15/11/2022 - 16:28 2107
Joriy yilning 14-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Xalqaro valyuta jamg‘armasining O‘zbekistondagi missiyasi rahbari Ron van Rooden bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev hamda mehmonlar tomonidan XVJning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Kevin Ross hamda XVJ iqtisodchilari Christine Richmond va Sarvar Ahmedov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida mamlakatimizda olib borilayotgan tizimli islohotlar jarayonini davom ettirish, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, davlat ishtirokidagi korxonalar va banklarni xususiylashtirish, davlat xususiy sheriklik loyihalarini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlarini xususiylashtirish jarayonlari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bozorini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, fiskal, pul-kredit siyosati va budjet masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar barqaror iqtisodiy o‘sish borasida Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan hamkorlik, bozorlarni liberallashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarning transformatsiya jarayonlari, energiya barqarorligini ta’minlash, qulay biznes muhitini shakllantirish, oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, tekstil sanoatini rivojlantirish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro aloqalarni yanada kengaytirish hamda yuqoridagi masalalar yuzasidan hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.

15/11/2022 - 16:28 2440
14 ноября текущего года Заместитель премьер–министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров провел встречу с главой Миссии Международного валютного фонда в Узбекистане Роном ван Руденом.
На встрече приняли участие Министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов, Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов, Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Ильхом Норкулов, Заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров, Заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамроев, а также, со стороны гостей Глава представительства МВФ в Узбекистане Кевин Росс и экономисты МВФ Кристин Ричмонд и Сарвар Ахмедов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы продолжения проводимого в стране процесса системных реформ, обеспечения макроэкономической стабильности, приватизации предприятий и банков с государственным участием, развития проектов государственно-частного партнерства, процессов приватизации земель несельскохозяйственного назначения, развития рынка сельскохозяйственной продукции, обеспечения продовольственной безопасности, фискальной, денежно-кредитной политики и бюджета.
Также на встрече стороны обменялись мнениями о сотрудничестве с Международным валютным фондом в области устойчивого экономического роста, либерализации рынков, трансформационных процессах предприятий с государственным участием, обеспечении энергетической стабильности, формировании благоприятной деловой среды, поддержке семейного предпринимательства, развитии текстильной промышленности, сокращении скрытой экономики.
В завершение встречи стороны договорились о дальнейшем расширении взаимодействия и развитии сотрудничества по вышеуказанным вопросам.