20/04/2022 - 18:06 3448
Joriy yilning 19-aprel sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Charlotte Adriean boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori O‘tkirjon Xolbadalov, shuningdek, Fransiya taraqqiyot agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Vincent Caupin, Yevropa Ittifoqi elchixonasi hamkorlik aloqalari boshlig‘i Francis Begeot, loyiha boshqaruvchisi Doniyor Qo‘chqorov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida yashil iqtisodiyotga o‘tish, yashil o‘sishni ta’minlash, zararli gazlarni kamaytirish, yashil strategiyalarni hayotga tatbiq etish, yashil moliyalashtirish instrumentlaridan foydalanish, qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, ijtimoiy sohani raqamlashtirish hamda yangi ish o‘rinlarini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, barqarorlikni ta’minlash, tomonlar o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish, yashil obligatsiyalar, kichik biznesni, xizmatlar sohasini rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish hamda yuqoridagi masalalar yuzasidan hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

Meeting with representatives of European Union
On April 19 this year, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov met with representatives of the European Union delegation headed by Ambassador to Uzbekistan Charlotte Adriean.
The meeting was attended by Director of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research Umid Obidkhodjaev, Director of the Green Economy Development Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Utkirjon Halbadalov, as well as Head of the Representative Office of the French Development Agency in Uzbekistan Vincent Caupin, Head of the Cooperation Department of the Embassy of the European Union Francis Begeot, Project Manager Daniyor Kuchkarov and other responsible persons.
During the meeting, issues of transition to a green economy, ensuring green growth, reducing harmful gases, introducing green strategies, using green financing tools, developing agriculture, ensuring food security, digitalizing the social sphere and creating new jobs were discussed.
Also during the meeting, the parties exchanged views on the ongoing reforms in Uzbekistan, ensuring stability, developing bilateral relations between the parties, green bonds, developing small businesses, and the service sector.