“Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 30-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulovning “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi rivojlanayotgan Yevropa mintaqasi suveren guruhining katta direktori, O‘zbekiston Respublikasining suveren kredit reytingi bo‘yicha bosh tahlilchi Erik Arispe boshchiligidagi guruh vakillari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish va Moliya vazirligi departament direktorlari, hamda mehmonlar tomonidan “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi suveren guruhining direktori Arvind Ramakrishnan, “Citi” davlat sektori guruhining boshqaruvchi direktori Xanan Amin Salim va “Citi” davlat sektori guruhi xodimi Gauser Robinet ishtirok etdi.
Kun tartibiga respublika iqtisodiyotini yanada barqaror rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, amalga oshirilayotgan islohotlar, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlik masalalari kiritildi.
Uchrashuv boshida O‘zbekiston tomoni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar, shuningdek, keyingi yillarga mo‘ljallangan istiqbolli rejalar bilan tanishtirib o‘tdi.
Uchrashuv davomida mehmonlar islohotlar, iqtisodiyot tarmoqlari faoliyati natijalari, davlat aktivlarini xususiylashtirish va transformatsiyalash jarayoni, ijtimoiy himoya va kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi ishlar bilan yaqindan tanishdilar.
Shuningdek, tomonlar erishilgan natijalar hamda xususiy sektor va xizmatlar sohasini rivojlantirish rejalari yuzasidan fikr almashdilar.

Meeting with representatives of the international rating agency "Fitch Ratings"
On August 30 of this year, Ilkhom Norkulov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction, met with representatives of the Fitch Ratings international rating agency, headed by Eric Arispe, Senior Director of the sovereign Group of the developing European region, Chief Analyst for the sovereign credit rating of the Republic of Uzbekistan.
The meeting was attended by directors of departments of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and Ministry of Finance, Director of the sovereign group of the international rating agency "Fitch Ratings" Arvind Ramakrishnan, Managing Director of the public sector group "Citi" Anan Amin Salim and employee of the public sector group "Citi" Gauser Robinet.
The agenda included issues on measures taken to further stable development of the republic's economy, ongoing reforms and cooperation with international organizations and financial institutions.
At the beginning of the meeting, the Uzbek side announced the progress of the ongoing reforms, the main macroeconomic indicators, as well as long-term plans for the coming years.
During the meeting, the guests got acquainted in detail with the reforms, the results of the activities of economic sectors, the course of privatization and transformation of state assets, work in the field of social protection and poverty reduction.
The sides also exchanged views on the results achieved and plans for the development of the private sector and the service sector.