28/09/2022 - 17:55 3014
Joriy yilning 26-sentabr sanasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Jahon banki vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda mehmonlar tomonidan Jahon bankining energetika bo‘yicha katta mutaxassislari Ferxat Esen, Maqsud Safarov, Irina Voytexovich va Kodji Nishida, energetika bo‘yicha katta iqtisodchi Rafael Ferreyra, iqlimni moliyalashtirish bo‘yicha katta mutaxassis Jeyson Smit, katta yurist maslahatchi Markus Polman hamda energetika bo‘yicha yetakchi mutaxassis Manuel Berlengiero ishtirok etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori O‘tkirjon Xolbadalov, Yoqilg‘i-energetika va kimyo sanoatini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Quvonchbek Mustafoyev hamda Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish strategiyasi va dasturlari ijrosini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i Shoxzod Islamov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida iqtisodiy o‘sish, yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va yashil o‘sishni ta’minlash, energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, energetika sohasini dekarbonizatsiya qilish, shuningdek, sohada raqamlashtirish jarayonlarini jadallashtirish, infratuzilmasini yaxshilash masalalari muhokama qilindi.
Jahon banki guruhi va Transformativ uglerod aktivlar fondi (Transformative Carbon Asset Facility – TCAF) bilan birgalikda respublikaning iqlim o‘zgarish bo‘yicha Parij bitimining 6-moddasida belgilangan harakatlar doirasida issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga ko‘maklashish bo‘yicha xalqaro hamkorlikka tayyorgarligi bo‘yicha ishlar rejalashtirilishi muhokama qilindi.
TCAF Jahon bankning trast fondi bo‘lib mamlakatning uglerod narxini bozorga chiqarish va xususiy sektorga past uglerodli texnologiyalarga sarmoya kiritishga yo‘naltirilgan sa'y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Shu bilan birga, uchrashuvda tomonlar energetika bozorlari, energiya barqarorligini ta’minlash, amalga oshirilayotgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashdilar.

28/09/2022 - 17:56 4186
26 сентября текущего года первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Илхом Норкулов провел встречу с представителями Всемирного банка.
На встрече присутствовали старшие специалисты Всемирного банка по энергетике Ферхат Эсен, Максуд Сафаров, Ирина Войтехович и Коджи Нишида, старший экономист по энергетике Рафаэль Феррейра, старший специалист по финансированию климата Джейсон Смит, старший юрисконсульт Маркус Полман и ведущий специалист по энергетике Мануэль Берленджеро.
На встрече также приняли участие директор департамента развития зеленой экономики Министерства экономического развития и сокращения бедности Уткиржон Холбадалов, начальник управления развития топливно-энергетической и химической промышленности Кувончбек Мустафоев и начальник управления координации реализации стратегии и программ развития зеленой экономики Шохзод Исламов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы экономического роста, развития зеленой экономики и обеспечения зеленого роста, реформы, проводимые в энергетическом секторе, в частности декарбонизация энергетического сектора, а также ускорение процессов цифровизации в отрасли, улучшение инфраструктуры.
Совместно с группой Всемирного банка и Фондом трансформирующих углеродных активов (Transformative Carbon Asset Facility – TCAF) была обсуждена работа по подготовке республики к международному сотрудничеству по содействию сокращению выбросов парниковых газов в рамках действий, определенных статьей 6 Парижского соглашения об изменении климата.
TCAF - это трастовый фонд Всемирного банка, который поддерживает усилия страны по продвижению на рынок цен на углерод и инвестированию в низкоуглеродные технологии в частном секторе.
В то же время на встрече стороны обменялись мнениями по энергетическим рынкам, обеспечению энергетической стабильности, поддержке реализуемых проектов.