2022-yil 2-16-iyun kunlari Jahon banki missiyasi faoliyati yakunlari va O‘zbekistonda yer siyosati sohasidagi ishchi guruhlar faoliyatiga bag‘ishlangan davra suhbati
17/06/2022 - 19:17 3128
Joriy yilning 17-iyun kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qiaqartirish vazirligida yer resurslarini boshqarish va yer siyosatining keyingi yo'nalishlarini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov, Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, GIZ loyihasining mintaqaviy menejeri Beate Shoreit xonim hamda moliya, qishloq xo'jaligi, qurilish, suv xo'jaligi, o'rmon xo'jaligi vazirliklari, kadastr agentligi, USAID agentligi va boshqa tegishli vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etishdi.
Missiyaning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat bo'ldi:
1. Yer siyosati va yer islohotining yo'l xaritasini ishlab chiqishda texnik yordam ko'rsatish;
2. “Ko‘chmas mulkni ro‘yxatga olish va kadastrni modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirishda taraqqiyot tahlili va qo‘llab-quvvatlash;
3. Yer resurslarini boshqarish sohasidagi keyingi qo'llab-quvvatlashning dolzarb sohalarini muhokama qilish.
Missiya yakunida O'zbekistonda yer resurslarini boshqarish islohotining oltita tarkibiy qismi aniqlandi: 1) mulkni boshqarish tizimini modernizatsiya qilish; 2) qishloq xo'jaligida yer islohoti; 3) qishloq xo'jaligi bilan bog'liq bo'lmagan yer islohoti; 4) mulkni baholash va soliqqa tortish; 5) yer resurslarini davlat tomonidan boshqarish; 6) yer axborot tizimi, mulk ma'lumotlar bilan tanishish huquqi.
Tadbir davomida Jahon banki ekspertlari tomonidan davra suhbati ishtirokchilariga yer munosabatlarini isloh qilishning asosiy yo'nalishlari bo'yicha taqdimot namoyish etildi.
Xususan, mulkni boshqarish tizimini strategik maqsad sifatida modernizatsiya qilish sohasida: yer resurslarini boshqarishning shaffof va samarali tizimini yaratish, mulkni ro'yxatga olish uchun me'yoriy-huquqiy bazani mustahkamlash belgilangan. Qishloq xo'jaligi yerlarini isloh qilish sohasida – qishloq xo'jaligi yerlarining samarali bozorini yaratish, qishloq xo'jaligida yerdan foydalanishni takomillashtirish va boshqalar.
Tadbir davomida ishtirokchilar yer resurslarini boshqarish tizimini isloh qilishning keyingi yo'nalishlari bo'yicha o'z fikr va takliflarini bildirib, o'zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

Круглый стол по итогам работы миссии Всемирного банка и деятельности рабочих групп в сфере земельной политики в Узбекистане с 2 – 16 июня 2022 года
17/06/2022 - 19:18 3495
17 июня текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялся Круглый стол по обсуждению вопросов управления земельными ресурсами и выработке дальнейших направлений земельной политики.
В данном мероприятии приняли участие Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли, региональный менеджер проекта GIZ г-жа Беате Шорейт, а также представители министерств финансов, сельского хозяйства, строительства, водного хозяйства, лесного хозяйства, Агентства по кадастру, агентства USAID и других профильных министерств и ведомств.
Основные цели миссии являлись:
1. Оказание технической поддержки в разработке Записки по земельной политике и Дорожной карты земельной реформы;
2. Анализ прогресса и оказание поддержки в реализации Проекта “Модернизация регистрации и кадастра недвижимости”;
3. Обсуждение актуальных сфер дальнейшей поддержки в области управления земельными ресурсами.
По итогам миссии были определены шесть компонентов реформы управления земельными ресурсами в Узбекистане: 1) модернизация системы управления имуществом; 2) земельная реформа в сельском хозяйстве; 3) земельная реформа, не связанная с сельским хозяйством; 4) оценка имущества и налогообложение; 5) государственное управление земельными ресурсами; 6) земельная информационная система, доступ к информации и данным о собственности.
В ходе мероприятия участникам круглого стола со стороны экспертов Всемирного банка была представлена презентация по основным направлениям реформирования земельных отношений.
В частности, в сфере модернизации системы управления имуществом в качестве стратегических целей определены: создание прозрачной и эффективной системы управления земельными ресурсами, укрепление нормативно-правовой базы для регистрации имущества. В сфере реформирования земель сельскохозяйственного назначения – создание эффективного рынка сельскохозяйственных земель, совершенствование землепользования в сельском хозяйстве и др.
В ходе мероприятия участники выразили свои мнения и предложения по дальнейшим направлениям реформирования системы управления земельными ресурсами и смогли получить ответы на интересующие их вопросы.