O‘zbekistonning sanoat salohiyati mustahkamlanmoqda
Mamlakatimizda 2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi qabul qilindi
Bugun O‘zbekistonni iqtisodiyoti eng ilg‘or texnologiyalar asosida jadal rivojlanib borayotgan davlat sifatida butun dunyo yaxshi biladi. Mamlakatimizning ulkan ilmiy-texnik va ishlab chiqarish salohiyati tobora yuksalib borayotir.
Mamlakatimizda har yili iqtisodiyot, ijtimoiy soha, infratuzilma va transport-kommunikatsiya tizimlarini yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilmoqda. Buning samarasida yangi ish o‘rinlari yaratilib, aholi daromadi ko‘paymoqda. Uzoq muddatli taraqqiyot strategiyasining hayotga izchil tatbiq etilayotgani O‘zbekistonga dunyoning kam sonli davlatlari qatorida yalpi ichki mahsulot, sanoat ishlab chiqarishining yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash imkonini bermoqda.
Jumladan, 2014-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlariga ko‘ra, yalpi ichki mahsulot 8,1 foiz, sanoat ishlab chiqarish hajmi 8,3 foiz, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishi 6,9 foiz, kapital qurilish 10,9 foiz, chakana savdo aylanmasi hajmi 14,3 foizga o‘sdi. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning qariyb 70 foizini yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan tayyor tovarlar tashkil etdi.
Prezidentimizning 2015-yil 4-martdagi «2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida»gi farmoni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlab chiqarishni yangilash va innovatsiya texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha uzluksiz jarayonning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Dastur tarkibiy o‘zgarishlarni izchil ta’minlash, ishlab chiqarishni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, barqaror iqtisodiy o‘sish lokomotivlari bo‘lishga qodir yuqori texnologiyali sanoat tarmoqlarini yanada rivojlantirish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning energiya sarfi, moddiy va mehnat xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha mavjud zaxiralardan yanada to‘liq foydalanish, shuningdek, jahon bozorida talab barqaror bo‘lgan raqobatbardosh tayyor tovarlar va yarim fabrikatlar ishlab chiqarishni kengaytirish, buning uchun xorijiy investitsiyalarni, jumladan, yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan birgalikda qo‘shma korxonalar tashkil etish orqali faol jalb qilish maqsadida qabul qilindi.
Xususan, ushbu farmonga muvofiq, resurs tejaydigan bug‘-gaz qurilmasi va quyosh energiyasidan foydalanish bo‘yicha sinab ko‘rilgan zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish asosida elektr energetika sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan ishlab chiqarish quvvatlarini izchil modernizatsiya qilish va yangilarini tashkil etish ko‘zda tutilmoqda.
Neft-gaz va neft-kimyo sanoatida tabiiy gaz va gaz kondensatini chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish va turini kengaytirish rejalashtirilmoqda. Kimyo sanoatida ishlab chiqarish va eksportni murakkab mineral o‘g‘itlar, polimerlar, sintetik kauchuk, metanol va keng turdagi maishiy-kimyo tovarlari ishlab chiqarish bo‘yicha zamonaviy texnologiyalarni joriy etish orqali diversifikatsiya qilish ko‘zda tutilgan.
Umuman, geologiya, yoqilg‘i-energetika kompleksi, kimyo, neft-kimyo va metallurgiya sanoatida ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash bo‘yicha 124 investitsiya loyihasi, shuningdek, xorijiy sarmoyadorlarni jalb etgan holda 48 istiqbolli investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Masalan, «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi Buxoro neftni qayta ishlash zavodi quvvatlarini modernizatsiya va rekonstruksiya qilish, «Muborak gazni qayta ishlash zavodi» unitar korxonasida gaz-kimyo majmuasini barpo etish, Ustyurt gaz-kimyo majmuasi xomashyo bazasida uglevodorodlar pirolizi ishlab chiqaradigan yangi zavod, O‘zbekiston-Xitoy gaz quvurining to‘rtinchi tarmog‘ini qurish, «O‘zbekkimyomash» zavodining yirik va og‘ir neft-gaz-kimyo uskunalari ishlab chiqaradigan quvvatlarini kengaytirish (2-bosqich), plastik mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, geologiya-qidiruv ishlari uchun yuqori texnologiyali uskunalar xarid qilish va boshqa loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilayotir.
Kimyo sanoatida «Samarqandkimyo» aksiyadorlik jamiyatida murakkab mineral o‘g‘itlar (NPK) va kaliy sulfati, «Navoiy azot» aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid va metanol, «Angren» maxsus industrial zonasida avtomobil va qishloq xo‘jaligi texnikasi shinalari, konveyyer lentalari hamda boshqa mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish ko‘zda tutilgan.
«O‘zbekenergo» davlat aksiyadorlik kompaniyasi Dastur doirasida Navoiy issiqlik elektr stansiyasini 450 MVt quvvatga ega ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini qurish orqali kengaytirish, Quyi-Bo‘zsuv GESi kaskadi, Farhod GESi va «Toshkent GES» kaskadi unitar korxonasini modernizatsiya qilishni boshlaydi. «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyatida Apartak konini qurish va moliyaviy hisobga olish va hisobdorlik, xodimlar, tezkor hamda ishlab chiqarish-texnologik faoliyatni boshqarishni komputerlashtirish bo‘yicha integratsiyalashtirilgan kompleks tizimni joriy etish ko‘zda tutilmoqda.
Olmaliq va Navoiy kon-metallurgiya kombinatlari ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash bo‘yicha 41 loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Sulfat kislota ishlab chiqarish zavodi qurish, Muruntov kareriga ishlov berish (5-navbati), qo‘shimcha ishlab chiqarish obyektlarini modernizatsiya qilish va texnik qayta jihozlash, Jizzax viloyatidagi sement zavodini kengaytirish, Sherobod tumanida sement zavodi qurish, mis simi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va boshqa loyihalar shular jumlasidandir.
Davlatimiz rahbarining ushbu farmoniga muvofiq, mashinasozlik, avtomobil va elektr texnika sanoati, mahsulotlarni standartlashtirish sohasida ham keng ko‘lamli o‘zgarishlar belgilangan. Mazkur sohalarda jami 77 loyihani, shu jumladan, xorijiy investitsiyalarni jalb etish orqali amalga oshirish rejalashtirilgan. Buning natijasida 2019-yilda texnologik yetakchi korxonalar bilan hamkorlikda import o‘rnini bosadigan qishloq xo‘jaligi texnikasi, yuk avtomobillari hamda butlovchi qismlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi quvvatlar tashkil etish va faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni kengaytirish ko‘zda tutilgan.
Chunonchi, «O‘zavtosanoat» aksiyadorlik kompaniyasi tizimidagi «JV MAN AUTO Uzbekistan» va «UZAUTOTRAILER» qo‘shma korxonalarida yuk avtotransporti vositalari kabinasi ishlab chiqarishni o‘zlashtirish hamda ehtiyot qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, Jizzax akkumulyator zavodini texnologik modernizatsiya qilish, «Gentra», «Spark», «Cobalt», «T250» avtombillari uchun alyuminiy va plastmassa detallar, tormoz tizimi elementlari va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
«O‘zagrosanoatmashxolding» xolding kompaniyasi Toshkent va Chirchiq qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodlarini modernizatsiya qilish va texnologik qayta jihozlash orqali «Klass», «Lemken» va boshqa yetakchi texnologik korxonalar bilan hamkorlikda zamonaviy traktorlar, don, yem-xashak o‘rish va paxta terish mashinalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, temir buyumlar, transmissiya va reduktorlarga mexanik hamda termik ishlov berish quvvatlarini tashkil etishni rejalashtirmoqda.
Shuni ta’kidlash kerakki, 2019-yilga kelib elektr texnika uskunalari tayyorlash bo‘yicha yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlarni jadal rivojlantirish va o‘zlashtirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari uchun uskuna va ehtiyot qismlar, keng turdagi ekologik toza qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha yangi korxonalar tashkil etish kutilmoqda.
Xususan, «O‘zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi «Andijonkabel» aksiyadorlik jamiyatida Yevropa texnologiyalari asosida avtomobil simlari ishlab chiqarishni o‘zlashtirish, Motor zavodi maydonlarida integral mikrosxemalar, kam quvvatli fotoelektr stansiyalari, turli quvvatli elektr dvigatellar va maishiy elektr texnika vositalari uchun kompressorlar ishlab chiqarishni tashkil etish, muzlatgich, maishiy gaz va kombinatsiyalangan plitalar ishlab chiqarishni kengaytirish, maishiy elektr va elektr texnika mahsulotlari ishlab chiqarish, marketing va logistika klasterini tashkil qilishni rejalashtirmoqda. Umuman olganda, kompaniya tomonidan umumiy qiymati 268,5 million dollarlik 39 yangi investitsiya loyihasini amalga oshirish mo‘ljallanmoqda.
«O‘zqurilishmateriallari» aksiyadorlik kompaniyasi, xususan, xorij investitsiyalarini jalb etgan holda 11 loyihani amalga oshirishni rejalashtirgan. «Qizilqumsement» aksiyadorlik jamiyatida uzluksiz bazalt tolasi va armatura ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, ohak va temir-beton plitalar, «Uz Ouna» mas’uliyati cheklangan jamiyatida yirik o‘lchamli oyna ishlab chiqarishni o‘zlashtirish, Qoraqalpog‘iston Respublikasida sement zavodi qurish, Jizzax viloyatida sement asosida pardozlash materiallari ishlab chiqarishni tashkil qilish ana shunday yirik loyihalar sirasidan.
Shuningdek, Dasturda mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlash asosida ichki va jahon bozorida xaridorgir bo‘lgan raqobatbardosh tayyor mahsulotlar hamda yarim fabrikatlar, jumladan, bo‘yalgan ip, mato, ishlov berilgan teri, trikotaj, tikuvchilik, poyabzal va attorlik-charm buyumlari ishlab chiqarish hisobidan to‘qimachilik hamda charm-poyabzal sanoati tuzilmasini yanada yaxshilash ham ko‘zda tutilgan.
Shunga muvofiq, «O‘zbekengilsanoat» davlat aksiyadorlik kompaniyasi chet ellik yetakchi sheriklar bilan hamkorlikda faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, yangilarini tashkil etish bo‘yicha 58 loyiha, shuningdek, xorijiy investitsiyalarni jalb etgan holda, 21 istiqbolli loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Ellikqal’a va Qo‘ng‘irot paxta zavodlari, Buxoro viloyatining G‘ijduvon, Jondor va Romitan tumanlarida qurilishi yakunlanmagan obyektlar negizida to‘qimachilik komplekslari, «Indorama Qo‘qon tekstil» xorijiy korxonasining to‘rtinchi bosqichini tashkil etish va boshqalar shular jumlasidandir.
Bundan tashqari, «O‘zbekcharmpoyabzali» uyushmasi tashqi bozorda talab yuqori bo‘lgan charm va zamonaviy poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha 61 investitsiya loyihasini amalga oshiradi.
Farmon doirasida Oziq-ovqat sanoati korxonalari uyushmasi tomonidan zamonaviy sublimitlash, muzlatish va vakuumli qadoqlash texnologiyalari asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash hamda qayta ishlashga qaratilgan qiymati 410 million dollarlik 304 loyihani hayotga tatbiq etish rejalashtirilgan.
Jumladan, Surxondaryo viloyatidagi «Fayzi Ramz» fermer xo‘jaligida meva-sabzavotni qayta ishlash (sublimatsion quritish), «Jizzax» maxsus industrial zonasi hududida tez tayyorlanadigan mahsulotlar, Samarqand viloyatidagi «Siyob saxovati» xorijiy korxonasi mas’uliyati cheklangan jamiyatida go‘shtni qayta ishlash, Toshkent viloyatidagi «Euro Food Trade» korxonasida baliq konservalari ishlab chiqarish va qo‘ziqorinni chuqur qayta ishlash yo‘lga qo‘yiladi, shuningdek, faoliyat yuritmayotgan oziq-ovqat sanoati korxonalari modernizatsiya qilinadi (165 loyiha).
Prezidentimiz farmonida jahondagi yetakchi kompaniyalarning litsenziya va patentlari asosida farmatsevtika sanoati mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi va turini kengaytirish, mahalliy ishlanmalar hamda xomashyo asosida tibbiyot preparatlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan «O‘zfarmsanoat» davlat aksiyadorlik konserni 22 investitsiya loyihasini amalga oshirishni rejalashtirmoqda. «Pharm Product» mas’uliyati cheklangan jamiyatida bir marta ishlatiladigan tibbiyot buyumlari uchun metall ninalar, ineksiya eritmalari, quritilgan holda qadoqlangan dori vositalari, tabletkalar, kapsula va sashe-paketchalar uchun bo‘sh ampulalar, kanal naychalar, «Soft inter medical» mas’uliyati cheklangan jamiyatida infuziya eritmalari, «Radiks» xususiy ilmiy-ishlab chiqarish korxonasida plazma o‘rnini bosadigan eritmalar, dori vositalari ishlab chiqarish uchun o‘simlik substansiyalari va boshqa dori vositalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish shular jumlasidandir.
Shu bilan birga, Dastur doirasida zamonaviy texnologik talablarga javob bermaydigan eskirgan uskunalar va quvvatlarni foydalanishdan chiqarish va ularni zamonaviy hamda samarali ishlaydiganlari bilan almashtirishga qaratilgan qariyb 300 loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan (Farg‘ona issiqlik elektr markazi va Navoiy issiqlik elektr stansiyasidagi energobloklar, «Navoiy azot» aksiyadorlik jamiyatida ammiak va kuchsiz azot kislotasi ishlab chiqarish quvvatlari, «Ammofos Maksam» aksiyadorlik jamiyatida sulfat kislota ishlab chiqarish korxonasi, Toshkent va Chirchiq qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodlarining ishlab chiqarish quvvatlari va boshqalar).
Davlatimiz rahbarining farmonida 2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturiga kiritilgan investitsiya loyihalarini hayotga tatbiq etish doirasida qiymati 30 million AQSh dollaridan ziyod va chet ellik investor ulushi kamida 50 foiz bo‘lgan loyihalar bo‘yicha ishlab chiqarish maydoni tashqarisida muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini yo‘lga qo‘yish byudjet mablag‘lari hamda ichki moliyalashtirish manbalari hisobidan amalga oshirilishi belgilab qo‘yilgan.
Muxtasar aytganda, Prezidentimizning 2015-yil 4-martdagi «2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida»gi farmonida ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash bo‘yicha umumiy qiymati 40 milliard 809 million dollarlik 846 investitsiya loyihasini amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
2015-2019-yillarda amalga oshiriladigan qiymati 19 milliard 640 million dollarlik 711 yangi loyihaning sarmoyadorlari va moliyalashtirish manbalari belgilab olingan. Qiymati 21 milliard 169 million dollarlik 135 istiqbolli loyihaga esa xorijiy investitsiyalar va kreditlar jalb qilinadi.
Ushbu Dasturning hayotga tatbiq etilishi 2015-2019-yillarda yalpi ichki mahsulotni yiliga o‘rtacha kamida 8 foiz, jumladan, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni 9 foiz, shu davr ichida ushbu ko‘rsatkichni 1,5 barobar oshirish imkonini beradi. Mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotida sanoat ulushi hozirgi 24 foizdan 2020-yilda 27 foizga yetadi. Mashinasozlik, neft-gaz, neft-kimyo, kimyo, to‘qimachilik va oziq-ovqat kabi yuqori texnologiyali tarmoqlarni yanada jadal rivojlantirish, sanoatda ularning ulushini 2014-yildagi 62 foiz o‘rniga 2020-yilda 67 foizga yetkazish kutilmoqda. Bu borada 100 ga yaqin yangi tovar guruhlari (qariyb 1000 xil mahsulot) ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi va 2020-yilga borib mamlakatimiz sanoatining yillik ishlab chiqarish hamda eksport salohiyati tegishli ravishda 18 trillion so‘mga va 2 milliard dollarga oshiriladi.

Укрепляется промышленный потенциал Узбекистана
В нашей стране принята Программа мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы
Сегодня Узбекистан во всем мире известен как государство с динамично развивающейся на основе самых передовых технологий экономикой. Мощный научно-технический и производственный потенциал нашей страны постоянно растет.
Каждый год в Узбекистане реализуются широкомасштабные инвестиционные проекты, направленные на дальнейшее развитие экономики, социальной сферы, инфраструктуры, транспортно-коммуникационных сетей, за счет чего создаются новые рабочие места и, соответственно, увеличиваются доходы населения. Реализация дальновидной стратегии развития позволила нашей стране в числе немногих государств в мире обеспечить высокие темпы роста ВВП, промышленного производства.
Так, по итогам социально-экономического развития страны в 2014 году валовой внутренний продукт вырос на 8,1 процента, объем производства промышленной продукции – на 8,3 процента, сельскохозяйственного производства – на 6,9, капитального строительства – на 10,9, розничного товарооборота – на 14,3 процента, около 70 процентов произведенной продукции составили готовые товары с высокой добавленной стоимостью.
Логическим продолжением осуществляемого в стране непрерывного процесса обновления производства и внедрения инновационных технологий стал Указ Президента Ислама Каримова от 4 марта 2015 года №УП-4707 «О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы».
Программа принята в целях последовательного обеспечения структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства, дальнейшего развития высокотехнологичных отраслей промышленности, способных стать локомотивами стабильного экономического роста, наиболее полного использования имеющихся резервов в целях снижения энергоемкости производимой продукции, материальных и трудовых затрат, а также расширения производства конкурентоспособных готовых товаров и полуфабрикатов, пользующихся устойчивым спросом на мировом рынке, активного привлечения для этого иностранных инвестиций, в том числе путем создания с ведущими зарубежными компаниями на паритетной основе совместных предприятий.
В частности, согласно данному указу предполагается последовательная модернизация действующих и создание новых генерирующих мощностей в электроэнергетике на основе широкого внедрения ресурсосберегающих парогазовых установок и современных апробированных технологий использования солнечной энергии.
В нефтегазовой и нефтехимической промышленности планируется увеличение объемов производства и расширение ассортимента продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки природного газа и газового конденсата. В химической промышленности предполагается диверсификация производства и экспорта путем внедрения современных технологий производства сложных минеральных удобрений, полимеров, синтетического каучука, метанола, а также широкого спектра товаров бытовой химии.
В общей сложности в сфере геологии, топливно-энергетическом комплексе, химической, нефтехимической и металлургической промышленности планируется реализовать 124 инвестиционных проекта по модернизации, техническому и технологическому обновлению производств, а также 48 новых перспективных инвестиционных проектов с привлечением зарубежных инвесторов.
К примеру, НХК «Узбекнефтегаз» планирует модернизацию и реконструкцию мощностей Бухарского НПЗ, строительство газохимического комплекса на УДП «Мубарекский ГПЗ», строительство нового завода пиролиза углеводородов на базе сырья Устюртского ГХК, четвертой нитки газопровода Узбекистан-Китай, расширение мощностей завода «Узбекхиммаш» для выпуска крупногабаритного крупнотоннажного нефтегазохимического оборудования (2-й этап), организацию производства пластиковой продукции, приобретение высокотехнологичного оборудования для геологоразведочных работ и другое.
В химической промышленности предусмотрено освоение производства сложных минеральных удобрений (NPK) и сульфата калия на АО «Самаркандкимё», поливинилхлорида и метанола на АО «Навоиазот», автомобильных и сельскохозяйственных шин, конвейерных лент в СИЗ «Ангрен» и другие.
ГАК «Узбекэнерго» в рамках программы начнет расширение Навоийской ТЭС со строительством второй парогазовой установки мощностью 450 МВт, модернизацию каскада Нижне-Бозсуйских ГЭС, Фархадской ГЭС и УП «Каскад Ташкентских ГЭС» и многое другое. На АО «Узбекуголь» намечено строительство разреза Апартак и внедрение комплексной интегрированной информационной системы по компьютеризации финансового учета и отчетности, управления персоналом, оперативной и производственно-технологической деятельности.
Алмалыкский и Навоийский горно-металлургические комбинаты планируют реализацию 41 проекта по модернизации, техническому и технологическому обновлению производства. В их числе – строительство завода по производству серной кислоты, отработка карьера Мурунтау (5-я очередь), модернизация и техническое перевооружение объектов вспомогательного производства, расширение цементного завода в Джизакской области, строительство цементного завода в Шерабадском районе, организация производства медной проволоки и другое.
В соответствии с указом главы нашего государства масштабные преобразования намечены и в сферах машиностроения, автомобильной и электротехнической промышленности, стандартизации продукции. Всего здесь запланирована реализация 77 проектов, в том числе с привлечением иностранных инвестиций. Благодаря этому до 2019 года намечено создание новых и расширение действующих производств по выпуску совместно с технологическими лидерами импортозамещающих видов сельскохозяйственной техники, грузовых автомобилей, узлов и комплектующих.
В частности, на АК «Узавтосаноат» планируется освоение производства кабины и локализация выпуска деталей длягрузовых автотранспортных средств на СП «JV MAN AUTO Uzbekistan» и «UZAUTOTRAILER», модернизация технологического оборудования на Джизакском аккумуляторном заводе, организация производства алюминиевых и пластмассовых деталей, элементов тормозных систем для автомобилей «Gentra”, «Spark», «Cobalt», «Т250» и другое.
ХК «Узагропроммашхолдинг» планирует организацию производства современных тракторов, зерно-, кормо- и хлопкоуборочных машин, создание мощностей по механической и термообработке кованых деталей, трансмиссии и редукторов совместно с компаниями «Клаас», «Лемкен» и другими ведущими технологическими лидерами путем модернизации и технологического перевооружения Ташкентского и Чирчикского заводов сельскохозяйственной техники.
Важно подчеркнуть, что к 2019 году ожидается ускоренное развитие и освоение высокотехнологичных производств по выпуску электротехнического оборудования, создание новых мощностей по производству оборудования и аксессуаров для информационно-коммуникационных технологий, широкого спектра экологически чистых строительных материалов.
В частности, акционерная компания «Узэлтехсаноат» планирует освоение производства автомобильных проводов по европейским технологиям на АО «Андижанкабель», организацию производства интегральных микросхем, фотоэлектрических станций малой мощности, электродвигателей различных мощностей и компрессоров для электробытовой техники, расширение производства холодильников, бытовых газовых и комбинированных плит, создание кластера по производству, маркетингу и логистике электробытовой и электротехнической продукции на площадях моторного завода. В целом компанией планируется реализация 39 новых инвестиционных проектов на общую сумму 268,5 миллиона долларов.
Акционерной компанией «Узстройматериалы» запланировано осуществление 11 проектов, в том числе с привлечением иностранных инвестиций. Наиболее крупные из них – организация производства непрерывного базальтового волокна и арматуры, освоение активированной извести и железобетонных плит на АО «Кизилкумцемент», листового стекла в ООО «Uz Оуnа», строительство цементного завода в Республике Каракалпакстан, а также создание производства отделочных материалов на цементной основе в Джизакской области.
Следует отметить, что программой также предусмотрено улучшение структуры текстильной и кожевенно-обувной промышленности за счет производства на базе глубокой переработки местного сырья востребованной на внутреннем и мировом рынке конкурентоспособной готовой продукции и полуфабрикатов, включая окрашенную пряжу, ткани, выделанную кожу, трикотажные, швейные, обувные и кожгалантерейные изделия.
В соответствии с этим ГАК «Узбекенгилсаноат» планирует реализацию совместно с ведущими зарубежными партнерами 58 проектов по созданию новых и модернизации, техническому и технологическому обновлению действующих производств, а также 21 перспективного проекта с привлечением иностранных инвестиций. В их числе – организация текстильных комплексов на базе Элликкалинского и Кунградского хлопковых заводов, текстильных комплексов в Гиждуванском районе, на базе незавершенного строительства объекта в Джондорском и Ромитанском районах Бухарской области, организация текстильного производства на ИП «Индорама Коканд текстиль» (IV этап) и другое.
Кроме того, ассоциация «Узбекчармпойабзали» планирует реализовать 61 инвестиционный проект по выпуску выделанной кожи и современных моделей обуви, пользующихся высоким спросом на внешнем рынке.
В рамках указа Ассоциацией предприятий пищевой промышленности запланировано осуществление 304 проектов на общую сумму 410 миллионов долларов, направленных на организацию мощностей по хранению и переработке сельскохозяйственной продукции на основе современных технологий сублимирования, глубокой заморозки, вакуумной упаковки и других.
В частности, будут организованы производства по переработке фруктов и овощей (сублимационная сушка) в фермерском хозяйстве «Файзи Рамз» в Сурхандарьинской области, продуктов быстрого приготовления – на территории СИЗ «Джизак», по переработке мяса – на ИП ООО «Сиёб Саховати» в Самаркандской области, выпуску рыбных консервов и глубокой переработке грибов — на «Euro Food Trade» в Ташкентской области, а также модернизированы действующие предприятия пищевой промышленности (165 проектов).
Указом Президента страны запланировано кардинальное увеличение объемов производства и расширение ассортимента продукции фармацевтической промышленности как по лицензиям и патентам ведущих мировых компаний, так и за счет выпуска отечественных медицинских препаратов на базе собственных разработок и сырья.
В этой связи ГАК «Узфармсаноат» планирует осуществление 22 инвестиционных проектов, в числе которых – организация производства порожних ампул, канюлы-трубки для иглы металлической для медицинских изделий однократного применения, инъекционных растворов, лекарственных средств сухой рассыпки, таблеток, капсул и саше-пакетиков на базе ООО «Pharm Product», выпуск инфузионных растворов на ООО «Soft inter medical», плазмозамещающих растворов на ЧНПП «Radiks», растительных субстанций для производства лекарственных средств и другие.
Одновременно, в рамках программы предусматривается реализация около 300 проектов, направленных на вывод из эксплуатации устаревшего оборудования и мощностей, не отвечающих современным технологическим требованиям, с заменой на современные и энергоэффективные (энергоблоки Ферганской ТЭЦ, Навоийской ТЭС, мощности по выпуску аммиака и слабой азотной кислоты на АО «Навоиазот», производство серной кислоты в АО «Аммофос Максам», производственные мощности Ташкентского и Чирчикского заводов сельскохозяйственной техники и другие).
Указом главы нашего государства поручено установить порядок, в соответствии с которым в рамках реализации инвестиционных проектов, включенных в Программу мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы, устройство внешних, за пределами производственной площадки, инженерно-коммуникационных сетей по проектам стоимостью свыше 30 миллионов долларов США и с долей иностранного инвестора не менее 50 процентов осуществляется за счет бюджетных средств и других внутренних источников финансирования.
В целом Указ Президента Ислама Каримова от 4 марта 2015 года №УП-4707 «О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы» предусматривает реализацию 846 инвестиционных проектов по модернизации, техническому и технологическому обновлению производств общей стоимостью 40 миллиардов 809 миллионов долларов.
В их числе – 711 вновь начинаемых в 2015-2019 годах инвестиционных проектов на сумму 19 миллиардов 640 миллионов долларов, по которым определены инвесторы и источники финансирования; 135 перспективных приоритетных проектов на сумму 21 миллиард 169 миллионов долларов, реализуемых с привлечением иностранных инвестиций и кредитов.
В целом реализация Программы мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы позволит обеспечить среднегодовой рост валового внутреннего продукта в 2015-2019 годах в размере не менее 8 процентов, в том числе – производства промышленной продукции – 9 процентов, с совокупным ростом за весь период в 1,5 раза. При этом доля промышленности в ВВП страны увеличится с текущих 24 процентов до 27 процентов в 2020 году. Ожидается дальнейшее динамичное развитие таких высокотехнологичных отраслей, как машиностроение, нефтегазовая, нефтехимическая, химическая, текстильная и пищевая, с увеличением их доли в промышленности с 62 процентов в 2014 году до 67 процентов в 2020 году. При этом будет освоено около 100 новых товарных групп (около 1000 ассортиментных видов) и повышен к 2020 году ежегодный производственный и экспортный потенциал промышленности соответственно на 18 триллионов сумов и 2 миллиарда долларов.