28/08/2022 - 00:01 3565
Joriy yilning 25-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda “Davlat ishtirokidagi korxonalarda “ESG” tamoyillarini tatbiq qilish yo‘nalishlari” mavzusida onlayn seminar tashkil etildi.
Seminarda Osiyo taraqqiyot banki texnik ko‘magi yordamida jalb qilingan xorijiy ekspert G.Spiller, “Moody’s” xalqaro reyting agentligi vakillari J.Chong va K.Bixari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Energetika vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, “O‘zbekneftgaz” AJ, “O‘ztransgaz” AJ, “O‘zmetkombinat” AJ, “NKMK” AJ, “O‘zkimyosanoat” AJ hamda boshqa vazirlik, idora va tashkilotlari vakillaridan iborat 60 kishiga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Seminar davomida so‘nggi yillarda mas’uliyatli va ekologik toza ishlab chiqarish amaliyoti investitsiyalar sohasiga ham kirib kelayotganligi hamda buning natijasida korxonalarda, ayniqsa davlat ishtirokidagi korxonalarda ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv (“ESG”) tamoyillarini joriy etish masalasi dolzarb bo‘lib borayotganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, xorijiy ekspertlar tomonidan hozirda xalqaro fond bozorlarida IPOga chiqish orqali xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun “ESG” strategiyasini ishlab chiqish va xalqaro reyting olish masalasi eng muhim shartlardan biri ekanligiga alohida to‘xtalindi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 8-apreldagi “Tadbirkorlik muhitini yaxshilash va xususiy sektorni rivojlantirish orqali barqaror iqtisodiy o‘sish uchun shart-sharoitlar yaratish borasidagi navbatdagi islohotlar to‘g‘risida”gi PF–101-son Farmonida belgilangan iqtisodiyotda sifat jihatidan yangi, xususan, ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv (ESG) tamoyillarini joriy etishni yanada rivojlantirish vazifasi doirasida ishlarni jadal olib borish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga seminar davomida quyidagi masalalar bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi va muhokama qilindi:
- sanoat korxonalariga investitsiyalarni jalb qilish va tashqi iqtisodiy faoliyatini rivojlantirishda “ESG”ning dolzarbligi, xorijiy tajribada qo‘llanilayotgan “ESG” tizimlari va standartlari hamda ularni tatbiq qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajriba;
- xalqaro moliyaviy institutlar va reyting agentliklari tomonidan yuritiladigan “ESG” indikatorlari, ularni hisoblash, yuritish va yaxshilash yo‘llari, O‘zbekiston yirik sanoat korxonalari o‘rtasida “ESG” tamoyillarini tatbiq qilish joriy holati bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalari tahlili;
- “ESG” hisobotlarini tayyorlash, yuritish va taqdim qilib borish tartibi, “ESG” bo‘yicha xalqaro reytinglar, xususan, “Moody’s” xalqaro reyting agentligi tomonidan yuritiladigan reytingga kirish tartib-taomillari.
Jumladan, Osiyo taraqqiyot banki eksperti Gari Spiller “ESG” tizimlari va standartlari, ESGni joriy etish bo‘yicha eng ilg‘or xorijiy amaliyotlar, bu boradagi O‘zbekistondagi mavjud holat, O‘zbekistondagi davlat ishtirokidagi korxonalarda ESGni joriy etishda erishilgan natijalar va qilinishi kerak bo‘lgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berib o‘tdi.
Shuningdek, seminar davomida Moody’s reyting agentligining malakali ekspertlari “ESG” reytingini olish tartib tamoyillari va korxonalar tomonidan amalga oshirishi zarur bo‘lgan ishlar haqida batafsil ma’lumotlar berishdi.
Seminar davomida ishtirok etgan sanoat korxonalarining vakillari tomonidan mavzu doirasida tegishli savollariga javoblar olindi hamda ushbu loyiha doirasida hamkorlikdagi ishlarni davom ettirishga kelishib olindi.

Внедрение принципов экологического, социального и корпоративного управления (ESG) в отраслях экономики
28/08/2022 - 00:01 5528
25 августа текущего года Министерством экономического развития и сокращения бедности совместно с Азиатским банком развития был организован онлайн-семинар на тему “Hаправления внедрения принципов ESG на предприятиях с государственным участием”.
В семинаре приняли участие привлеченные при технической поддержке Азиатского банка развития иностранный эксперт Г. Спиллер, представители международного рейтингового агентства “Moody'S” Дж. Чонг и К. Бихари, представители Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Министерства энергетики, Агентства по управлению государственными активами, АО “Узбекнефтегаз”, АО “Узтрансгаз”, АО “Узметкомбинат”, АО “НГМК”, АО “Узкимесаноат” и других министерств, ведомств и организаций приняли участие около 60 человек.
В ходе семинара было отмечено, что в последние годы ответственная и экологически чистая производственная практика проникает и в сферу инвестиций, в результате чего становится актуальным вопрос внедрения принципов экологического, социального и корпоративного управления (ESG) на предприятиях, особенно с государственным участием.
Также было особо отмечено, что в настоящее время зарубежными экспертами одним из важнейших условий является разработка стратегии “ESG” для привлечения иностранных инвестиций посредством IPO на международных фондовых рынках и получения международного рейтинга.
Исходя из этого, Указом Президента Республики Узбекистан от 8 апреля 2022 года № УП-101 «Об очередных реформах по созданию условий для стабильного экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора» было подчеркнул важность ускорения работы в рамках задачи дальнейшего развития внедрения качественно новых, в частности, экологических, социальных и корпоративных принципов управления (ESG) в экономике.
В то же время в ходе семинара была предоставлена и обсуждена подробная информация по следующим вопросам:
- актуальность «ESG» в привлечении инвестиций в промышленные предприятия и развитии внешнеэкономической деятельности, систем и стандартов «ESG», используемых в зарубежном опыте и передовом зарубежном опыте их внедрения;
- анализ результатов опроса, проведенного международными финансовыми институтами и рейтинговыми агентствами по индикаторам “ESG”, способам их расчета, ведения и улучшению, текущему состоянию внедрения принципов “ESG” среди крупных промышленных предприятий Узбекистана;
- порядок подготовки, ведения и представления отчетов “ESG”, международных рейтингов по “ESG”, в частности, процедуры доступа к рейтингу, осуществляемому международным рейтинговым агентством “Moody's”.
В частности, эксперт Азиатского банка развития Гари Спиллер подробно рассказал о системах и стандартах “ESG”, передовой зарубежной практике по внедрению “ESG”, текущей ситуации в Узбекистане, достигнутых результатах по внедрению “ESG” на предприятиях с государственным участием в Узбекистане и предстоящей работе.
Также в ходе семинара квалифицированные эксперты рейтингового агентства Moody's предоставили подробную информацию о принципах процедуры получения рейтинга “ESG” и о том, что необходимо сделать предприятиям.
В ходе семинара представителями участвующих промышленных предприятий были получены ответы на соответствующие вопросы по теме и согласовано продолжение совместной работы в рамках данного проекта.