Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg‘armasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg‘armasining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Muhammad al Masud, Kreditlar bo‘yicha katta mutaxassisi Abdulrahmon Al Sagir, Loyihalar bo‘yicha mutaxassis Abdulla Alluhaydan, Moliyaviy masalalar bo‘yicha katta mutaxassisi Abdulla Alazzaz hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi mas’ul departament vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida “Qishloqlarni barqaror rivojlantirish” loyihasini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Jumladan, xorijiy hamkorlarga loyiha doirasida 4 ta pilot hudud – Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida 12 nafar milliy maslahatchi (fasilitator)ning mahallalarni safarbar etish bo‘yicha o‘tkazilgan treninglari natijalari ma’lum qilindi:
Ya’ni, 2646 nafar qishloq aholisi uchun mahallalardagi vaziyatni baholash va ularning ehtiyojlarini aniqlash bo‘yicha 66 ta seminar o‘tkazilganligi va 2022-yil yakuniga qadar hududdagi 66 ta mahallada 66 ta Jamiyatni rivojlantirish rejalarini taqdim etilishi ma’lum qilindi.

Встреча с с представителями фонда развития Саудовской Аравии
Первый заместитель Министра Экономического Развития и Сокращения Бедности Республики Узбекистан Илхoм Норкулов провел встречу с представителями фонда развития Саудовской Аравии
На встрече присутствовали Директор по операциям в Центральной Азии Саудовского фонда развития Мохаммед Ал Mасуд, Старший кредитный специалист Абдулрахман Аль Сагир, Специалист по проектам Абдулла Аллухайдан, Старший финансовый специалист Абдулла Алаззаз, а также представители ответственного департамента Министерства экономического развития и сокращения бедности.
В ходе встречи были обсуждены вопросы о развитии проекта «Устойчивое развитие сельских районов».
В частности, зарубежным партнерам в рамках проекта были озвучены результаты тренингов по мобилизации махалли 12 национальных советников (фасилитаторов)в 4 пилотных регионах – Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областях:
Тем не менее, было объявлено, что было проведено 66 семинаров для 2646 сельских жителей по оценке ситуации в кварталах и определению их потребностей, и что к концу 2022 года будут представлены планы развития 66 общин в 66 кварталах района.
На встрече стороны также обменялись мнениями по проектам, финансируемым Фондом, в частности, по состоянию на 1 июня 2021 года в Узбекистане завершена реализация 4 проектов по финансированию отраслей. На сегодняшний день реализуется 7 проектов на сумму 196,4 млн долларов.