28/08/2022 - 00:01 3565
Joriy yilning 25-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda “Davlat ishtirokidagi korxonalarda “ESG” tamoyillarini tatbiq qilish yo‘nalishlari” mavzusida onlayn seminar tashkil etildi.
Seminarda Osiyo taraqqiyot banki texnik ko‘magi yordamida jalb qilingan xorijiy ekspert G.Spiller, “Moody’s” xalqaro reyting agentligi vakillari J.Chong va K.Bixari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Energetika vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, “O‘zbekneftgaz” AJ, “O‘ztransgaz” AJ, “O‘zmetkombinat” AJ, “NKMK” AJ, “O‘zkimyosanoat” AJ hamda boshqa vazirlik, idora va tashkilotlari vakillaridan iborat 60 kishiga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Seminar davomida so‘nggi yillarda mas’uliyatli va ekologik toza ishlab chiqarish amaliyoti investitsiyalar sohasiga ham kirib kelayotganligi hamda buning natijasida korxonalarda, ayniqsa davlat ishtirokidagi korxonalarda ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv (“ESG”) tamoyillarini joriy etish masalasi dolzarb bo‘lib borayotganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, xorijiy ekspertlar tomonidan hozirda xalqaro fond bozorlarida IPOga chiqish orqali xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun “ESG” strategiyasini ishlab chiqish va xalqaro reyting olish masalasi eng muhim shartlardan biri ekanligiga alohida to‘xtalindi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 8-apreldagi “Tadbirkorlik muhitini yaxshilash va xususiy sektorni rivojlantirish orqali barqaror iqtisodiy o‘sish uchun shart-sharoitlar yaratish borasidagi navbatdagi islohotlar to‘g‘risida”gi PF–101-son Farmonida belgilangan iqtisodiyotda sifat jihatidan yangi, xususan, ekologik, ijtimoiy va korporativ boshqaruv (ESG) tamoyillarini joriy etishni yanada rivojlantirish vazifasi doirasida ishlarni jadal olib borish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bilan birga seminar davomida quyidagi masalalar bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi va muhokama qilindi:
- sanoat korxonalariga investitsiyalarni jalb qilish va tashqi iqtisodiy faoliyatini rivojlantirishda “ESG”ning dolzarbligi, xorijiy tajribada qo‘llanilayotgan “ESG” tizimlari va standartlari hamda ularni tatbiq qilish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajriba;
- xalqaro moliyaviy institutlar va reyting agentliklari tomonidan yuritiladigan “ESG” indikatorlari, ularni hisoblash, yuritish va yaxshilash yo‘llari, O‘zbekiston yirik sanoat korxonalari o‘rtasida “ESG” tamoyillarini tatbiq qilish joriy holati bo‘yicha o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalari tahlili;
- “ESG” hisobotlarini tayyorlash, yuritish va taqdim qilib borish tartibi, “ESG” bo‘yicha xalqaro reytinglar, xususan, “Moody’s” xalqaro reyting agentligi tomonidan yuritiladigan reytingga kirish tartib-taomillari.
Jumladan, Osiyo taraqqiyot banki eksperti Gari Spiller “ESG” tizimlari va standartlari, ESGni joriy etish bo‘yicha eng ilg‘or xorijiy amaliyotlar, bu boradagi O‘zbekistondagi mavjud holat, O‘zbekistondagi davlat ishtirokidagi korxonalarda ESGni joriy etishda erishilgan natijalar va qilinishi kerak bo‘lgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berib o‘tdi.
Shuningdek, seminar davomida Moody’s reyting agentligining malakali ekspertlari “ESG” reytingini olish tartib tamoyillari va korxonalar tomonidan amalga oshirishi zarur bo‘lgan ishlar haqida batafsil ma’lumotlar berishdi.
Seminar davomida ishtirok etgan sanoat korxonalarining vakillari tomonidan mavzu doirasida tegishli savollariga javoblar olindi hamda ushbu loyiha doirasida hamkorlikdagi ishlarni davom ettirishga kelishib olindi.

Implementation of the principles of environmental, social and corporate governance (ESG) in economic sectors
28/08/2022 - 00:02 5294
On August 25 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction jointly with the Asian Development Bank organized an online seminar on the topic “Directions for the implementation of ESG principles in enterprises with state participation“.
The seminar was attended by a foreign expert G. Spiller, attracted with the technical support of the Asian Development Bank, representatives of the international rating agency “Moody's” J. Chong and K. Bihari, representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, the Ministry of Finance, the Ministry of Energy, the Agency for State Asset Management, Uzbekneftegaz JSC, Uztransgaz JSC, Uzmetkombinat JSC, NMMC JSC, Uzkimesanoat JSC and other ministries, departments and organizations attended about 60 representatives.
During the seminar, it was noted that in recent years responsible and environmentally friendly production practices have penetrated into the sphere of investments, as a result of which the issue of implementing the principles of environmental, social and corporate governance (ESG) at enterprises, especially with state participation, becomes relevant.
It was also emphasized that currently one of the most important conditions for foreign experts is the development of an “ESG” strategy to attract foreign investment through an IPO on international stock markets and obtain an international rating.
Proceeding from this, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 8, 2022 No. UP-101 "On the next reforms to create conditions for stable economic growth by improving the business environment and private sector development" stressed the importance of accelerating work within the framework of the task of further development of the introduction of qualitatively new, in particular, environmental, social and corporate principles management (ESG) in economics.
At the same time, detailed information on the following issues was presented and discussed during the seminar:
- the relevance of "ESG" in attracting investments in industrial enterprises and the development of foreign economic activity, systems and standards of "ESG" used in foreign experience and advanced foreign experience of their implementation;
- analysis of the results of a survey conducted by international financial institutions and rating agencies on “ESG” indicators, methods of their calculation, maintenance and improvement, the current state of implementation of “ESG” principles among large industrial enterprises of Uzbekistan;
- the procedure for preparing, maintaining and submitting ESG reports, international ESG ratings, in particular, the procedures for accessing the rating carried out by the international rating agency Moody's.
In particular, the expert of the Asian Development Bank, Gary Spiller, spoke in detail about ESG systems and standards, best foreign practices for the implementation of ESG, the current situation in Uzbekistan, the results achieved on the implementation of ESG at state-owned enterprises in Uzbekistan and the work ahead.
Also during the seminar, qualified experts of the Moody's rating agency provided detailed information on the principles of the procedure for obtaining an ESG rating and what enterprises need to do.
During the seminar, representatives of the participating industrial enterprises received answers to relevant questions on the topic and agreed to continue joint work within the framework of this project.