“KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 16-fevral sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasining vitse-prezidenti Pavel Gruza bilan onlayn shaklda uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasining bosh direktori Radoslav Pilyut, kompaniya ijrochi direktori Petr Dura, vazirlikning Sanoatning bazaviy tarmoqlarini kompleks rivojlantirish departamenti direktori Temurmalik Xoliqov, Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Navoiy kon-metallurgiya kombinati vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi bilan Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, OKMK va NKMK o’rtasida tog‘-kon sanoatini rivojlantirish, yangi konlarni o‘rganish, ularning infratuzilmasini shakllantirish, ilmiy-tadqiqot ishlarida hamkorlik qilish, yerosti texnologiyalari hamda ulardan foydalanish bo’yicha o‘zaro manfaatli aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar hamkorlikning aniq yo‘nalishlarini shakllantirish, metallurgiya, xususan, rangli metallar sohasida tajriba almashish, tog‘-kon va suv tejovchi texnikalardan foydalanish hamda rudalarni tayyorlash va boyitish texnologiyalarini qo‘llash borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida “KGHM Polska Miedz S.A” kompaniyasi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Встреча с представителями компании «KGHM Polska Miedz S.A»
16 февраля текущего года заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров провел онлайн-встречу с вице-президентом компании «KGHM Polska Miedz S.A» Павлом Грузой.
На встрече также приняли участие генеральный директор компании «KGHM Polska Miedz S.A» Радослав Пилют, исполнительный директор компании Петр дура, директор департамента комплексного развития базовых отраслей промышленности Министерства Темурмалик Холиков, директор департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Шухрат Маткаримов, а также представители Алмалыкского горно-металлургического комбината и Навоийского горно-металлургического комбината.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы налаживания взаимовыгодных отношений между компанией «KGHM Polska Miedz S.A» и Министерством экономического развития и сокращения бедности, АГМК и НГМК по развитию горнодобывающей промышленности, освоения новых месторождений, формирования их инфраструктуры, сотрудничества в научно-исследовательских работах, а также по использованию подземных технологий.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по формированию конкретных направлений сотрудничества, обмену опытом в области металлургии, в частности цветных металлов, использованию горной и водосберегающей техники, а также технологий подготовки и обогащения руд.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении визита делегации компании «KGHM Polska Miedz S.A» в Узбекистан.