22/10/2014 - 13:21 9541
2014-yil 21-oktabrda Vazirlar Mahkamasining joriy yilning 9 oyida respublikani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlarini muhokama qilishga hamda 2014-yilning 17-yanvarida respublika Hukumati majlisida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov tomonidan belgilab berilgan 2014-yilgi iqtisodiy dasturning eng muhim yo‘nalishlari va ustuvor vazifalarini amalga oshirishga bag‘ishlangan majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda tarkibiy qayta o‘zgartirishlarni yanada chuqurlashtirish va iqtisodiyotni modernizatsiyalash, mamlakatni rivojlantirishning belgilangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlariga, shu jumladan, ishlab chiqarish, investitsiyalar, eksport hamda iqtisodiyotning eng muhim tarmoqlari va sohalarini rivojlantirish dasturlarining prognoz parametrlariga erishishni ta’minlash, shuningdek, aholi bandligini, hayoti darajasi sifatini uzluksiz oshirish ishlarining natijalari har tomonlama ko‘rib chiqildi va chuqur tahlil qilindi.
Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish va modernizatsiyalashning qabul qilingan strategiyasining tizimli va izchil amalga oshirilishi tufayli jahon iqtisodiyoti rivojlanishida jiddiy tahdidlar va sustlashish mavjud ekanligiga qaramay, O‘zbekistonda makroiqtisodiy mutanosiblik va iqtisodiyot o‘sishining barqaror yuqori sur’atlari ta’minlanayotganligi qayd etildi. Joriy yilning 9 oyida mamlakatning yalpi ichki mahsuloti 8,1 foizga, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi – 8,4 foizga, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish hajmi – 6,8 foizga, qurilish ishlari hajmi – 18,9 foizga o‘sdi. Davlat byudjeti yalpi ichki mahsulotga nisbatan 0,1 foiz miqdorida profitsit bilan ijro etildi. Inflatsiya darajasi prognoz parametrlaridan oshmadi.
Sanoat tarmoqlarini jadal rivojlantirish dasturlarini amalga oshirish va ichki talabni mutanosib rag‘batlantirish chora-tadbirlari iste’mol tovarlari ishlab chiqarish hajmlarining – 11,3 foizga, chakana tovar aylanmasining – 14,2 foizga va pullik xizmatlarning – 11,1 foizga o‘sishini ta’minladi. Xizmatlar sohasi milliy iqtisodiyot o‘sishining muhim omillaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Joriy yilda suv kam bo‘lgan sharoitlarda dehqonlarning omilkorligi
va fidokorona mehnati, sug‘orish suvidan oqilona foydalanishni ta’minlash tufayli qishloq xo‘jaligi mahsulotlaridan mo‘l hosil yetishtirildi va yig‘ishtirib olindi. Qishloq xo‘jaligini modernizatsiyalash va qishloq aholi punktlari qiyofasini tubdan yaxshilash yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar qishloqdagi sifat o‘zgarishlarini ta’minlamoqda. Uy-joy qurishning yangi qishloq massivlarida namunaviy loyihalar bo‘yicha 10830 ta yakka tartibdagi uy foydalanishga topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ishbilarmonlik muhitini yaxshilash hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha joriy yilda qabul qilingan farmoni va qarori talablarini amalga oshirishga doir chora-tadbirlarning amalga oshirilishi kichik biznesning 20,2 mingta yangi subyektini tashkil etishga ko‘maklashdi. Kichik biznes ulushi sanoatda 2013-yilning 9 oyidagi 27,9 foizdan joriy yilda 31,1 foizgacha, o‘zlashtirilgan investitsiyalar – 32,2 foizdan 33,2 foizgacha va bandlikda 76 foizdan 76,5 foizgacha o‘sdi.
Kichik biznes subyektlariga 224 ta davlat aktivlari sotildi, 23 mingta foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlari ijaraga berildi. Tijorat banklari tomonidan umumiy summasi 7,3 trillion so‘m yoki 2013-yilning 9 oyidagiga qaraganda 1,3 baravar ko‘p kreditlar va mikrokreditlar berildi. Bugungi kunda tadbirkorlik subyektlarining 99 foizi soliq hisobotlarini, 94,7 foizi statistika hisobotlarini elektron shaklda topshirmoqdalar. Yuk bojxona deklaratsiyalarining 98 foizidan ortig‘i elektron usulda rasmiylashtirilmoqda.
Aholini ijtimoiy muhofaza qilishni kuchaytirish masalalari respublika Hukumatining doimiy diqqat-e’tiborida, joriy yilning 1-sentabridan boshlab byudjet sohasi xodimlarining ish haqi, pensiyalar, nafaqalar va stipendiyalar miqdorlari 1,12 baravar oshirildi.
"Sog‘lom bola yili" Davlat dasturi doirasida onalik va bolalikni muhofaza qilishni ta’minlash, ta’lim sifatini oshirish, yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishga keng jalb etish tadbirlari amalga oshirilmoqda. Ushbu tadbirlarni moliyalashtirishga barcha manbalar hisobidan 4,2 trillion so‘m va 200 million dollar yo‘naltirildi.
Vazirlar Mahkamasi majlisida vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalar va ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlari oldiga iqtisodiyotni va uning tarmoqlarini, respublika hududlarini rivojlantirishning 2014-yil uchun belgilangan prognoz parametrlariga erishishni so‘zsiz ta’minlashni, shuningdek, keyingi yillarda o‘sishning barqaror yuqori sur’atlarini saqlab qolishni nazarda tutgan holda o‘sishning barcha mavjud manbalarini safarbar qilish, islohotlarni chuqurlashtirish va mamlakatning iqtisodiy rivojlanishi yo‘lida to‘siq bo‘layotgan muammolarni hal etish yuzasidan aniq vazifalar qo‘yildi.
Xo‘jalik birlashmalari va yirik korxonalar rahbarlarining alohida e’tibori buyurtmalar portfelini o‘z vaqtida shakllantirish, eng avvalo VIII Xalqaro sanoat yarmarkasi va kooperatsiya birjasi, shuningdek, tarmoq va hududiy yarmarkalari o‘tkazilishi davomida 2015-yilgi ishlab chiqarishning prognoz hajmlari uchun xomashyo va materiallar xarid qilish yuzasidan shartnomalar tuzilishi zarurligiga qaratildi.
Majlisda muhim ustuvor vazifa sifatida Investitsiya dasturi bajarilishini va 2014-yilda nazarda tutilgan ishlab chiqarish va infratuzilma obyektlari foydalanishga topshirilishini ta’minlash yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning natijalarini har tomonlama tahlil qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat tarmoqlarini, yo‘l-transport va kommunikatsiya infratuzilmasini jadal rivojlantirish va modernizatsiyalash yuzasidan faol investitsiya siyosati amalga oshirilishi asosiy kapitalga o‘zlashtirilgan investitsiyalar 10,7 foizga, shu jumladan, xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish – 22,3 foizga o‘sishiga ko‘maklashganligi alohida ta’kidlandi. 2715 ta yangi ishlab chiqarish obyektlari foydalanishga topshirildi, yuqori texnologik va zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish bo‘yicha 105 ta muhim investitsiya loyihalarini amalga oshirish tugallandi.
Jumladan, 700 ming tonna sement ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan “Jizzax viloyatida portlandsement va oq sement ishlab chiqarishni tashkil etish”, ishlab chiqarishni 716 ming tonnagacha ko‘paytirgan holda “Fosforit xomashyosini boyitish bo‘yicha mavjud ishlab chiqarishni kengaytirish”, Xorazm viloyatida 80 mingta avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan “Engil avtomobillarning “Damas” va “Orlando” modellarini ishlab chiqarishni tashkil etish” singari loyihalar bo‘yicha ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi.
O‘zbekiston milliy avtomagistrali tarkibiga kiradigan avtomobil yo‘llarini qurish va rekonstruksiya qilish obyektlari bo‘yicha qariyb 720 milliard so‘m o‘zlashtirildi.
Ushbu masalani muhokama qilishda ayrim investitsiya loyihalarini amalga oshirishdagi yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar va qoloqlik uchun bir qancha xo‘jalik birlashmalari va yirik korxonalar rahbarlari faoliyati tanqid qilindi. Ular oldiga kamchiliklarni bartaraf etish va qoloqlikning o‘rnini to‘ldirish, amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari bo‘yicha obyektlarni o‘z vaqtida foydalanishga topshirishni ta’minlash yuzasidan aniq vazifalar qo‘yildi.
Majlisda iqtisodiyotdagi o‘zaro hisob-kitoblarning holati, shuningdek, iqtisodiyotning ayrim tarmoqlarida muddati o‘tkazib yuborilgan debitorlik va kreditorlik qarzlarni qisqartirish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligi batafsil tahlil qilindi. 141 ta zarar ko‘rib ishlayotgan, iqtisodiy nochor va past rentabelli korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish bo‘yicha tasdiqlangan “yo‘l xaritalari”ni amalga oshirish natijasida joriy yilning 9 oyida 119 ta korxona zarar ko‘rib ishlashdan chiqarildi.
Muddati o‘tkazib yuborilgan debitorlik va kreditorlik qarzlarni qisqartirish va byudjetga to‘lovlar intizomini mustahkamlash bo‘yicha respublika komissiyasiga Moliya vazirligi, Markaziy bank, Davlat soliq qo‘mitasi, xo‘jalik birlashmalari bilan birgalikda ayrim tarmoqlarda va yirik korxonalarda muddati o‘tkazib yuborilgan debitorlik va kreditorlik qarzlarni tubdan qisqartirishga doir kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi.
Majlisda mahsulotlarni eksport qilish hajmlarini ko‘paytirish va turlarini oshirish, eksportning 2014-yilda nazarda tutilgan prognoz parametrlariga erishishni ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini har tomonlama tahlil qilishga e’tibor qaratildi. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar – eksport qiluvchilar faoliyatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, tashqi bozorlarda ular mahsulotlarining raqobatbardoshliligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli chora-tadbirlar tufayli mahalliy eksport mahsulotlarining asosiy turlariga narxlar noxush o‘zgarib turganligiga qaramay, joriy yilning o‘tgan 9 oyida tashqi savdo aylanmasining salmoqli ijobiy saldosi tendensiyalarini saqlab qolish ta’minlandi.
Yil boshidan boshlab eksport hajmi 332 million dollarlik 322 ta yangi korxona eksport faoliyatiga jalb etildi, 172,2 million dollarlik tovarlarning 143 ta yangi turlarini eksport qilish o‘zlashtirildi. Ushbu davrda o‘zbek eksport qiluvchilari o‘z mahsulotlarini ilk bor 51 ta davlatga yetkazdilar.
Xo‘jalik birlashmalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi rahbarlarining e’tibori eksportga yetkazib berilayotgan mahsulotlarni ishlab chiqarish hajmlari va turlarini kengaytirishning mavjud zaxiralarini aniqlash va safarbar etish ishlarini kuchaytirish zarurligiga qaratildi.
Iqtisodiyot vazirligiga, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligiga manfaatdor xo‘jalik birlashmalari bilan birgalikda respublikaga zamonaviy bo‘lmagan, ma’naviy eskirgan va istiqbolsiz asbob-uskunalar keltirilishiga yo‘l qo‘ymaslik, shuningdek, import bo‘yicha olib kelinadigan mahsulotlarni mahalliylashtirish darajasini tubdan oshirish yuzasidan takliflar tayyorlash va kiritish topshirildi.
Aholi bandligini oshirish masalalari majlis qatnashchilarining diqqat-e’tibori markazida bo‘ldi. 2014-yilda ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligini ta’minlash dasturining tizimli amalga oshirilishi natijasida joriy yilning o‘tgan davrida 777,8 mingta yangi ish o‘rinlari, shu jumladan, 465 mingtasi yoki 59,8 foizini qishloq joylarda tashkil etish ta’minlanganligi qayd etildi.
Muhokama davomida kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirish ishlarini tashkil etishdagi yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar uchun respublikaning bir qancha tumanlari hokimlari faoliyati qattiq tanqid qilindi. Ular oldiga kamchiliklarni bartaraf etish va kasb-hunar kollejlarining barcha bitiruvchilarini ishga joylashtirish uchun yangi doimiy ish o‘rinlarini qo‘shimcha ravishda tashkil etishni ta’minlash yuzasidan aniq vazifalar qo‘yildi.
Mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimliklari, tijorat banklari, xo‘jalik birlashmalari va yirik korxonalar rahbarlariga yangi ish o‘rinlari tashkil etishning 2014-yil uchun belgilangan parametrlarini bajarish hamda joriy yilda kasb-hunar kollejlarini tamomlagan yoshlarni to‘liq ishga joylashtirishni ta’minlash uchun amaliy chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.
Tegishli vazirliklar, idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimliklari rahbarlarining e’tibori aholining hayot darajasi va sifatining doimiy monitoringi va tahlilini ta’minlash zarurligiga, shuningdek, ular uchun mamlakatimiz Prezidenti Islom Karimov tomonidan Andijon viloyati fermerlari va aholisi bilan uchrashuvlar chog‘ida belgilab berilgan vazifalarga muvofiq munosib hayot sharoitlari yaratilishiga qaratildi.
Vazirlar Mahkamasi majlisida vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari va hokimliklar rahbarlarining iqtisodiyot tarmoqlari, uy-joy fondi, ijtimoiy soha obyektlarini va ishlab chiqarish infratuzilmasini kuz-qish davriga tayyorlash ishlarini, shuningdek, bo‘lajak kuz-qish davriga meva-sabzavot mahsulotlari va kartoshka g‘amlashni tugallash to‘g‘risidagi hisobotlari eshitildi.
Ushbu masalani muhokama qilishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, “O‘zbekenergo”, “O‘ztransgaz” kompaniyalari, “O‘zbekko‘mir” aksiyadorlik jamiyati, shuningdek, bir qancha vazirliklar va idoralar rahbarlarining e’tibori iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlari va turar-joy fondining 2014-2015-yillar kuz-qish davriga tayyorligi va barqaror faoliyat ko‘rsatishi, shu jumladan, gaz-transport va energiya bilan ta’minlaydigan obyektlar barqaror ishlashini, tabiiy gaz, ko‘mir va elektr energiyasi uzluksiz yetkazib berilishini ta’minlash uchun shaxsan mas’ul ekanliklariga qaratildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga meva-sabzavot mahsulotlarining asosiy turlarini va kartoshkani zarur hajmlarda g‘amlashni tugallashni jadallashtirish hamda meva-sabzavot mahsulotlari va kartoshka narxining ichki bozorda keskin o‘sib ketishiga yo‘l qo‘ymaslikni nazarda tutgan, talab va narxlar kon’yunkturasini hisobga olgan holda ularning zaxiralari aholiga sotish uchun savdoga tizimli qo‘yilishini ta’minlash topshirildi.
Majlis kun tartibidagi masalalar bo‘yicha Vazirlar Mahkamasi komplekslari, respublika vazirliklari, idoralari, xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalari va viloyatlar hokimliklarining rahbarlari so‘zga chiqdilar. Respublika Hukumati majlisiga kiritilgan masalalarni muhokama qilish yakunlari bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi. Ularda 2014-yilgi iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor vazifalari amalga oshirilishini so‘zsiz ta’minlash va kelgusida respublika iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish uchun ishonchli kafolatlar yaratish yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilandi.

22/10/2014 - 13:24 8183
21 октября 2014 года состоялось заседание Кабинета Министров, посвященное обсуждению итогов социально-экономического развития республики за 9 месяцев текущего года, а также реализации важнейших направлений и приоритетов экономической программы на 2014 год, определенных Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании Правительства республики 17 января текущего года.
На заседании всесторонне рассмотрены и глубоко проанализированы результаты работы по дальнейшему углублению структурных преобразований и модернизации экономики, обеспечению достижения установленных макроэкономических показателей развития страны, включая прогнозные параметры программ производства, инвестиций, экспорта и развития важнейших отраслей и сфер экономики, а также неуклонному повышению занятости, уровня и качества жизни населения.
Отмечено, что благодаря системной и последовательной реализации принятой стратегии устойчивого развития и модернизации экономики, несмотря на наличие серьезных рисков и замедление в развитии мировой экономики, в Узбекистане обеспечиваются макроэкономическая сбалансированность и стабильно высокие темпы роста экономики. За 9 месяцев текущего года валовой внутренний продукт страны возрос на 8,1 процента, объемы производства промышленной продукции – на 8,4 процента, сельского хозяйства – на 6,8 процента, строительных работ – на 18,9 процента. Государственный бюджет исполнен с профицитом в размере 0,1 процента к валовому внутреннему продукту. Уровень инфляции не превысил прогнозные параметры.
Реализация программ ускоренного развития отраслей промышленности и мер по сбалансированному стимулированию внутреннего спроса обеспечила рост объемов производства потребительских товаров на 11,3 процента, розничного товарооборота – на 14,2 процента и платных услуг – на 11,1 процента. Сфера услуг остается одним из важных факторов роста национальной экономики.
Несмотря на маловодные условия текущего года, благодаря мастерству и самоотверженному труду земледельцев, обеспечению рационального использования поливной воды выращен и собран богатый урожай сельскохозяйственной продукции. Принимаемые меры по модернизации сельского хозяйства и коренному улучшению облика сельских населенных пунктов обеспечивают качественные изменения на селе. В новых сельских массивах застройки жилья сданы в эксплуатацию 10830 индивидуальных домов по типовым проектам.
Осуществление мер по реализации требований принятых в текущем году Указа и постановления Президента страны по улучшению деловой среды и стимулированию развития малого бизнеса и частного предпринимательства способствовало созданию 20,2 тысячи новых субъектов малого бизнеса. Доля малого бизнеса в промышленности выросла с 27,9 процента за 9 месяцев 2013 года до 31,1 процента в текущем году, в освоенных инвестициях – с 32,2 процента до 33,2 процента и в занятости – с 76 процентов до 76,5 процента.
Субъектам малого бизнеса реализованы 224 государственных актива, переданы в аренду 23 тысячи неиспользуемых объектов государственной собственности. Коммерческими банками выданы кредиты и микрокредиты на общую сумму 7,3 триллиона сумов, или в 1,3 раза больше, чем за 9 месяцев 2013 года. На сегодняшний день 99 процентов субъектов предпринимательства сдают налоговую отчетность в электронном виде, статистическую отчетность – 94,7 процента. Свыше 98 процентов грузовых таможенных деклараций оформляются электронным способом.
В центре внимания Правительства республики находятся вопросы усиления социальной защиты населения. С 1 сентября текущего года размеры заработной платы работникам бюджетной сферы, пенсий, пособий и стипендий повышены в 1,12 раза.
В рамках Государственной программы «Год здорового ребенка» осуществляются мероприятия по обеспечению охраны материнства и детства, повышению качества образования, широкому вовлечению молодежи в занятие физкультурой и спортом, на финансирование которых за счет всех источников направлено 4,2 триллиона сумов и 200 миллионов долларов.
На заседании Кабинета Министров перед руководителями министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий и органов исполнительной власти поставлены конкретные задачи по выработке и реализации комплекса дополнительных мер по мобилизации всех имеющихся источников роста, углублению реформ и решению проблем, являющихся тормозом на пути экономического развития страны, имея в виду безусловное обеспечение достижения установленных на 2014 год прогнозных параметров развития экономики и ее отраслей, территорий республики, а также сохранения устойчивых высоких темпов роста в последующие годы.
Особое внимание руководителей хозяйственных объединений и крупных предприятий обращено на необходимость своевременного формирования портфеля заказов, заключения договоров на закупку сырья и материалов под прогнозируемые объемы производства 2015 года, прежде всего в ходе проведения VIII Международной промышленной ярмарки и кооперационной биржи, а также отраслевых и территориальных ярмарок.
На заседании в качестве важного приоритета особое внимание уделено всестороннему анализу хода исполнения Инвестиционной программы и результативности принимаемых мер по обеспечению ввода в эксплуатацию производственных и инфраструктурных объектов, предусмотренных в 2014 году.
Подчеркнуто, что реализация активной инвестиционной политики по ускорению развития и модернизации отраслей промышленности, дорожно-транспортной и коммуникационной инфраструктуры способствовала росту освоенных инвестиций в основной капитал на 10,7 процента, в том числе иностранных инвестиций – на 22,3 процента. Введены в эксплуатацию 2715 новых производственных объектов, завершена реализация 105 важных инвестиционных проектов по организации высокотехнологичных и современных производств.
В частности, осуществлен ввод в эксплуатацию производственных мощностей по таким проектам, как «Организация производства портландцемента и белого цемента в Джизакской области» мощностью 700 тысяч тонн цемента, «Расширение существующего производства по обогащению фосфоритного сырья» с увеличением производства до 716 тысяч тонн, «Организация производства легковых автомобилей моделей «Дамас» и «Орландо» в Хорезмской области, мощностью 80 тысяч автомобилей и другие.
По объектам строительства и реконструкции автомобильных дорог, входящих в состав Узбекской национальной автомагистрали, освоено около 720 миллиардов сумов.
В ходе обсуждения данного вопроса была подвергнута критике деятельность руководителей ряда хозяйственных объединений и крупных предприятий за допущенные недостатки и отставание в реализации отдельных инвестиционных проектов. Перед ними поставлены конкретные задачи по устранению недостатков и восполнению отставания, обеспечению своевременного ввода в эксплуатацию объектов по реализуемым инвестиционным проектам.
На заседании детально проанализированы состояние взаиморасчетов в экономике, а также эффективность осуществляемых мер по сокращению просроченной дебиторской и кредиторской задолженностей в отраслях экономики. В результате реализации утвержденных «дорожных карт» по финансовому оздоровлению 141 убыточного, экономически несостоятельного и низкорентабельного предприятия за 9 месяцев текущего года выведены из убыточности 119 предприятий.
Республиканской комиссии по сокращению просроченной дебиторской и кредиторской задолженностей и укреплению дисциплины платежей в бюджет поручено совместно с Министерством финансов, Центральным банком, Государственным налоговым комитетом, хозяйственными объединениями разработать и реализовать комплекс мер по кардинальному сокращению просроченной дебиторской и кредиторской задолженностей в отдельных отраслях и на крупных предприятиях.
На заседании пристальное внимание было уделено всестороннему анализу эффективности осуществляемых мер по увеличению объемов и расширению номенклатуры экспорта продукции, обеспечению достижения предусмотренных на 2014 год прогнозных параметров экспорта. Отмечено, что благодаря осуществляемым системным мерам по всемерной поддержке и стимулированию деятельности отечественных производителей-экспортеров, повышению конкурентоспособности их продукции на внешних рынках, несмотря на неблагоприятные колебания цен на основные виды отечественной экспортной продукции, за истекшие 9 месяцев текущего года обеспечено сохранение тенденций значительного положительного сальдо внешнеторгового оборота.
С начала года в экспортную деятельность вовлечены 322 новых предприятия с объемом экспорта 332 миллиона долларов, освоен экспорт 143 новых видов товаров на сумму 172,2 миллиона долларов. За этот период узбекские экспортеры впервые начали поставку своей продукции в 51 страну.
Внимание руководителей хозяйственных объединений, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Министерства экономики обращено на необходимость усиления работы по выявлению и мобилизации имеющихся резервов расширения объемов производства и номенклатуры продукции, поставляемой на экспорт.
Министерству экономики, Министерству внешних экономических связей, инвестиций и торговли поручено совместно с заинтересованными хозяйственными объединениями ускорить подготовку и внесение предложений по недопущению завоза в республику несовременного, морально изношенного и бесперспективного оборудования, а также коренному повышению уровня локализации завозимой по импорту продукции.
В центре внимания участников заседания были вопросы повышения занятости населения. Отмечено, что в результате системной реализации Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения на 2014 год за истекший период текущего года обеспечено создание 777,8 тысячи новых рабочих мест, из них около 465 тысяч, или 59,8 процента – в сельской местности.
В ходе обсуждения подвергнута жесткой критике деятельность хокимов ряда районов республики за допущение недостатков в организации работы по трудоустройству выпускников профессиональных колледжей. Перед ними поставлены конкретные задачи по устранению недостатков и обеспечению создания дополнительного количества новых постоянных рабочих мест для трудоустройства всех выпускников профессиональных колледжей.
Руководителям Министерства труда и социальной защиты населения, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, районов и городов, коммерческих банков, хозяйственных объединений и крупных предприятий поручено принять действенные меры для выполнения установленных на 2014 год параметров создания новых рабочих мест, а также обеспечения полного трудоустройства молодежи, окончившей профессиональные колледжи в текущем году.
Внимание руководителей соответствующих министерств, ведомств, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, районов и городов обращено на необходимость обеспечения постоянного мониторинга и анализа уровня и качества жизни населения, а также создания для них достойных условий жизни в соответствии с задачами, поставленными Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым во время встреч с фермерами и жителями Андижанской области.
На заседании Кабинета Министров заслушаны отчеты руководителей министерств, ведомств, хозяйственных объединений и хокимиятов о завершении работ по подготовке отраслей экономики, жилищного фонда, объектов социальной сферы и производственной инфраструктуры к осенне-зимнему периоду, а также осуществлению закладки плодоовощной продукции и картофеля на предстоящий осенне-зимний период.
В ходе обсуждения данного вопроса внимание руководителей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, компаний «Узбекэнерго», «Узтрансгаз», акционерного общества «Узбеккумир», а также ряда министерств и ведомств обращено на их персональную ответственность за готовность и устойчивое функционирование отраслей экономики, объектов социальной сферы и жилищного фонда в осенне-зимний период 2014-2015 годов, в том числе за обеспечение стабильной работы газотранспортных и энергоснабжающих объектов, бесперебойной поставки природного газа, угля и электрической энергии.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента поручено ускорить завершение закладки основных видов плодоовощной продукции и картофеля в необходимых объемах, а также обеспечить в зимне-весенний период их системное выставление для реализации населению с учетом спроса и конъюнктуры цен, не допуская необоснованного резкого роста цен на внутреннем рынке.
По вопросам повестки дня выступили руководители комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий республики и хокимиятов областей. По итогам обсуждения внесенных на заседание Правительства республики вопросов приняты соответствующие решения, в которых определены конкретные меры по безусловному обеспечению реализации важнейших направлений и приоритетов экономической программы на 2014 год и созданию надежных гарантий для устойчивого развития экономики республики в предстоящем году.