25/06/2022 - 09:37 2746
Hisobotda O‘zbekiston 154 ta mamlakatlar orasida 0,017 ball bilan 89-o‘rinni egallagan va so‘nggi hisobotga ko‘ra reytingda 5 pog‘onaga ko‘tarilib, bu indeks metodologiyasiga muvofiq, sanoat rivojlanishining o‘rta kvintiliga ega mamlakatlar toifasiga o‘tish imkoniyatini yaratadi.
“Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi – 2022” hisobotida 2020-yilgi statistik ma’lumotlardan foydalanilgan bo‘lib, jahon sanoati rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan COVID-19 pandemiyasi davrida o‘rtacha indeks 0,062 tashkil etdi yoki avvalgi qiymatdan -0,006 ga pasaydi.
Oldingi hisobotga nisbatan reytingga 2 ta davlat qoʻshildi (Markaziy Afrika Respublikasi va Nikaragua).
Indeks metodologiyasiga asosan “Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi – 2022” hisobot natijalari 2020-yildagi statistik ma’lumotlarga asosan shakllantirilgan.
Mamlakatimizda amalga oshirilgan islohotlar natijasida, indeksning oxirgi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 8 ta indikatorning 6 tasida ijobiy o‘zgarishlarni qayd etgan, shu bilan birga 2 ta indikatorda pasaygan.
O‘zbekiston Respublikasining Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi tarkibiy ko‘rsatkichlarning 2021 va 2022-yillardagi taqqoslama jadvali
Izoh: * - qiymatlar 2015-yilgi AQSH dollari kursi narxlarda korsatilgan.
O‘zbekiston Respublikasi 3 yillik sanoat mahsuloti hajmida 2018-yildagi 235,3 trln so‘mdan 2020-yilda 368,7 trln so‘mni tashkil etib, 1,5 barobarga oshgan. Ishlab chiqarish tarkibida eng katta ulush (82,0%) ishlab chiqarish korxonalariga to‘g‘ri keladi hamda ishlab chiqarish hajmi 305,9 trln so‘mni tashkil etadi.
O‘zbekiston Respublikasi sanoat ishlab chiqarish 3 yillik hajmi
Shuningdek, MDH davlatlari orasida O‘zbekiston Rossiya, Belarus, Qozog‘istondan keyin 4-o‘rinni egallagan.
Dunyo reytingining eng yuqori 5 ta pog‘onasida Germaniya (0,416), Xitoy (0,369), Irlandiya (0,347), Yaponiya (0,325) va Koreya Respublikasi (0,324) o‘rin egallagan.

Опубликованы результаты «Индекса конкурентоспособности промышленности - 2022»
Со стороны Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO, Австрия) опубликован очередной страновой отчет «Индекс конкурентоспособности промышленности - 2022».
Согласно отчету, Узбекистан занял 89 место среди 154 стран с результатом 0,017 индекса и улучшил рейтинг на 5 позиций, что в соответствии с методологией индекса позволило перейти в категорию стран со средним квинтилем промышленного развития.
В отчёте «Индекса конкурентоспособности промышленности - 2022» использованы статистические данные по итогам 2020 года, во время пандемии вируса COVID-19, которая повлияла на развитие промышленности в мире, средний показатель индекса составил 0,062 или -0,006 от прошлого значения.
Относительно предыдущего странового отчёта к рейтингу присоединились 2 страны (Центральноафриканская Республика, Никарагуа).
Согласно методологии индекса, результаты отчета «Индекс конкурентоспособности промышленности – 2022» сформированы на основе статистических данных 2020 года.
В результате проводимых реформ и развития промышленности, осуществленных в нашей стране, согласно отчету индекса, зафиксированы положительные изменения в 6 из 8 индикаторов, при этом по 2 индикаторам зафиксировано снижение.
Сравнительная таблица показателей Индекса конкурентоспособности промышленности Республики Узбекистан за 2021 и 2022 годы
Прим.: * - значения указаны в постоянных ценах в долларах США на 2015 год.
Объем промышленной продукции Республики Узбекистан за 3 года увеличился в 1,5 раза с 235,3 трлн сумов в 2018 году до 368,7 трлн сумов в 2020 году. В структуре производства наибольший удельный вес приходится на предприятия обрабатывающей промышленности (82,0%), объем производства которых составил 305,9 трлн сум.
Объем промышленной продукции Республики Узбекистан за 3 года
Также среди стран СНГ Узбекистан занимает 4 место после России, Беларуси и Казахстана.
Показатели стран СНГ в “Индексе конкурентоспособности промышленности – 2022”
В Топ-5 мирового рейтинга вошли Германия (0,416), Китай (0,369), Ирландия (0,347), Япония (0,325) и Республика Корея (0,324).