15/11/2022 - 16:28 2107
Joriy yilning 14-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Xalqaro valyuta jamg‘armasining O‘zbekistondagi missiyasi rahbari Ron van Rooden bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev hamda mehmonlar tomonidan XVJning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Kevin Ross hamda XVJ iqtisodchilari Christine Richmond va Sarvar Ahmedov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida mamlakatimizda olib borilayotgan tizimli islohotlar jarayonini davom ettirish, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, davlat ishtirokidagi korxonalar va banklarni xususiylashtirish, davlat xususiy sheriklik loyihalarini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlarini xususiylashtirish jarayonlari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bozorini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, fiskal, pul-kredit siyosati va budjet masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar barqaror iqtisodiy o‘sish borasida Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan hamkorlik, bozorlarni liberallashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarning transformatsiya jarayonlari, energiya barqarorligini ta’minlash, qulay biznes muhitini shakllantirish, oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, tekstil sanoatini rivojlantirish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirish hamda yuqoridagi masalalar yuzasidan hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.

15/11/2022 - 16:29 2397
On November 14 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov met with the head of the International Monetary Fund Mission in Uzbekistan Ron van Rooden.
The meeting was attended by the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov, Chairman of the Central Bank Mamarizo Nurmuratov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Deputy Minister of Finance Ahadbek Khaydarov, Deputy Chairman of the Central Bank Behzod Khamroev, and on behalf of the guests, the Head of the IMF Office in Uzbekistan Kevin Ross and IMF economists Christine Richmond and Sarvar Akhmedov.
During the meeting, the issues of continuing the ongoing process of systemic reforms in the country, ensuring macroeconomic stability, privatization of SOEs and SOBs, development of public-private partnership projects, privatization of non-agricultural land, development of the agricultural products market, ensuring food security, fiscal, monetary policy and budget were discussed.
Also at the meeting, the parties exchanged views on cooperation with the International Monetary Fund in the field of sustainable economic growth, market liberalization, transformation processes of SOEs, ensuring energy stability, creating a favorable business environment, supporting family businesses, developing the textile industry, and reducing the shadow economy.
At the end of the meeting, the parties agreed to further expand relations and develop cooperation on the above issues.