Xalqaro ekspertlar ko‘magida Shahrisabz va Qamashi tumanlarini rivojlantirish master rejalari ishlab chiqilmoqda
08/06/2022 - 19:07 2077
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Germaniya xalqaro hamkorlik tashkiloti (GIZ) ko‘magida jalb qilingan VDI/VDE/IT kompaniyasi tomonidan Shahrisabz va Qamashi tumanlarini rivojlantirish master rejalari ishlab chiqilmoqda.
Master reja hudud iqtisodiyotini o‘rta va uzoq muddatda aqlli rejalashtirishning muhim vositasi hisoblanib, u hududni rivojlanish yo‘nalishlari va ixtisoslashuvini, infratuzilmaga bo‘lgan ehtiyojini, aholi va tadbirkorlarning xohish va istaklarini ro‘yobga chiqarish uchun amalga oshirish kerak bo‘lgan chora-tadbirlarni hamda tadbirkorlik uchun investitsiyalarni jalb qilish va yer ajratish imkoniyatlarini ko‘rsatuvchi hujjat hisoblanadi.
Master rejani ishlab chiqish jarayoniga hududni rivojlantirishga aloqador bo‘lgan barchani, ya’ni markaziy idoralar, mahalliy hokimlik, mahalla, tadbirkorlar va aholi vakillari jalb etiladi va ular ushbu jarayonda bevosita qatnashadi.
Xalqaro ekspertlar mahalliy hokimlik bilan birgalikda joriy yilning aprel oyida hududlarning imkoniyatlari, ulardagi mavjud muammolar, “o‘sish nuqta”lari va salohiyatini joyiga chiqqan holda aniqlash hamda ularni amalga oshirish bo‘yicha dastlabki (diagnostik) o‘rganishlar olib bordi.
Ikkinchi bosqichda xalqaro ekspertlar joriy yilning 6–10-iyun kunlari Shahrisabz va Qamashi tumanlariga borib, o‘rganishlarni davom ettirmoqda.
Xususan, 8-iyun kuni Shahrisabz tumanida davra suhbatlari va seminar-trening tashkil etilib, unda tumanning drayver sohalarini – turizm, qishloq xo‘jaligi, IT va xizmatlar sohalarini klaster usulida, ya’ni ularni bir biri bilan bog‘liq holda rivojlantirish ilgari surildi.
Shuningdek, unda mahalliy hokimiyat vakillari, hokim yordamchilari va mahalla raislari, aholi va tadbirkorlik subyektlari vakillari faol qatnashib, tumanni rivojlantirish yo‘nalishlari va ixtisoslashuvini aniqlashda o‘zlarining taklif va tavsiyalarini bildirishdi.
Davra suhbatlari, seminar-trening va o‘rganishlar natijalari asosida Shahrisabz va Qamashi tumanlari master rejalarining dastlabki varianti tayyorlanadi va iyul oyida ishbilarmon doiralar va mahalliy aholi bilan yana muhokama etiladi.
Master rejalarni ishlab chiqish yakuniga yetgandan so‘ng, ularni amalga oshirish bo‘yicha amaliy ishlar boshlanadi.

При поддержке международных экспертов разрабатываются мастер планы по развитию Шахрисабзского и Камашинского районов
08/06/2022 - 19:08 2740
При поддержке Министерства экономического развития и сокращения бедности и Немецкого агентства международного сотрудничества (GIZ) компания “VDI/VDE/IT” разрабатывает мастер-планы развития Шахрисабзского и Камашинского районов.
Мастер-план является важным инструментом разумного планирования экономики территории в среднесрочной и долгосрочной перспективе и представляет собой документ, отражающий направления развития и специализацию территории, потребность в инфраструктуре, меры, которые необходимо реализовать для реализации пожеланий населения и предпринимателей, а также возможности привлечения инвестиций и выделения земли для предпринимательства.
К разработке мастер плана привлекаются все, кто имеет отношение к развитию территории, то есть центральные органы, местные хокимияты, махалли, предприниматели и представители населения, которые непосредственно участвуют в этом процессе.
В апреле текущего года международные эксперты совместно с местными властями провели предварительное на местах (диагностическое) изучение возможностей регионов, существующих у них проблем, «точек роста» и потенциала, а также ​​их реализации.
На втором этапе международные эксперты 6-10 июня текущего года посеют Шахрисабзский и Камашинский районы и продолжают исследования.
В частности, 8 июня в Шахрисабзском районе были организованы "круглые столы" и семинар–тренинги, на которых были выдвинуты предложения по кластерному, то есть взаимосвязанному развитию драйверских отраслей района, а имнное туризма, сельского хозяйства, IT и сферы услуг.
В нем также приняли активное участие представители местной власти, помощники хокима, председатели махаллей и населения, предприниматели, высказавшие свои предложения и рекомендации по определению направлений развития и специализации района.
По результатам круглых столов, семинар-тренингов и исследований первый проект мастер планов Шахрисабзского и Камашинского районов будет подготовлен и в июле будет повторно обсужден с бизнес-сообществом и местным населением.