2015 yilning yanvar-fevral oylarida xizmat ko‘rsatish va servis sohasini rivojlantirish to‘g‘risida
Respublikamizda olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni jadallashtirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishidagi ustuvor vazifalarni izchil amalga oshirilishi natijasida xizmat ko‘rsatish sohasida yuqori o‘sish sur'atlari ta'minlanmoqda. Ushbu o‘zgarishlar, yangilanishlar natijasida joriy yilning yanvar-fevral oylarida xizmat ko’rsatish sohasida o‘sish sur'ati 111,4 foizni tashkil etdi.
Hisobot davrida bu borada, eng yuqori o‘sish sur'atlari moliyaviy xizmatlar - 131,0 foiz, texnologik qurilmalarga texnik va ta’mirlash xizmatlari ko’rsatish – 133,9 foiz, aloqa va axborotlashtirish xizmatlari - 121,1 foiz, qurilish xizmatlari - 115,3 foiz, sog’liqni saqlash sohasi – 114,2 foiz, maishiy xizmatlari - 113,8 foiz, qishloq xo‘jaligi sohasi - 112,9 foiz, savdo va umumiy ovqatlanish xizmatlari – 112,5 foiz, turizm xizmatlari – 111,7 foiz hamda boshqa turdagi xizmatlarda yuqori ko‘rsatkichlarga erishildi.
Mazkur sohani taraqqiy ettirish tijorat banklarining moliyaviy qo‘llab-quvvatlashi orqali amalga oshirilmoqda. Xususan, hisobot davrida birgina “Mikrokreditbank” tijorat banki tomonidan 11,6 mlrd. so‘mdan ortiq kredit mablag‘lari mazkur sohaga yo‘naltirildi.
Xizmatlar sohasini barqaror rivojlantirish bo’yicha qabul qilingan kompleks chora-tadbirlar hamda dasturlarning izchil amalga oshirilishi natijasida aholi ehtiyojlari qondirilmoqda, diversifikatsiya hamda xizmat ko’rsatish sifatining oshirilishi hisobiga tarmoqda sifat o’zgarishlari ro’y bermoqda.

Информация о развитии сферы услуг и сервиса за январь-февраль 2015 года по Республике Узбекистан
Последовательная реализация социально-экономических приоритетов, направленных на ускорение экономических реформ, поддержку предпринимательства, обеспечивают высокие темпы развития сферы услуг, которые по итогам января-февраля 2015 г. достигли 111,4%.
Высокий уровень развития за отчетный период получили финансовые услуги (131,0%), услуги по ремонту и техническому обслуживанию технологического оборудования (133,9%), связи и информатизации (121,1%), строительные услуги (115,3%), услуги здравоохранения (114,2%), бытовые услуги (113,8%), услуги в сфере сельского хозяйства (112,9%), услуги торговли и общественного питания (112,5%), туристические услуги (111,7%) и другие.
Развитие сферы осуществляется благодаря финансовой поддержки коммерческих банков. Так, только АКБ «Микрокредитбанком» за отчетный период на развитие отрасли направлено свыше 11,6 млрд. сумов кредитных ресурсов.
В результате реализации Программы и комплексных мер по устойчивому развитию сферы услуг удовлетворяется спрос населения, в отрасли наблюдаются качественные сдвиги за счет диверсификации и повышения качества услуг.