O‘zbekiston Iqtisodiy forumi 2022
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “2022–2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-60-son Farmonida belgilangan maqsad va vazifalar ijrosini sifatli ta’minlash, xalqaro hamkorlar va jahon biznes hamjamiyatiga bugungi geosiyosiy jarayonlar, savdo-sotiqdagi murakkabliklar, ekologik inqirozlar va Covid-19 oqibatlari davom etayotgan davrda ushbu keng qamrovli islohotlarni qay tarzda davom ettirayotganimiz va kuchaytirayotganimizni ko‘rsatish maqsadida 3–4-noyabr kunlari tarixiy Ipak yo‘li chorrahasida joylashgan Samarqand shahrida “Inson manfaatlarini iqtisodiy islohotlarning bosh mazmuniga aylantirish” mavzusida O‘zbekiston iqtisodiy forumi 2022 tashkil etilmoqda.
Ushbu muhim xalqaro tadbir bir yil oldin O‘zbekiston butun dunyoni mamlakat tomonidan barqaror va o‘sib borayotgan iqtisodiyotni rivojlantirish, xususiy sektorning rolini kengaytirish, valyuta va savdo qoidalarini liberallashtirish hamda xalqaro hamjamiyat bilan aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar bilan yaqindan tanishtirish uchun Toshkent shahrida o‘tkazilgan I O‘zbekiston iqtisodiy forumining mantiqiy davomi hisoblanadi.
Tadbir Strategiyada belgilangan ulkan maqsadlarga jamiyatning barcha qatlamlarini qamrab oluvchi ochiq, inklyuziv yondashuv orqali erishish uchun amalga oshirilayotgan islohotlarning tub mohiyati, yanada farovon va barqaror iqtisodiyot va jamiyat shakllantirishga qaratilgan yo‘l xaritasiga chuqur kirib borishga imkon beradi.
Ikki kunlik ochiq muhokamalar xalqaro moliya institutlari va rivojlanish tashkilotlari, shu jumladan, Jahon banki, Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki, Xalqaro Moliya korporatsiyasi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining yuqori martabali rahbarlari va ekspertlari, shuningdek, nodavlat-notijorat tashkilotlari, hukumat vakillari, xususiy sektor rahbarlari va investorlar ishtirokida bo‘lib o‘tadi.
Ekspert taqdimotlari va ochiq muhokamalar mamlakat taraqqiyot strategiyasida belgilangan islohotlarni amalga oshirishga bag‘ishlanadi hamda quyidagi mavzularga qaratilgan:
• makroiqtisodiy blokda – barqaror iqtisodiy o‘sish uchun zarur tizimli islohotlar, yashil iqtisodiyotga o‘tishning moliyaviy afzalliklari va ahamiyati, fiskal va pul-kredit siyosatining uyg‘unligini ta’minlash;
• ijtimoiy blokda – aholini ijtimoiy himoya qilishda maqsadli va manzilli siyosat yuritish hamda kambag‘allikni qisqartirish jarayonining bardavomligini ta’minlash;
• xususiy sektor blokida – kichik va o‘rta tadbirkorlikni rivojlantirishning yangi kompleks dasturi loyihasini taqdimot qilish, davlat korxonalarini xususiylashtirish hamda bank sektorini isloh qilish;
• davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish blokida – ustuvor loyihalarni sohalar va hududlar kesimida taqdimot qilish, amalga oshirilayotgan loyihalar samaradorligini oshirish;
• bozorlarni erkinlashtirish blokida – sog‘lom raqobat muhitini yaratish, moliya bozorini rivojlantirish hamda yer munosabatlarini takomillashtirish va boshqalar.
Shu bilan birga, joriy global tendensiyalar, shu jumladan, iqlim o‘zgarishi, oziq-ovqat xavfsizligi, yuqori inflyatsiya, ta’minot zanjiri va logistika muammolarining Markaziy Osiyo va O‘zbekistonga ta’sirini yumshatish masalalari yuzasidan fikr almashiladi. Rejalashtirilgan panel muhokamalari va davra suhbatlari quyidagilardan iborat:
• Makroiqtisodiy barqarorlik va barqaror o‘sish: Tarkibiy o‘zgarishlarning yangi bosqichi;
• Xususiy sektorga asoslangan iqtisodiy o‘sishni ta’minlash;
• Moliyaviy bozorni rivojlantirish: vositalar va maqsadlar;
• Yashil iqtisodiyotga o‘tish zarurati;
• Demografik o‘sish va inson kapitali: xatarlardan imkoniyatlar sari;
• Tashqi savdo, logistika va sanoat siyosati;
• Infratuzilmani rivojlantirish orqali mamlakat salohiyatini oshirish.
Shuningdek, asosiy sessiyalar bilan parallel ravishda hamkorlar bilan bir qator maxsus tadbirlar (Partner events) o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bular:
• BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda “Barqaror rivojlanish: O‘zbekiston Respublikasi uchun integratsiyalashgan milliy moliyalashtirish tizimi” mavzusida;
• OTB va XMK bilan hamkorlikda “Mikromoliya xizmatlari bozorini rivojlantirish” mavzusida;
• Gruziyaning yetakchi moliya institutlaridan biri “TBC Bank” bilan hamkorlikda “Uzbekistan Investor Day” tadbirini o‘tkazish rejalashtirilgan.

Uzbekistan Economic Forum 2022
In order to qualitatively ensure the fulfillment of the goals and objectives defined by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev № PD-60 “On the development strategy of New Uzbekistan for 2022-2026”, show our international partners and the global business community how we have sustained and augmented these sweeping changes during a period marked by geopolitical tensions, trade disruptions, environmental crises and the continuing effects of Covid-19, on November 3-4 in the historic Silk Road outpost of Samarkand, the Uzbekistan Economic Forum 2022 is being organized on the topic “People at the heart of economic reforms”.
This important international event is a logical continuation of the Uzbekistan Economic Forum 2021, which was held a year ago in Tashkent in order to acquaint the world with the large-scale reforms carried out by the country to develop a stable and growing economy, expand the role of the private sector, liberalize currency and trade rules and strengthening ties with the international community.
The event will provide a deep dive into the essence of ongoing reforms to achieve the ambitious goals set in the Strategy, through an open, inclusive approach that reaches across all parts of society, in a roadmap aimed at creating a more prosperous and sustainable economy and society.
The two days of frank and open talks will be led by high-ranking leaders and experts from international financial institutions and development organizations including the World Bank, the International Monetary Fund, the Asian Development Bank, the International Finance Corporation and the European Bank for Reconstruction and Development, as well as NGOs, government representatives, private sector leaders and investors.
The expert presentations and open discussions will focus on the implementation of reforms identified in the country’s development strategy, organized along the following themes:
• Macroeconomic: Systemic reforms for sustainable economic growth, financial benefits and the importance of the transition to a green economy; ensuring the consistency of fiscal and monetary policies;
• Social: Carrying out a purposeful and targeted policy of social protection of the population and ensuring the continuity of poverty reduction;
• Private Sector: Presentation of a draft of a new comprehensive program for the development of small and medium-sized businesses, privatization of state-owned enterprises and reform of the banking sector;
• Public-Private Partnerships: Priority projects in the context of industries and territories, increasing the efficiency of ongoing projects;
• Market Liberalization: Creation of a healthy competitive environment, development of the financial market, improvement of land relations and more.
There will also be an exchange of views on global trends, including mitigation of climate change, food security, inflation as well as supply chain and logistics issues for Central Asia and Uzbekistan. Panels and roundtable discussions scheduled include:
• Macroeconomic Stability and Sustainable Growth: A New Phase of Structural Change;
• Fuelling Economic Growth: Focus on the Private Sector;
• Financial Markets Development: Tools and Goals;
• The Necessity of Transitioning to a Green Economy;
• The Demographic Dividend and Human Capital: from Risks to Opportunities;
• Trade, Connectivity and Industrial Policy;
• Infrastructure Development: Unlocking the Potential.
A number of special Partner Events will also take place in parallel with the main sessions. They include:
• Sustainable Development: An Integrated National Financing System for the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the UN Development Program;
• Development of the Market for Microfinance Services in cooperation with the Asian Development Bank and International Finance Corporation;
• Uzbekistan Investor Day, held by TBC Bank, one of Georgia’s leading financial institutions.
Follow us as we bring together influential voices from the most important economic and financial circles in the world.