28/09/2022 - 17:55 3014
Joriy yilning 26-sentabr sanasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Jahon banki vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda mehmonlar tomonidan Jahon bankining energetika bo‘yicha katta mutaxassislari Ferxat Esen, Maqsud Safarov, Irina Voytexovich va Kodji Nishida, energetika bo‘yicha katta iqtisodchi Rafael Ferreyra, iqlimni moliyalashtirish bo‘yicha katta mutaxassis Jeyson Smit, katta yurist maslahatchi Markus Polman hamda energetika bo‘yicha yetakchi mutaxassis Manuel Berlengiero ishtirok etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori O‘tkirjon Xolbadalov, Yoqilg‘i-energetika va kimyo sanoatini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Quvonchbek Mustafoyev hamda Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish strategiyasi va dasturlari ijrosini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i Shoxzod Islamov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida iqtisodiy o‘sish, yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va yashil o‘sishni ta’minlash, energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, energetika sohasini dekarbonizatsiya qilish, shuningdek, sohada raqamlashtirish jarayonlarini jadallashtirish, infratuzilmasini yaxshilash masalalari muhokama qilindi.
Jahon banki guruhi va Transformativ uglerod aktivlar fondi (Transformative Carbon Asset Facility – TCAF) bilan birgalikda respublikaning iqlim o‘zgarish bo‘yicha Parij bitimining 6-moddasida belgilangan harakatlar doirasida issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga ko‘maklashish bo‘yicha xalqaro hamkorlikka tayyorgarligi bo‘yicha ishlar rejalashtirilishi muhokama qilindi.
TCAF Jahon bankning trast fondi bo‘lib mamlakatning uglerod narxini bozorga chiqarish va xususiy sektorga past uglerodli texnologiyalarga sarmoya kiritishga yo‘naltirilgan sa'y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Shu bilan birga, uchrashuvda tomonlar energetika bozorlari, energiya barqarorligini ta’minlash, amalga oshirilayotgan loyihalarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashdilar.

28/09/2022 - 17:57 3868
On September 26, the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Norkulov held a meeting with representatives of the World Bank.
The meeting was attended by World Bank Senior Energy Specialists Ferhat Esen, Maksud Safarov, Irina Voitehovich and Koji Nishida, Senior Energy Economist Rafael Ferreira, Senior Climate Finance Specialist Jason Smith, Senior Legal Counsel Markus Polman and Lead Energy Specialist Manuel Berlenjero.
The meeting was also attended by Director of the Green Economy Development Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Utkirjon Kholbadalov, Head of the Fuel, Energy and Chemical Industry Development Department Kuvonchbek Mustafoev and Head of the Department for Coordinating the Implementation of the Green Economy Development Strategy and Programs Shokhzod Islamov.
During the meeting, issues of economic growth, development of a green economy and ensuring green growth, reforms carried out in the energy sector, in particular the decarbonization of the energy sector, as well as accelerating digitalization processes in the industry, improving infrastructure were discussed.
Together with the World Bank Group and the Transformative Carbon Asset Facility (TCAF), work was discussed to prepare the republic for international cooperation to help reduce greenhouse gas emissions as part of the actions defined by Article 6 of the Paris Agreement on climate change.
TCAF is a World Bank trust fund that supports the country's efforts to market carbon prices and invest in low-carbon technologies in the private sector.
At the same time, at the meeting, the parties exchanged views on energy markets, ensuring energy stability, and supporting ongoing projects.