20/04/2022 - 18:06 3448
Joriy yilning 19-aprel sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Charlotte Adriean boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori O‘tkirjon Xolbadalov, shuningdek, Fransiya taraqqiyot agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Vincent Caupin, Yevropa Ittifoqi elchixonasi hamkorlik aloqalari boshlig‘i Francis Begeot, loyiha boshqaruvchisi Doniyor Qo‘chqorov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida yashil iqtisodiyotga o‘tish, yashil o‘sishni ta’minlash, zararli gazlarni kamaytirish, yashil strategiyalarni hayotga tatbiq etish, yashil moliyalashtirish instrumentlaridan foydalanish, qishloq xo‘jaligi sohasini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, ijtimoiy sohani raqamlashtirish hamda yangi ish o‘rinlarini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, barqarorlikni ta’minlash, tomonlar o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirish, yashil obligatsiyalar, kichik biznesni, xizmatlar sohasini rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirish hamda yuqoridagi masalalar yuzasidan hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Европейского Союза
19 апреля т. г. Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов провел встречу с представителями делегации Европейского Союза во главе с послом в Узбекистане Шарлоттой Адриан.
На встрече приняли участие директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Обидходжаев, директор Департамента развития зеленой экономики Министерства экономического развития и сокращения бедности Уткиржон Халбадалов, а также руководитель представительства французского агентства развития в Узбекистане Винсент Каупин, начальник отдела сотрудничества посольства Европейского Союза Фрэнсис Бегеот, руководитель проекта Даниер Кучкаров и другие ответственные лица.
В ходе встречи были обсуждены вопросы перехода к зеленой экономике, обеспечения зеленого роста, сокращения вредных газов, внедрения зеленых стратегий, использования инструментов зеленого финансирования, развития сельского хозяйства, обеспечения продовольственной безопасности, цифровизации социальной сферы и создания новых рабочих мест.
Также в ходе встречи стороны обменялись мнениями по осуществляемым в Узбекистане реформам, обеспечению стабильности, развитию двусторонних связей между сторонами, зеленым облигациям, развитию малого бизнеса, сферы услуг.