Xorijiy mamlakatlar va O‘zbekistonda metan tashlanmasini qisqartirish masalalari yuzasidan onlayn uchrashuv
27/01/2022 - 19:29 3553
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda metan tashlanmasini qisqartirish yuzasidan xorijiy tajribani va ushbu masala bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishning mumkin bo‘lgan mexanizmlarini ko‘rib chiqish hamda muhokama qilish bo‘yicha onlayn tadbir tashkil etildi.
Tadbirda Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘zgidromet, O‘zneftgazinspeksiya, “Hududgazta’minot”, “O‘zximprom”, “O‘ztransgaz” va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatlari hamda YTTB vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori U. Xolbadalov kirish so‘zi bilan ochib berdi hamda vazirlikning YTTB bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlari va imzolangan memorandum doirasida rejalashtirilayotgan chora-tadbirlarni ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2019–2030-yillarda O‘zbekiston Respublikasini "yashil" iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” 2019-yil 4-oktabrdagi PQ-4477-son qarorida aks ettirilgan “yashil” iqtisodiyotga o‘tish choralari bilan chambarchas bog‘liq ekani ta’kidlandi.
Onlayn tadbir davomida YTTB vakili Kristian Karrareto turli mamlakatlarda, xususan, 4 ta tadqiqot, xalqaro standartlardan foydalangan holda investitsion rejalashtirish, ma’lumotlarni tahlil qilish asosida loyiha va investitsiya dasturlarini tayyorlash hamda YTTBning Parij bitimi doirasida moliyalashtirishi kabi jihatlarni o‘zida aks ettirgan Ukraina va Qozog‘istonda metan tashlanmasini nazorat qilish dasturlarini ishlab chiqishda YTTBning tajribasi haqida ma’lumot berdi.
Bundan tashqari, gaz infratuzilmasida metan chiqindilari muammosi va ishlab chiqarish, tashish, saqlash, butun hudud bo‘ylab tarqatish bilan bog‘liq iqtisodiyotning turli tarmoqlarida ushbu sohadagi ma’lumotlarni yaxshilash uchun maxsus investitsiya dasturini yaratish va metan darajasini o‘lchaydigan texnologiyalardan foydalanish zarurligiga qaratildi.
Mazkur tadbir YTTB eksperti Yunus Burxonning nutqi bilan davom ettirilib, u O‘zbekistonda ushbu yo‘nalishdagi vaziyatga asoslangan holda turli tarmoqlar bo‘yicha metan tashlanmasini o‘zgartirish bo‘yicha loyihani amalga oshirish mohiyatini batafsil tushuntirib berdi.
Tavsiya etilgan dastur quyidagi tadbirlarga asoslanganligi qayd etildi:
- metan tashlanmasi bilan bog‘liq mavjud amaliyot va jarayonlarni o‘rganish, metan zichligi ma’lumotlarini tahlil qilish, maqsadli omillarni batafsil baholash, maqsadli obyektlar ro‘yxatini aniqlash,
- yer va havo texnologiyasidan foydalangan holda asosiy o‘lchov loyihalarini amalga oshirish, maqsadli obyektlardan metan tashlanmasini miqdoriy baholash, texnik-iqtisodiy tahlil qilish, oqibatlarni potentsial yumshatish imkoniyatlarini aniqlash va ularning salohiyati bo‘yicha loyihalarni tartibga solish;
- metan emissiyasini o‘lchash ma’lumotlarining aniqligini oshirish, metan tashlanma registrini joriy etish va davriy hisobot berish tartiblarini qo‘llash;
- iqtisodiyot tarmoqlarida metan tashlanmasi siyosatini takomillashtirish va tartibga solish masalalari bo‘yicha bir qator suhbatlar o‘tkazish, shuningdek, metan tashlanmasini kamaytirish uchun yo‘l xaritasini ishlab chiqish;
- metanni o‘lchashga ixtisoslashgan mutaxassislarni tayyorlash va o‘qitishni ta’minlash.
Bundan tashqari, qattiq maishiy chiqindilar, oqova suvlarni tozalash, qishloq xo‘jaligi chiqindilari sohalarida metan tashlanmasi masalalari ham ko‘rib chiqildi. Tadbir vazirlik, idora va tashkilotlar mutaxassislari tomonidan savol-javoblar orqali muhokama bilan yakunlandi.

Online meeting on reducing methane emissions in foreign countries and Uzbekistan
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, together with the European Bank for Reconstruction and Development, organized an online event to review and discuss foreign experience in reducing methane emissions and possible mechanisms for implementing projects on this issue in Uzbekistan.
The event was attended by representatives of the ministries of energy, investment and foreign trade, agriculture, the State Committee for Ecology, Uzhydromet, Uzneftegazinspektsiya, Khududgaztaminot joint-stock companies, Uzkhimprom, Uztransgaz and Uzbekneftegaz, as well as representatives of the EBRD.
The event was opened with a welcoming speech by the Director of the Green Economy Development Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, noting the main areas of cooperation between the Ministry and the EBRD and the planned activities under the signed memorandum.
It was also noted that the reforms carried out in our country are closely intertwined with the measures for the transition to a "green" economy, which is reflected in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan of 04.10.2019. No. PP-4477 Strategy for the transition of the Republic of Uzbekistan to a "green" economy for the period 2019-2030
During the online event, EBRD representative Christian Carrareto provided information on the EBRD's experience in developing programs to combat methane emissions in various countries, in particular in Ukraine and Kazakhstan, which relied on four aspects: research, investment planning using international standards, preparation project and investment programs based on data analysis and EBRD financing under the Paris Agreement.
In addition, the EBRD's vision was given to the problem of methane emissions in gas infrastructure and the need to create a special investment program to improve data in this area in various sectors of the economy related to production, transportation, storage, distribution throughout the territory and the use of technologies that measure the level of methane.
This event was continued by the presentation of the EBRD expert Yunus Burhan, who explained in detail the essence of the implementation of the project to change methane emissions in various sectors, based on the current situation in Uzbekistan in this area.
It was noted that the proposed program is based on the following activities:
- study of existing practices and procedures related to methane emissions, analysis of methane intensity data, detailed assessment of target factors, definition of a list of targets;
- conducting pilot measurement projects using ground and air technologies, the purpose of which is to quantify methane emissions from target sites, conduct a feasibility study, identify potential mitigation opportunities and rank projects by their potential;
- improving the accuracy of methane emission measurement data, implementing a methane emission register and applying procedures for periodic reporting;
- holding a series of dialogues on improving the policy and regulation of methane emissions in the sectors of the economy, as well as developing a "road map" to reduce methane emissions;
- providing capacity building and training for specialists in methane measurement.
In addition, the issues of methane emissions in the sectors of municipal solid waste, wastewater treatment, and agricultural waste were also considered in the field of view.
The event ended with a discussion by receiving answers to the speakers' questions from experts from ministries, departments and organizations.