Xalqaro ekspertlar ko‘magida Shahrisabz va Qamashi tumanlarini rivojlantirish master rejalari ishlab chiqilmoqda
08/06/2022 - 19:07 2077
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) ko‘magida jalb qilingan VDI/VDE/IT kompaniyasi tomonidan Shahrisabz va Qamashi tumanlarini rivojlantirish master rejalari ishlab chiqilmoqda.
Master reja hudud iqtisodiyotini o‘rta va uzoq muddatda aqlli rejalashtirishning muhim vositasi hisoblanib, u hududni rivojlanish yo‘nalishlari va ixtisoslashuvini, infratuzilmaga bo‘lgan ehtiyojini, aholi va tadbirkorlarning xohish va istaklarini ro‘yobga chiqarish uchun amalga oshirish kerak bo‘lgan chora-tadbirlarni hamda tadbirkorlik uchun investitsiyalarni jalb qilish va yer ajratish imkoniyatlarini ko‘rsatuvchi hujjat hisoblanadi.
Master rejani ishlab chiqish jarayoniga hududni rivojlantirishga aloqador bo‘lgan barchani, ya’ni markaziy idoralar, mahalliy hokimlik, mahalla, tadbirkorlar va aholi vakillari jalb etiladi va ular ushbu jarayonda bevosita qatnashadi.
Xalqaro ekspertlar mahalliy hokimlik bilan birgalikda joriy yilning aprel oyida hududlarning imkoniyatlari, ulardagi mavjud muammolar, “o‘sish nuqta”lari va salohiyatini joyiga chiqqan holda aniqlash hamda ularni amalga oshirish bo‘yicha dastlabki (diagnostik) o‘rganishlar olib bordi.
Ikkinchi bosqichda xalqaro ekspertlar joriy yilning 6–10-iyun kunlari Shahrisabz va Qamashi tumanlariga borib, o‘rganishlarni davom ettirmoqda.
Xususan, 8-iyun kuni Shahrisabz tumanida davra suhbatlari va seminar-trening tashkil etilib, unda tumanning drayver sohalarini – turizm, qishloq xo‘jaligi, IT va xizmatlar sohalarini klaster usulida, ya’ni ularni bir biri bilan bog‘liq holda rivojlantirish ilgari surildi.
Shuningdek, unda mahalliy hokimiyat vakillari, hokim yordamchilari va mahalla raislari, aholi va tadbirkorlik subyektlari vakillari faol qatnashib, tumanni rivojlantirish yo‘nalishlari va ixtisoslashuvini aniqlashda o‘zlarining taklif va tavsiyalarini bildirishdi.
Davra suhbatlari, seminar-trening va o‘rganishlar natijalari asosida Shahrisabz va Qamashi tumanlari master rejalarining dastlabki varianti tayyorlanadi va iyul oyida ishbilarmon doiralar va mahalliy aholi bilan yana muhokama etiladi.
Master rejalarni ishlab chiqish yakuniga yetgandan so‘ng, ularni amalga oshirish bo‘yicha amaliy ishlar boshlanadi.

With the support of international experts, master plans are being developed for the development of Shakhrisabz and Kamashi districts
08/06/2022 - 19:09 2388
With the support of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and the German Agency for International Cooperation (GIZ), VDI/VDE/IT is developing master plans for the development of Shakhrisabz and Kamashi districts.
The master plan is an important tool for reasonable planning of the economy of the territory in the medium and long term and is a document that reflects the directions of development and specialization of the territory, the need for infrastructure, the measures that need to be implemented to fulfill the wishes of the population and entrepreneurs, as well as the possibility of attracting investments and allocating business land.
Everyone involved in the development of the territory, that is, central authorities, local khokimiyats, mahallas, entrepreneurs and representatives of the population who are directly involved in this process, is involved in the development of the master plan.
In April of this year, international experts, together with local authorities, conducted a preliminary on-site (diagnostic) study of the regions' capabilities, their problems, "growth points" and potential, as well as their implementation.
At the second stage, international experts will sow Shakhrisabz and Kamashi regions on June 6-10 this year and continue research.
In particular, on June 8, round tables and seminar-trainings were organized in the Shakhrisabz region, at which proposals were put forward for cluster, that is, the interconnected development of the driver industries of the region, and tourism, agriculture, IT and services.
Representatives of local authorities, assistants to the khokim, chairmen of mahallas and the population, entrepreneurs, who expressed their proposals and recommendations on determining the directions of development and specialization of the district, also took an active part in it.
Based on the results of round tables, training seminars and research, the first draft of the master plans for Shakhrisabz and Kamashi districts will be prepared and will be re-discussed with the business community and the local population in July.
After the development of master plans is completed, practical work on their implementation will begin.