbir ishtirokchilari o‘z fikrlarini bildirib, mazkur hujjatlar doirasida ko‘rib chiqish uchun yangi takliflarni muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldilar.
Xususan, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Sh. Shukurov tomonidan hujjat loyihalarini qayta ishlashda boshqa xorijiy mamlakatlar, jumladan Malayziyaning innovatsion texnoparklar tashkil etish bo‘yicha tajribasini o‘rganish taklifi bildirildi.
Shuningdek, Yakkasaroy tumani kichik sanoat zonasi direktori R. Nuraliyev tomonidan amaldagi kichik sanoat zonalari faoliyatining samaradorligini oshirish
va takomillashtirish masalalarini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Bundan tashqari, Ijtimoiy tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar markazi, «O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning ilmiy asoslari va muammolari» ilmiy tadqiqot markazi vakillari ham mazkur yig‘ilishda so‘zga chiqishdi.
Muhokama natijasiga ko‘ra Jamoatchilik kengashining hujjat loyihalarini qayta ishlash bo‘yicha tegishli qarori va tavsiyalari qabul qilindi.

09/03/2017 - 12:20 9183
Проведено очередное заседание общественного консультационного совета при Министерстве экономики Республики Узбекистан.
25 февраля текущего года проведено очередное заседание Общественного совета, посвященное обсуждению вопросов по созданию новых и совершенствованию деятельности действующих промышленных зон.
В мероприятии обсуждены проекты нормативно-правовых актов, разработанные в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2017 года № УП-4947:
- проект Указа Президента Республики Узбекистан «О создании инновационных технопарков в Яшнабадском и Алмазарском районах города Ташкента»;
- проект постановления Президента Республики Узбекистан «О создании малых промышленных зон в городе Ташкенте».
Также, обсуждены вопросы о роли быстрорастущих предприятий в экономике и необходимость разработки методики их определения в Узбекистане.
На заседании приняли участие члены общественного совета, руководители и ответственные работники Ассоциации деловых женщин Узбекистана, ХК «Узбекозиковкатхолдинг», Института прогнозирования и макроэкономических исследований, Института социальных исследований, Центра экономических исследований, НИЦ «Научные основы и проблемы развития экономики Узбекистана», хокимията г. Ташкента, директора малых промышленных зон Яккасарайского, Юнусабадского и Сергилийского районов, а также представители бизнеса.
В ходе заседания участникам разъяснены основные положения данных документов и обсуждены нормы по созданию инновационных технопарков, новых промышленных зон, а также созданию Гарантийного фонда малых промышленных зон г. Ташкента.
В ходе обсуждений участники мероприятия имели возможность поделиться своими мнениями и обсудить новые предложения для рассмотрения в рамках данных документов.
В частности, заместителем директора Института прогнозирования и макроэкономических исследований Ш. Шукуровым предложено при доработке проектов документов изучить опыт других зарубежных стран, в том числе Малайзии по созданию инновационных технопарков.
Также, директором малого промышленного зона Яккасарайского района Р. Нуралиевым предложено рассмотреть вопросы по повышению эффективности и совершенствованию деятельности действующих малых промышленных зон.
Кроме того, на заседании выступили представители Института социальных исследований, Центра экономических исследований, НИЦ «Научные основы
и проблемы развития экономики Узбекистана».
По итогам обсуждений приняты соответствующие решения Общественного совета, а также рекомендации по доработке проектов документов.