Konstitutsiyaviy islohot jamoatchilik muhokamasida
Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida belgilangan keng ko‘lamli vazifalar, xalqparvar davlatni barpo etish, inson huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini yanada samarali ta’minlash kabi maqsadlar mamlakatimizdagi tub islohotlarga mos yangi konstitutsiyaviy-huquqiy makonni yaratish zaruratini yuzaga keltirmoqda.
O‘tgan davr mobaynida jamiyatimizning siyosiy, iqtisodiy-ijtimoiy va madaniy hayotida tub o‘zgarishlar bo‘ldi. Bu esa Bosh qomusimizda “Yangi O‘zbekiston – ijtimoiy davlat” tamoyillarini mustahkamlash, turli islohotlar jarayonida inson manfaatlari bosh mezon bo‘lishini ta’minlash, xususiy mulk daxlsizligini, yerga egalik qilish huquqini, fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rnini konstitutsiyaviy darajaga ko‘tarish, davlat hokimiyati asoslarini takomillashtirish dolzarbligini ko‘rsatmoqda.
Ta’kidlash joizki, xalqimiz tomonidan berilgan takliflar, shuningdek, davlatimiz rahbarining Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari bilan uchrashuvda “insonning qadr-qimmati, sha’ni va g‘ururi bundan buyon barcha sohalarda birinchi o‘rinda turishi kerak” degan tamoyil asosida berilgan takliflardan kelib chiqib, “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi tayyorlandi hamda muhokama jarayoni davom etmoqda.
Yurtimizda olib borilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarda nafaqat olimlar, huquqshunoslar, mutaxassislar, balki fuqarolarning o‘zi ham bevosita ishtirok etmoqda.
Shu maqsadda, joriy yilning 1-iyul sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida “Konstitutsiyaviy islohot jamoatchilik muhokamasida” mavzusida vazirlik va uning hududiy boshqarmalari xodimlari o‘rtasida olib borilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar yuzasidan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda vazirlik tizimidagi barcha tashkilotlar va hududiy bo‘linmalar vakillari ishtirok etdilar.
Muloqot davomida olib borilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning tub mohiyati, Konstitutsiyaga kiritilishi ko‘zda tutilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar, kelgusi davrda keng ko‘lamda olib borilayotgan iqtisodiy-ijtimoiy islohotlarni amalga oshirish jarayonida ijobiy ta’siri to‘g‘risida fikr almashildi.
Xususan, konstitutsiyaviy tuzatishlar, avvalambor, jamiyatning turli ijtimoiy qatlamlariga mansub bo‘lgan fuqarolarning shaxsiy, ijtimoiy, iqtisodiy, siyosiy, madaniy va ekologik huquqlari hamda manfaatlarini ta’minlashga, himoya qilishga qaratilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlaydigan normalarga aylanishi ta’kidlandi.
Tadbir davomida vazirlik xodimlari tomonidan yuborilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar tahlil qilindi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi beshinchi bo‘lim – “Davlat hokimiyatining tashkil etilishi”ning XXV bobi – “Moliya va kredit” bobiga taklif etilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar muhokama qilindi.

Конституционная реформа в общественном обсуждении
Масштабные задачи, определенные в стратегии развития нового Узбекистана, создание дружественного народу государства, более эффективное обеспечение прав, интересов и достоинства человека обусловливают необходимость создания нового конституционно-правового пространства, пригодного для коренные реформы в нашей стране.
За истекший период произошли коренные изменения в политической, экономической, социальной и культурной жизни нашего общества. Это свидетельствует об актуальности укрепления в нашей Конституции принципов «Новый Узбекистан – социальное государство», обеспечения того, чтобы интересы человека были главным критерием в процессе различных реформ, неприкосновенность частной собственности, право собственности на землю, повышение положение институтов гражданского общества на конституционном уровне и совершенствование основ государственной власти.
Следует отметить, что, исходя из предложений, высказанных народом, а также предложений, высказанных главой нашего государства на встрече с членами Конституционной комиссии, исходя из принципа, что «достоинство, честь и гордость человек должен быть на первом месте во всех сферах отныне», был подготовлен проект конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» и процесс всенародного обсуждения продолжается.
Также стоит подчеркнуть, что не только ученые, правоведы, специалисты, но и сами граждане принимают непосредственное участие в проводимых в нашей стране конституционных реформах.
С этой целью 1 июля текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности был проведен открытый диалог на тему «Конституционная реформа в общественном обсуждении» между сотрудниками министерства и его региональных управлений относительно проводимых конституционных реформ.
На встрече приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов, первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, представители подведомственных организаций и территориальных подразделений системы министерства.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по сути конституционных реформ, изменений и дополнений в Конституцию, положительному влиянию экономических и социальных реформ в широком масштабе в предстоящий период.
В частности, было отмечено, что конституционные изменения станут непосредственно действующими нормами, направленными на обеспечение и защиту личных, социальных, экономических, политических, культурных и экологических прав и интересов граждан, принадлежащих к разным социальным слоям общества.
В ходе мероприятия были проанализированы изменения и дополнения, присланные сотрудниками министерства. В частности, обсуждены предлагаемые изменения и дополнения в пятый раздел «Организация государственной власти» Конституции Республики Узбекистан - Глава XXV «Финансы и кредит».