BMTTD, BMTAJ va FAO qo‘shma dasturini muvofiqlashtiruvchi kengashining 2-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, BMTning Taraqqiyot dasturi, BMTTDning (UNFPA) va BMTning oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) qo‘shma dasturi doirasida “Orolbo‘yi mintaqasining zaif jamoalarida iqtisodiy va oziq-ovqat xavfsizligi muammolarini hal qilish uchun ularning moslashish salohiyatini kuchaytirish orqali yoshlar va zaif aholining ijodiy va innovatsion salohiyatini targ‘ib qilish” mavzusiga bag‘ishlangan videokonferensaloqa shaklida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov, BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining vakolatli vakillari hamda Chimboy, Bo‘zatov Qorao‘zak tumanlarining mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov kirish so‘zi bilan boshlab berdi.
Shuningdek, 2022– 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsadlari qayd etildi.
2020-yil may oyida xalqaro tashkilotlar bilan sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida O‘zbekiston rahbariyati tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining “Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish to‘g‘risida” muhim rezolyutsiyasi qabul qilindi. Ushbu rezolyutsiya xalqaro hamjamiyatni O‘zbekistonning asosiy hududlaridan birining qiyinchiliklariga qarshi kurashda chora-tadbirlarning birgalikda amalga oshirilishini ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarini yanada yaqin va yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Tomonlar erishilgan oraliq natijalar to‘g‘risida fikr almashdilar, shuning uchun Qoraqalpog‘istonning 3 ta pilot loyihalar hududlarida inson kapitalini rivojlantirishga ko‘maklashish, tadbirkorlik va daromad olish uchun qulay muhit yaratish, infratuzilmani rivojlantirish borasidagi ishlar amalga oshirildi.
- 3 ta kasb-hunar ta’limi markazlarining moddiy-texnik bazasi yangilandi, ularning asosida 250 dan ortiq kishi o‘qitildi va 80 kishini ish bilan ta’minlashga yordam berildi.
-3 ta yangi ishlab chiqarish kooperativiga texnik yordam ko‘rsatildi, ular orqali 100 nafar aholining zaif qatlami va yoshlari qishloq xo‘jaligi sohasiga jalb qilingan.
- 16000 dan ortiq fuqaroning asosiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati yaxshilandi (ichimlik suvi, elektrlashtirish va sog‘liqni saqlash).

2-ое Заседание Координационного совета совместной программы ПРООН, ЮНФПА и ФАО
10 августа текущего года состоялась онлайн-встречав рамках совместной программы c Министерством экономического развития и сокращения бедности, Программы развития ООН, Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) и Продовольственной и сельскохозяйственной организация ООН (ФАО) «Продвижение творческого и инновационного потенциала молодежи и уязвимого населения посредством укрепления их адаптационного потенциала для решения проблем экономической и продовольственной безопасности в уязвимых сообществах региона Приаралья»
В мероприятии приняли участие директор Департамента развития международного сотрудничества и службы протокола Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Шухрат Маткаримов, Постоянный Представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска, уполномоченные представители Совета Министров Республики Каракалпакистан, а также ответственные сотрудники Чимбайского, Бозатаусского и Караузякского районов.
В начале встречи приветственное слово для членов Координационного совета проекта произнес, Директор департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
Также были отмечены, цели Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 г. особое внимание отведено дальнейшему усилению социальной поддержки населения, проживающего в регионе Приаралья.
В мае 2020 года для объединения усилий с международными организациями по инициативе Руководства Узбекистана принята важная резолюция Генеральной ассамблеи ООН «Об объявлении региона Приаралья – зоной экологических инноваций и технологий». Убежден, что настоящая Резолюция будет способствовать дальнейшей и еще более тесной консолидации усилий международного сообщества по обеспечению совместной реализации мер в борьбе с вызовами одного из ключевых регионов Узбекистана.
Стороны обменялись мнениями о достигнутых промежуточных результаты проекта, так внедрены в 3-х пилотных регионах Каракалпакстана по части оказания содействия развитию человеческого капитала, создание благоприятной среды для предпринимательства и генерирования дохода, а также развитию инфраструктуры. В частности:
- обновлена материально-техническая база 3-х центров профессионального обучения, на базе которых более 250 чел. прошли обучение и оказано содействие в трудоустройстве 80 чел.
- оказана техническая поддержка 3-м молодым производственным кооперативaм, посредством которых 100 чел. из уязвимых слоев населения и молодёжи вовлечены в сельскохозяйственный сектор.
- улучшен доступ более 16 000 гражданам к базовым услугам (питьевая вода, электрификация, и здравоохранение).