Jahon bankining yangi tadqiqoti O‘zbekistonda shaharsozlikni samarali rivojlantirishning muammolari va imkoniyatlarini tahlil qiladi
15/06/2022 - 16:24 3522
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Jahon banki (JB) O‘zbekistondagi urbanizatsiya bo‘yicha yangi hisobotini e’lon qildi. Tadqiqotda shaharsozlik jarayonlari, ularning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ta’siri, mavjud muammolar va samarali urbanizatsiya imkoniyatlari, shuningdek, mamlakat aholisi farovonligini oshirish manfaatlari yo‘lida barqaror urbanizatsiya uchun zarur bo‘lgan chora-tadbirlar tahlil etilgan.
Joriy yilning 15-iyun kuni Jahon bankining “Vaqti keldi: Qanday qilib O‘zbekiston urbanizatsiyani barqaror rivojlanishning harakatlantiruvchi kuchiga aylantira oladi?” hisobotining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirda manfaatdor vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari, xalqaro tashkilotlar, ekspertlar hamjamiyati, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir ishtirokchilariga taqdim etilgan tadqiqot Jahon banki ekspertlari hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan va respublikaning bir qator hududlaridagi mahalliy hokimiyat organlari ko‘magida tayyorlangan. Ushbu loyihani amalga oshirishda Shveytsariyaning Iqtisodiy masalalar bo‘yicha davlat kotibiyati (SECO) moliyaviy yordam ko‘rsatgan.
Xususan, taqdimotning asosiy mazmuni tadbir ishtirokchilari e’tiboriga havola etilib, urbanizatsiya O‘zbekistonni yanada ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun harakatlantiruvchi kuch bo'lishi mumkinligiga e’tibor qaratildi. Ushbu jarayonlarni amalga oshirish uchun ushbu yo‘nalishda tizimli va bosqichma-bosqich chora-tadbirlarni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi. Aholi soni ortishi bilan shaharlar asta-sekin fuqarolarning farovonligini oshirishga yordam beraoladigan “jonli” innovatsiya markazlariga aylanmoqda. Buning natijasida, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilib, ijtimoiy xizmatlar, jumladan, ta’lim va sog‘liqni saqlash, mamlakatning barqaror va ekologik rivojlanishi ta’minlanadi.
Buning uchun aholi va moliyaviy resurslarning shaharlar va iqtisodiyot tarmoqlariga erkin harakatlanishi uchun sharoit yaratish, hududiy va mahalliy davlat hokimiyati organlari shaharsozlik jarayonlarini boshqarish, zarur xizmatlar va infratuzilmani ta’minlash uchun zarur imkoniyatlarga ega bo‘lishi zarur.
Urbanizatsiya jarayoni iqtisodiy o‘sish va o‘rtacha daromad darajasiga erishish uchun harakatlanuvchi kuch bo‘lgan mamlakatlarda (Braziliya, Malayziya, Turkiya) yirik shaharlar hosildorlikning o‘sishi bo‘yicha yetakchi o‘rinni egalladi.
2030-yilda O‘zbekistonning urbanizatsiya darajasini 60 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Buning uchun rivojlanib borayotgan shaharlarni samarali, hayot uchun qulay va resurslardan foydalanish nuqtayi nazaridan barqaror qilish kerak. Jahon Banki tomonidan taqdim etilgan hisobotda islohotlar uchun quyidagi ustuvor yo‘nalishlar keltirib o‘tilmoqda:
- xolis ma’lumotlar tahlili va joylardagi vaziyatni real baholash asosida urbanizatsiyani rivojlantirishning milliy konsepsiyasini qabul qilish. Hujjatda davlat siyosatining aniq ustuvorliklari belgilanishi kerak;
- mahalliy hokimiyat organlarining vakolatlari va resurslarini muvofiqlashtirilgan tarzda taqsimlash, shu jumladan, infratuzilmaga uzoq muddatli investitsiyalar va davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun moliyaviy imkoniyatlarni ta’minlash, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini amalga oshirishda kengroq erkinlik berish orqali kengaytirish;
- yirik tarkibiy islohotlarni amalga oshirish, shu jumladan yer bozorlarini rivojlantirish va shaharsozlikni modernizatsiya qilish. Bu barqaror, samarali va salohiyati yuqori bo‘lgan shaharlarni rivojlantirish uchun asos yaratadi. Ichki migratsiya yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha keyingi chora-tadbirlar, jumladan, ro‘yxatdan o‘tish (propiska) tizimini liberallashtirish va uy-joy islohoti, shuningdek, shaharlarda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash iqtisodiyot uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Новое исследование Всемирного банка анализирует проблемы и возможности для эффективного развития городов Узбекистана
15/06/2022 - 16:24 3842
Министерство экономического развития и сокращения бедности и Всемирный банк (ВБ) представили новый отчёт по вопросам урбанизации в Узбекистане. В исследовании анализируются процессы развития городов, их влияние на социально-экономическое развитие регионов, существующие проблемы и возможности для эффективной урбанизации, а также меры, необходимые для устойчивой урбанизации в интересах роста благосостояния населения страны.
15 июня текущего года состоялась презентация отчёта ВБ «Время пришло: как Узбекистану использовать урбанизацию в качестве двигателя устойчивого развития?». В мероприятии приняли участие представители заинтересованных министерств и ведомств, местных органов власти,  международных организаций, экспертного сообщества и средств массовой информации.
Представленное аудитории исследование было подготовлено экспертами ВБ при поддержке Министерствa экономического развития и сокращения бедности и местных органов власти в ряде регионов страны. Государственный секретариат Швейцарии по вопросам экономики (SECO) оказал финансовое содействие в реализации данного проекта.
В частности, участникам мероприятия представлен вниманию основные положения отчета, обратив внимание на то, что урбанизация может стать двигателем для дальнейшего социально-экономического развития Узбекистана. Для воплощения этого в реальность полагается необходимым продолжать принятие системных и поэтапных мер в этом направлении. По мере роста населения, города постепенно трансформируются в «оживленные» центры инноваций, способ­ствующие повышению благосостояния граждан. Таким образом, предоставляется доступ к формированию дополнительных рабочих мест и социальным услугам, включая образование и здравоохранение, обеспечивается устойчивое и экологическое развитие страны.
Для этого необходимо создать условия, при которых люди и финансовые ресурсы могли бы свободно перемещаться в города и сектора экономики, а региональные и местные власти обладали бы необходимым потенциалом для управления процессами городского развития и предоставления необходимых услуг и инфраструктуры.
В странах, где процесс урбанизации стал двигателем экономического роста и достижения уровня доходов выше среднего (Бразилия, Малайзия, Турция), крупные города выступали лидерами роста производительности.
В 2030 году намечено довести уровень урбанизации Узбекистана до 60%. Для этого необходимо сделать растущие города производительными, комфортными для жизни и устойчивыми в плане использования ресурсов. В представленном отчете ВБ рассматриваются следующие приоритетные области для реформ:
- принятие национальной концепции развития урбанизации, базирующейся на анализе объективных данных и реальной оценки ситуации на местах. Документом должны быть установлены четкие приоритеты государственной политики;
- расширение прав и возможностей местных органов власти за счет скоординированного делегирования полномочий и ресурсов, включая обеспечение финансовых возможностей для долгосрочных инвестиций в инфраструктуру и предоставление государственных услуг, и больших свобод в реализации программ социально-экономического развития территорий;
реализация важнейших структурных реформ, включая развитие рынков земли и модернизацию городского планирования. Это позволит заложить основу для развития устойчивых, производительных и комфортные для жизни людей городов. Дальнейшие действия по устранению барьеров для внутренней миграции, включая либерализацию системы прописки и жилищную реформу, а также улучшение среды для ведения бизнеса в городах, будут иметь важное значение для экономики.
Подробнее
Отчёт ВБ «Время пришло: как Узбекистану использовать урбанизацию в качестве двигателя устойчивого развития?» доступен онлайн по нижеследующей ссылке: https://cutt.ly/MJ29zwH