«Yoshlar» telekanalida «Tadbirkor davri» nomli yangi ko‘rsatuv efirga chiqadi
Tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish va yuritish bilan bog‘liq bo‘lgan tartibotlar haqidagi interfaol teleko‘rsatuvlar siklini tashkil etish mazkur tahririyatning asosiy vazifasi hisoblanadi.
Ko‘rsatuv davomida aniq bir tadbirkor misolida ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tish hamda davlat xizmatlaridan foydalanishning har bir qadami o‘rnatilgan qat'iy muddatlar va tartiblarga muvofiq batafsil namoyish etiladi. Bunda arizachi sifatida haqiqiy tadbirkor (yoki jismoniy shaxs) tanlab olinadi va u haqiqatda vakolatli organlarda tegishli jarayonlardan o‘tadi. Tartibotlardan o‘tishni suratga olish jarayoni real vaqt rejimida amalga oshirilib, bunda arizachi va vakolatli idoralar o‘rtasida o‘zaro munosabatlarning har bir bosqichi, jumladan real sana va vaqt, arizalarni ko‘rib chiqish uchun sarflangan muddat, taqdim etiladigan hujjatlar soni, to‘lovlar miqdori va ularni amalga oshirish jarayonlari to‘liq aks ettiriladi.
Ko‘rsatuvning dastlabki soni joriy yilning 4 dekabr kuni soat 20:10 da hamda 5 dekabr soat 14:00 da (takroran) efirga uzatilib, tadbirkorlik subyektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish bilan bog‘liq tartibotlarga bag‘ishlanadi.
Ko‘rsatuvning keyingi sonlarida biznes-reja va investitsiya loyihalari bo‘yicha loyiha hujjatlarini tayyorlash, tijorat banklarida kredit olish, yer uchastkalari berish va qurilishga ruxsatnomalarni rasmiylashtirish, mulkka huquqni ro‘yxatdan o‘tkazish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish va shu kabi tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish bilan bog‘liq dolzarb savollarni yoritib borish ko‘zda tutilgan.
Ko‘rsatuv doirasida, shuningdek, tadbirkorlik subyektlarining turli ruxsat berish tartibotlaridan o‘tishlari va davlat xizmatlarini olishda vakolatli idoralar tomonidan ortiqcha sansalorlik va o‘rnatilgan talablarga rioya etilmaslik holatlari bilan bog‘liq ariza va shikoyatlarini joyiga chiqqan holda amaliy o‘rganish ham rejalashtirilmoqda.
Birinchi bosqichda mazkur ko‘rsatuv «Yoshlar» telekanalining kechki efirida haftasiga bir marotaba (ertasi kuni va kelasi haftada takroran) namoyish etilishi ko‘zda tutilgan.

В эфире телеканала «Ёшлар» выйдет новая телепередача «Время предпринимателя»
В целях широкого разъяснения среди населения, прежде всего субъектов предпринимательства, сути и содержания норм законодательства, регулирующих предпринимательскую деятельность, повышения эффективности механизма пропаганды осуществляемых реформ на телеканале «Ёшлар» Национальной телерадиокомпании Узбекистана создана постоянно действующая редакция «Время предпринимателя» («Тадбиркор даври»).
Основной задачей редакции является организация цикла интерактивных телепередач по осуществлению процедур, связанных с организацией и ведением предпринимательской деятельности.
В течение телепередачи на примере отдельного предпринимателя подробно демонстрируется каждый шаг при прохождении разрешительных процедур и получении государственных услуг в строгом соответствии с установленными сроками и порядком. При этом заявитель является реальным предпринимателем (или физическим лицом) и действительно проходит соответствующие процедуры в уполномоченных органах. Съемка прохождения процедур будут сниматься в режиме реального времени с фиксацией всех деталей взаимоотношений, в том числе реальной даты и времени, сроков рассмотрения заявок, количества предоставляемых документов, процесса осуществления оплаты и её размера и т.д.
Первый выпуск телепередачи, которая будет показана 4 декабря текущего года в 20:10 ч. и 5 декабря т.г. в 14:00 ч. (повторно), посвящен процедурам государственной регистрации субъектов предпринимательства.
В следующих номерах телепередачи намечается раскрыть такие актуальные вопросы в осуществлении предпринимательской деятельности, как подготовка бизнес-планов и проектной документации по инвестиционным проектам, оформление кредита в коммерческих банках, предоставление земельных участков и выдача разрешений на строительство, регистрация права на собственность, подключение к инженерно-коммуникационным сетям и т.д.
В рамках данной телепередачи также планируется практическое изучение жалоб со стороны субъектов предпринимательства, связанных с излишним бюрократизмом и несоблюдением установленных требований при прохождении ими разрешительных процедур и получении государственных услуг.
На начальном этапе планируется показ телепередачи один раз в неделю в вечернем эфире телеканала «Ёшлар» (с повтором в 2 раза в течение 2-х недель).