Soliq va byudjet siyosatining kelgusi yildagi asosiy yo‘nalishlari
Joriy yilning 22 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining 2015 yilgi Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlari, shuningdek, soliq va byudjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasining 2015 yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozi va davlat byudjeti parametrlari doirasida quyidagilar nazarda tutilmoqda:
• yalpi ichki mahsulotning o‘sishi 108,0 foizni, sanoat ishlab chiqarish mahsulotining o‘sishi - 108,3 foizni, qishloq xo‘jaligi mahsuloti - 106,0 foizni, kapital qo‘yilmalar hajmi - 109,6 foizni, xizmatlarning o‘sishi 116,9 foizni tashkil etadi;
• korxonalar tasarrufida qushimcha mablag‘lar qoldirilishi orqali ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish va texnologik qayta jihozlash imkonini berish maqsadida xo‘jalik sub'yektlarining foyda solig‘ining bazaviy stavkasini 8 foizdan 7,5 foizga, shuningdek qurilish sohasidagi mikrofirmalar va kichik korxonalar uchun yagona soliq to‘lovi stavkasini 6 foizdan 5 foizga kamaytirish;
• tadbirkorlik faoliyati sohasi xodimlarning ish haqi fondini kengaytirish hamda ushbu yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan jismoniy shaxslar daromadlarini legallashtirishga shart-sharoitlar yaratish maqsadida mikrofirmalar, kichik korxonalar va fermer xo‘jaliklari uchun yagona soliq to‘lovi stavkasini 25 foizdan 15 foizga pasaytirish;
• kam ta'minlangan aholi qatlamlarini ijtimoiy himoya qilish maqsadida, jismoniy shaxslar daromad soliq stavkalarining to‘rt pog‘onali shkalasini joriy qilish orqali asosiy guruhlar daromadlari bo‘yicha stavkalarni 1 foizga oshirish hisobiga birinchi guruh daromadlari (eng kam oylik ish haqining bir barobari miqdorigacha) uchun nol stavka belgilanishi.

Основные направления налоговой и бюджетной политики на предстоящий год
Законодательная палата Олий Мажлиса 22 октября текущего года утвердила Государственный бюджет Республики Узбекистан и бюджеты государственных целевых фондов, а также основные направления налоговой и бюджетной политики на 2015 год.
В рамках прогноза макроэкономических показателей, проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан, концепции налогово-бюджетной политики на 2015 год  предусматривается:
• экономический рост в 2015 году на уровне 108,0%, рост промышленного производства 108,3%, сельского хозяйства 106%, подрядных строительных работ 109,6%, услуг 116,9%;
• снизить базовую ставку налога на прибыль юридических лиц  с 8% до 7,5% и ставку единого налогового платежа для строительных организаций, являющихся микрофирмами и малыми предприятиями с 6% до 5%, что позволит  высвободить дополнительные средства на укрепление материально-технической базы  хозяйствующих субъектов;
• в целях снижения нагрузки в сфере предпринимательства и стимулирования роста фонда оплаты труда, создания необходимых условий для  легализации доходов физических лиц, работающих в предпринимательской сфере, предусматривается снизить ставку единого социального платежа для микрофирм, малых предприятий и фермерских хозяйств с 25% до 15%;
• по налогу на доходы физических лиц ввести четырехступенчатую шкалу налогообложения, предусматривающую установление нулевой ставки по первой группе доходов (до одного минимального размера заработной платы), с одновременным увеличением ставок по остальным группам на один процентный пункт для обеспечения защиты социально-уязвимых слоев населения.
При этом, предусматривается, что социальные расходы Государственного бюджета на предстоящий год составят по отношению к ВВП  12,8%, расходы на образование — 7,3%, здравоохранение — 3,1%, социальные пособия малообеспеченным семьям, выплаты материальной помощи и компенсационные выплаты — 1,3% и др.