“KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 16-fevral sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasining vitse-prezidenti Pavel Gruza bilan onlayn shaklda uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasining bosh direktori Radoslav Pilyut, kompaniya ijrochi direktori Petr Dura, vazirlikning Sanoatning bazaviy tarmoqlarini kompleks rivojlantirish departamenti direktori Temurmalik Xoliqov, Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Navoiy kon-metallurgiya kombinati vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi bilan Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, OKMK va NKMK o’rtasida tog‘-kon sanoatini rivojlantirish, yangi konlarni o‘rganish, ularning infratuzilmasini shakllantirish, ilmiy-tadqiqot ishlarida hamkorlik qilish, yerosti texnologiyalari hamda ulardan foydalanish bo’yicha o‘zaro manfaatli aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar hamkorlikning aniq yo‘nalishlarini shakllantirish, metallurgiya, xususan, rangli metallar sohasida tajriba almashish, tog‘-kon va suv tejovchi texnikalardan foydalanish hamda rudalarni tayyorlash va boyitish texnologiyalarini qo‘llash borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Meeting with representatives of KGHM Polska Miedz S.A.
On February 16 this year, Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Bobur Abdinazarov held an online meeting with the Vice President of KGHM Polska Miedz S.A. Pawel Gruza.
The meeting was also attended by General Director of KGHM Polska Miedz SA Radoslav Pilyut, Executive Director of the company Petr Dura, Director of the Department for the Integrated Development of Basic Industries of the Ministry Temurmalik Kholikov, Director of the Department for the Development of International Cooperation and Protocol Service Shukhrat Matkarimov, as well as representatives of the AMMC and NMMC.
During the meeting, the parties discussed the issues of establishing mutually beneficial relations between the company KGHM Polska Miedz SA and the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, AMMK and NMMC on the development of the mining industry, the development of new deposits, the formation of their infrastructure, cooperation in research work, as well as on the use of underground technologies.
During the meeting, the parties also exchanged views on the formation of specific areas of cooperation, the exchange of experience in the field of metallurgy, in particular, non-ferrous metals, the use of mining and water-saving equipment, as well as technologies for the preparation and enrichment of ores.
As a result of the meeting, an agreement was reached on a visit of the delegation of the company KGHM Polska Miedz S.A to Uzbekistan.