25/08/2014 - 19:06 27090
Byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘laridan foydalanishning oshkoraligi va samaradorligini ta'minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida
(O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari to‘plami, 2014 y., 33-son, 419-modda)
O‘zbekiston Respublikasining Byudjet kodeksiga va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasida investitsiya iqlimi va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2014 yil 7 apreldagi PF-4609-son Farmoniga muvofiq, shuningdek byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘laridan maqsadli foydalanish mexanizmini tartibga solish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. Byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi nizom ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
tadbirkorlik sub'yektlari xayriya ehsonlari shaklidagi yordamni faqat ixtiyoriy va beg‘araz ko‘rsatishlari mumkin;
tadbirkorlik sub'yektlarini xayriya faoliyatiga va ularning pul mablag‘larini sarflash bilan bog‘liq boshqa tadbirlarga majburiy jalb etish taqiqlanadi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
2014 yil 12 avgust,
227-son
Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 12 avgustdagi 227-son qaroriga ILOVA
Byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida NIZOM
1. Ushbu Nizom O‘zbekiston Respublikasining Byudjet kodeksiga va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasida investitsiya iqlimi va ishbilarmonlik muhitini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2014 yil 7 apreldagi PF-4609-son Farmoniga muvofiq byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklida tushadigan mablag‘laridan foydalanish tartibini belgilaydi.
2. Ushbu Nizomda xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lar deganda tadbirkorlik sub'yektlaridan byudjet tashkilotlariga xayriya ehsonlari va homiylik mablag‘lari shaklida tushadigan pul mablag‘lari va mol-mulk tushuniladi.
3. Tadbirkorlik sub'yektlari xayriya ehsonlari shaklidagi yordamni qonun hujjatlariga muvofiq ixtiyoriy va beg‘araz ko‘rsatadilar.
Tadbirkorlik sub'yektlarini xayriya faoliyatiga va ularning pul mablag‘larini sarflash bilan bog‘liq boshqa tadbirlarga majburiy jalb etish taqiqlanadi.
4. Tadbirkorlik sub'yektlarining byudjet tashkilotlariga xayriya ehsonlari shaklida tushadigan pul mablag‘lari byudjet tashkilotlarining O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining axborot tizimida ochilgan tegishli byudjetdan tashqari g‘aznachilik hisob raqamlarida belgilangan tartibda jamlanadi va foydalaniladi.
5. Byudjet tashkilotlari tomonidan tadbirkorlik sub'yektlariga xayriya ehsoni shaklida beriladigan mol-mulk qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda kirim qilinadi.
6. Tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lari byudjet tashkilotlari tomonidan olinishi va ulardan foydalanish byudjet tashkilotlari bilan tadbirkorlik sub'yektlari o‘rtasida xayriya yordami ko‘rsatish to‘g‘risida tuzilgan shartnomalarga (bitimlarga) (keyingi o‘rinlarda shartnomalar deb ataladi) muvofiq amalga oshiriladi.
II. Byudjet tashkilotlari tomonidan xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan foydalanish
7. Tadbirkorlik sub'yektlarining xayriya ehsonlari shaklida byudjet tashkilotlariga tushadigan pul mablag‘lari, agar shartnomalarda o‘zgacha hol qayd etilmagan bo‘lsa. byudjet tashkilotlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga yo‘naltiriladi.
Bunda tadbirkorlik sub'yektlari tomonidan xayriya ehsoni shaklida byudjet tashkilotlariga beriladigan mol-mulkdan shartnomaga muvofiq belgilangan maqsadda foydalaniladi.
8. Xayriya ehsonlari shaklidagi pul mablag‘lari tegishli byudjet tashkilotlarining rahbarlari tomonidan tasdiqlanadigan daromadlar va xarajatlar smetalariga muvofiq sarflanadi.
9. Shartnomalarda ko‘rsatilgan maqsadlar uchun to‘liq foydalanish natijasida joriy moliyaviy yil mobaynida yoki uning oxirida byudjet tashkilotining byudjetdan tashqari g‘aznachilik hisob raqamida qolgan tejalgan xayriya ehsonlari shaklidagi pul mablag‘laridan faqat tegishli byudjet tashkilotining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash uchun foydalaniladi.
Xayriya ehsonlari shaklida tushgan tegishli byudjet tashkilotlarining byudjetdan tashqari g‘aznachilik hisob raqamlaridagi yil mobaynida foydalanilmagan pul mablag‘lari qoldiqlari keyingi moliyaviy yilga o‘tadi va olib qo‘yilmaydi.
10. Tegishli byudjetdan tashqari g‘aznachilik hisob raqamlaridagi xayriya ehsonlari shaklidagi pul mablag‘laridan foydalanish, shu jumladan tovarlar sotib olish (ishlarni bajarish, xizmatlar ko‘rsatish) uchun foydalanish qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda amalga oshiriladi.
III. Hisob, hisobot va nazorat
11. Byudjet tashkilotlari tomonidan xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan foydalanishning byudjet hisobini yuritish, shuningdek ushbu mablag‘lardan foydalanish to‘g‘risidagi hisobotlarni tuzish va taqdim etish qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda amalga oshiriladi.
12. Byudjet tashkilotlariga xayriya ehsonlari shaklida yordam ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub'yektlari O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining Nazorat-taftish bosh boshqarmasiga yoki uning hududiy bo‘linmalariga xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lar byudjet tashkilotlari tomonidan maqsadli sarflanishini tekshirish zarurligi to‘g‘risidagi yozma so‘rovlarni yuborish orqali xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan foydalanishning istalgan bosqichida mablag‘larning maqsadli sarflanishini tekshirish huquqiga ega.
13. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining Nazorat-taftish bosh boshqarmasi va uning hududiy bo‘linmalari:
xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan byudjet tashkilotlari tomonidan maqsadli foydalanilishini, shuningdek ular tomonidan ushbu mablag‘lardan foydalanish to‘g‘risidagi hisobotlarda ma'lumotlar aks ettirilishining to‘g‘riligini muntazam nazorat qiladilar;
xayriya ehsonlari shaklida yordam ko‘rsatgan tadbirkorlik sub'yektlarining yozma so‘rovlari bo‘yicha xayriya ehsonlaridan foydalanishning istalgan bosqichida xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lar byudjet tashkilotlari tomonidan maqsadli sarflanishini, ushbu tadbirkorlik sub'yektlariga tekshirishlar tugallangandan keyin o‘n ish kuni mobaynida o‘tkazilgan tekshirishlar natijalari to‘g‘risida majburiy tartibda ma'lumot taqdim etgan holda, tekshiradilar.
IV. Javobgarlik
14. Byudjet tashkilotlarining rahbarlari va bosh buxgalterlari qonun hujjatlariga muvofiq:
xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan maqsadli foydalanilishi;
buxgalteriya hisobi to‘g‘ri yuritilishi, shuningdek xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lardan foydalanish to‘g‘risidagi hisobotlar tuzilishi va taqdim etilishi;
xayriya ehsonlari shaklidagi mablag‘lar hisobiga tovarlarni sotib olishga (ishlarni bajarish, xizmatlar ko‘rsatishga) tovarlar yetkazib beruvchilar bilan shartnomalar (kontraktlar) tuzishni rasmiylashtirishning to‘g‘riligi va asoslanganligi uchun javob beradilar.

25/08/2014 - 19:12 18487
О мерах по обеспечению прозрачности и эффективности использования бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства в виде благотворительных пожертвований
(Собрание законодательства Республики Узбекистан, 2014 г., № 33, ст. 419)
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Узбекистан и Указом Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2014 года № УП-4609 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата и деловой среды в Республике Узбекистан», а также в целях упорядочения механизма целевого использования бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства, поступающих в виде благотворительных пожертвований, Кабинет Министров постановляет:
1. Утвердить Положение о порядке использования бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства в виде благотворительных пожертвований согласно приложению.
субъекты предпринимательства могут оказывать помощь в виде благотворительных пожертвований только на добровольной и бескорыстной основе;
принудительное привлечение субъектов предпринимательства к благотворительности и иным мероприятиям, связанным с отвлечением их денежных средств, запрещается.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок привести ведомственные нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
12 августа 2014 г.,
№ 227
ПРИЛОЖЕНИЕ к постановлению Кабинета Министров от 12 августа 2014 года № 227
ПОЛОЖЕНИЕ о порядке использования бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства в виде благотворительных пожертвований
1. Настоящее Положение в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Узбекистан и Указом Президента Республики Узбекистан от 7 апреля 2014 года № УП-4609 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию инвестиционного климата и деловой среды в Республике Узбекистан» определяет порядок использования бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства, поступающих в виде благотворительных пожертвований.
2. В настоящем Положении под средствами в виде благотворительных пожертвований понимаются денежные средства и имущество, поступающие бюджетным организациям от субъектов предпринимательства в качестве благотворительных пожертвований и спонсорских средств.
3. Субъекты предпринимательства оказывают помощь в виде благотворительных пожертвований на добровольной и бескорыстной основе в соответствии с законодательством.
При этом запрещается принудительное привлечение субъектов предпринимательства к благотворительности и иным мероприятиям, связанным с отвлечением их денежных средств.
4. Денежные средства субъектов предпринимательства, поступающие бюджетным организациям в виде благотворительных пожертвований, аккумулируются и используются в установленном порядке на соответствующих внебюджетных казначейских лицевых счетах бюджетных организаций, открытых в информационной системе Министерства финансов Республики Узбекистан.
5. Имущество, передаваемое бюджетным организациям субъектами предпринимательства в виде благотворительного пожертвования, приходуется в порядке, предусмотренном законодательством.
6. Получение и использование бюджетными организациями средств субъектов предпринимательства в виде благотворительных пожертвований осуществляется в соответствии с договорами (соглашениями) об оказании благотворительности (далее — договоры), заключенными между бюджетными организациями и субъектами предпринимательства.
II. Использование бюджетными организациями средств в виде благотворительных пожертвований
7. Денежные средства субъектов предпринимательства, поступающие бюджетным организациям в виде благотворительных пожертвований, направляются на укрепление их материально-технической базы, если иное не оговорено в договорах.
При этом имущество, передаваемое бюджетным организациям субъектами предпринимательства в виде благотворительного пожертвования, используется по назначению согласно договорам.
8. Расходование денежных средств в виде благотворительных пожертвований осуществляется в соответствии со сметами доходов и расходов, утверждаемыми руководителями соответствующих бюджетных организаций.
9. Сэкономленные денежные средства в виде благотворительных пожертвований, оставшиеся на внебюджетном казначейском лицевом счете бюджетной организации в течение или в конце текущего финансового года в результате полного использования на указанные в договорах цели, используются исключительно на укрепление материально-технической базы соответствующей бюджетной организации.
Остатки не использованных в течение года денежных средств на внебюджетных казначейских лицевых счетах соответствующих бюджетных организаций, поступивших в виде благотворительных пожертвований, переходят на следующий финансовый год и изъятию не подлежат.
10. Использование денежных средств в виде благотворительных пожертвований, в том числе на приобретение товаров (работ, услуг), с соответствующих внебюджетных казначейских лицевых счетов, осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством.
III. Учет, отчетность и контроль
11. Ведение бюджетными организациями бюджетного учета использования средств в виде благотворительных пожертвований, а также составление и предоставление отчетности об использовании этих средств осуществляются в порядке, предусмотренном законодательством.
12. Субъекты предпринимательства, оказывающие помощь в виде благотворительных пожертвований бюджетным организациям, имеют право проверять целевое расходование средств на любой стадии их использования в соответствии с договорами посредством направления в Главное контрольно-ревизионное управление Министерства финансов Республики Узбекистан или в его территориальные подразделения письменных запросов о необходимости проведения проверок целевого расходования бюджетными организациями средств в виде благотворительных пожертвований.
13. Главное контрольно-ревизионное управление Министерства финансов Республики Узбекистан и его территориальные подразделения осуществляют:
регулярный контроль за целевым использованием бюджетными организациями средств в виде благотворительных пожертвований, а также правильности отражения ими данных в отчетности об использовании этих средств;
проверки по письменным запросам субъектов предпринимательства, оказавших помощь в виде благотворительных пожертвований, целевого расходования бюджетными организациями средств в виде благотворительных пожертвований на любой стадии их использования, с обязательным предоставлением этим субъектам предпринимательства информации о результатах «проведенных проверок в течение десяти рабочих дней после их завершения.
IV. Ответственность
14. Руководители и главные бухгалтера бюджетных организаций несут ответственность в соответствии с законодательством за:
целевое использование средств в виде благотворительных пожертвований;
правильность ведения бюджетного учета, а также составления и представления отчетности об использовании средств в виде благотворительных пожертвований;
правильность оформления и обоснованность заключения договоров (контрактов) с поставщиками на приобретение товаров (работ, услуг) за счет средств в виде благотворительных пожертвований, а также их соответствие законодательству.
15. Руководители органов государственного управления, органов государственной власти на местах и бюджетных организаций несут в соответствии с законодательством ответственность за принуждение субъектов предпринимательства к благотворительности.