“Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 30-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulovning “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi rivojlanayotgan Yevropa mintaqasi suveren guruhining katta direktori, O‘zbekiston Respublikasining suveren kredit reytingi bo‘yicha bosh tahlilchi Erik Arispe boshchiligidagi guruh vakillari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish va Moliya vazirligi departament direktorlari, hamda mehmonlar tomonidan “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi suveren guruhining direktori Arvind Ramakrishnan, “Citi” davlat sektori guruhining boshqaruvchi direktori Xanan Amin Salim va “Citi” davlat sektori guruhi xodimi Gauser Robinet ishtirok etdi.
Kun tartibiga respublika iqtisodiyotini yanada barqaror rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, amalga oshirilayotgan islohotlar, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlik masalalari kiritildi.
Uchrashuv boshida O‘zbekiston tomoni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar, shuningdek, keyingi yillarga mo‘ljallangan istiqbolli rejalar bilan tanishtirib o‘tdi.
Uchrashuv davomida mehmonlar islohotlar, iqtisodiyot tarmoqlari faoliyati natijalari, davlat aktivlarini xususiylashtirish va transformatsiyalash jarayoni, ijtimoiy himoya va kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi ishlar bilan yaqindan tanishdilar.
Shuningdek, tomonlar erishilgan natijalar hamda xususiy sektor va xizmatlar sohasini rivojlantirish rejalari yuzasidan fikr almashdilar.

Встреча с представителями международного рейтингового агентства «Fitch Ratings»
30 августа текущего года состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова с представителями международного рейтингового агентства «Fitch Ratings», во главе со старшим директором суверенной группы развивающегося Европейского региона, главным аналитиком по суверенному кредитному рейтингу Республики Узбекистан Эриком Ариспе.
На встрече приняли участие директора департаментов Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства финансов, со стороны гостей Директор суверенной группы международного рейтингового агентства «Fitch Ratings» Арвинд Рамакришнан, Управляющий директор группы государственного сектора «Citi» Ҳанан Амин Салим и сотрудник группы государственного сектора «Citi» Гаусер Робинет.
В повестку дня вошли вопросы о предпринимаемых мерах по дальнейшему стабильному развитию экономики республики, проводимых реформах и сотрудничеству с международными организациями и финансовыми институтами.
В начале встречи узбекской стороной были озвучены ход проводимых реформ, основные макроэкономические показатели, а также перспективные планы на последующие годы.
В ходе встречи, гости подробно ознакомились с реформами, результатами деятельности отраслей экономики, ходом приватизации и трансформации государственных активов, работой в сфере социальной защиты и сокращения бедности.
Также, стороны обменялись мнениями по достигнутым результатам и планами по развитию частного сектора и сферы услуг.