2022-yil 2-16-iyun kunlari Jahon banki missiyasi faoliyati yakunlari va O‘zbekistonda yer siyosati sohasidagi ishchi guruhlar faoliyatiga bag‘ishlangan davra suhbati
17/06/2022 - 19:17 3128
Joriy yilning 17-iyun kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qiaqartirish vazirligida yer resurslarini boshqarish va yer siyosatining keyingi yo'nalishlarini ishlab chiqish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Ilhom Norqulov, Jahon bankining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, GIZ loyihasining mintaqaviy menejeri Beate Shoreit xonim hamda moliya, qishloq xo'jaligi, qurilish, suv xo'jaligi, o'rmon xo'jaligi vazirliklari, kadastr agentligi, USAID agentligi va boshqa tegishli vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etishdi.
Missiyaning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat bo'ldi:
1. Yer siyosati va yer islohotining yo'l xaritasini ishlab chiqishda texnik yordam ko'rsatish;
2. “Ko‘chmas mulkni ro‘yxatga olish va kadastrni modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirishda taraqqiyot tahlili va qo‘llab-quvvatlash;
3. Yer resurslarini boshqarish sohasidagi keyingi qo'llab-quvvatlashning dolzarb sohalarini muhokama qilish.
Missiya yakunida O'zbekistonda yer resurslarini boshqarish islohotining oltita tarkibiy qismi aniqlandi: 1) mulkni boshqarish tizimini modernizatsiya qilish; 2) qishloq xo'jaligida yer islohoti; 3) qishloq xo'jaligi bilan bog'liq bo'lmagan yer islohoti; 4) mulkni baholash va soliqqa tortish; 5) yer resurslarini davlat tomonidan boshqarish; 6) yer axborot tizimi, mulk ma'lumotlar bilan tanishish huquqi.
Tadbir davomida Jahon banki ekspertlari tomonidan davra suhbati ishtirokchilariga yer munosabatlarini isloh qilishning asosiy yo'nalishlari bo'yicha taqdimot namoyish etildi.
Xususan, mulkni boshqarish tizimini strategik maqsad sifatida modernizatsiya qilish sohasida: yer resurslarini boshqarishning shaffof va samarali tizimini yaratish, mulkni ro'yxatga olish uchun me'yoriy-huquqiy bazani mustahkamlash belgilangan. Qishloq xo'jaligi yerlarini isloh qilish sohasida – qishloq xo'jaligi yerlarining samarali bozorini yaratish, qishloq xo'jaligida yerdan foydalanishni takomillashtirish va boshqalar.
Tadbir davomida ishtirokchilar yer resurslarini boshqarish tizimini isloh qilishning keyingi yo'nalishlari bo'yicha o'z fikr va takliflarini bildirib, o'zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

Roundtable on the results of the World Bank mission and the activities of working groups in the field of land policy in Uzbekistan from June 2-16, 2022
17/06/2022 - 19:19 3384
On June 17 of this year, a roundtable was held at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction to discuss land management issues and develop further directions of land policy.
The event was attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Head of the World Bank Office in Uzbekistan Marco Mantovanelli, Regional Manager of the GIZ project Ms. Beate Shoreit, as well as representatives of the Ministries of Finance, Agriculture, Construction, Water Management, Forestry, Cadastre Agency, USAID Agency and others relevant ministries and departments.
The main objectives of the mission were:
1. Providing technical support in the development of a Land Policy Note and a Land Reform Roadmap;
2. Analysis of progress and support in the implementation of the Project “Modernization of real estate registration and cadastre”;
3. Discussion of topical areas of further support in the field of land management.
As a result of the mission, six components of land management reform in Uzbekistan were identified: 1) modernization of the property management system; 2) land reform in agriculture; 3) land reform not related to agriculture; 4) property valuation and taxation; 5) state land management; 6) land information system, access to information and data on property.
During the event, the World Bank experts presented a presentation on the main areas of land relations reform for the participants of the roundtable.
In particular, in the field of modernization of the property management system, the following are identified as strategic goals: creation of a transparent and effective land management system, strengthening of the regulatory framework for property registration. In the field of agricultural land reform – creation of an efficient agricultural land market, improvement of land use in agriculture, etc.
During the event, the participants expressed their opinions and suggestions on further directions of reforming the land administration system and were able to get answers to their questions.