28/10/2016 - 11:36 24585
Joriy yilning 27-oktabrida Iqtisodiyot vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonining mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi.
Seminarda Iqtisodiyot, Adliya va Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirliklari, Savdo-sanoat palatasi mutaxassislari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari Tadbirkorlik va ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish guruhlari vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka keng erkinlik berish, ularning faoliyatiga davlat organlarining aralashuvini tubdan qisqartirish, huquqbuzarliklarning barvaqt oldi olinishini ta'minlash, ularning profilaktikasi samaradorligini oshirish va huquqbuzarliklarga yo‘l qo‘yilmaslik tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish sohasida davlat siyosatining muhim ustuvor yo‘nalishi va davlat organlarining birinchi darajali vazifasi etib belgilanganligi alohida qayd etildi.
Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlash, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilash bo‘yicha islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, tadbirkorlik sub'yektlari faoliyatida o‘tkaziladigan tekshirishlarni yanada qisqartirish hamda ular faoliyatiga asossiz aralashuvlarning oldini olish, shuningdek ruxsat beruvchi va litsenziyalash tartibotlarini yanada maqbullashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, tadbirkorlik sub'yektlariga ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarini elektron shaklda amalga oshirish bilan bog‘liq chora-tadbirlarni jadallashtirish va «yagona darcha» tamoyili bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning kontaktsiz shakllarini keng joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, biznes yuritish sharoitlarini yaxshilash, investitsion jozibadorlikni oshirish va respublikaning Jahon bankining «Biznesni yuritish» («Doing Business») reytingidagi o‘rnini yaxshilashning ustuvor yo‘nalishlari yoritib berildi.
Mazkur seminarda mutasaddi vazirlik xodimlari tadbirkorlik va ishbilarmonlik muhitini rivojlantirish guruhlari vakillari tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berdilar.

28/10/2016 - 11:37 12990
27 октября 2016 года в Министерстве экономики был проведен семинар, посвященный разъяснению сути и значения Указа Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016 года «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата».
В семинаре приняли участие специалисты Министерства экономики, Министерства юстиции, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, представители групп по развитию предпринимательства и деловой среды Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и г.Ташкента.
В мероприятии было особо отмечено, что первостепенной задачей государственных органов в сфере дальнейшего развития предпринимательской деятельности определено предоставление большей свободы малому бизнесу и частному предпринимательству, кардинальное сокращение вмешательства государственных органов в их деятельность, обеспечение раннего предупреждения, повышение эффективности профилактики и недопущение правонарушений.
Также обсуждены основные направления проводимых реформ по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата, приоритетные задачи по дальнейшему сокращению проверок деятельности субъектов предпринимательства, недопущению необоснованного вмешательства в их деятельность повышению прозрачности прохождения разрешительных и лицензионных процедур.
Кроме того, детально разъяснены осуществляемые мероприятия по ускорению перевода в электронную форму процедур оказания государственных услуг субъектам предпринимательства, внедрение бесконтактных форм оказания государственных услуг по принципу «одно окно», а также приоритетные направления улучшения условий для ведения бизнеса, повышения инвестиционной привлекательности и рейтинга Республики Узбекистан в отчете «Doing Business».
В данном семинаре специалисты ответственных министерств и ведомств дали подробные ответы на вопросы представителей групп по развитию предпринимательства и деловой среды.