2021-yil davomida ijtimoiy sohada amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot
O‘tgan 2021-yil davomida inson kapitalini sifatini oshirishga qaratilagan bir qator ishlar amalga oshirildi. Xususan, Maktabgacha ta’lim sohasida:
3-7 yoshli bolalarning maktabgacha ta'lim bilan 1,9 mln. nafar bolalarni yoki qamrov darajasini 70 foizga yetkazilishi ta'minlandi;
maktabga tayyorlov tizimi bilan 560 ming nafar 6 yoshli bolalarni yoki ularning 82 foizini qamrab olish bo‘yicha ishlarni yakuniga yetkazildi;
114 ta davlat xususiy sherikchilik asosidagi hamda 6 900 ta oilaviy shakldagi nodavlat maktabgacha ta'lim tashkilotlari tashkil etish hamda nodavlat maktabgacha ta'lim tashkilotlarini tashkil etiladi va ularda qamrab olingan bolalarning ulushini 25 foizgacha yetkazildi;
53 ta qamrov past bo‘lgan tumanlarga alohida imtiyozli kredit liniyalari ajratildi;
mobil guruhlar hamda reabilitasiyaga muhtoj bolalar uchun maktabgacha ta'lim tashkilotlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Xalq ta'limi sohasida:
Maktablarning 75 foizi internetga ulanishi ta'minlandi;
Barcha hududlarda Prezident maktablari faoliyati yo‘lga qo‘yildi;
Xalq ta'limi tizimidagi “Mehribonlik uylari” va “bolalar shaharchalari” faoliyati qayta tashkil etildi.
Oliy ta'lim sohasida:
8 ta oliy ta'lim muassasalari tashkil etilib, jami soni 149 taga yetkazildi;
Yoshlarni oliy ta'lim bilan qamrab olish darajasi 28 foizga yetkazildi;
O‘qish jarayoniga kredit-modul' tizimi kiritildi. Masofaviy ta'lim shakli joriy etilmoqda.
Sog‘liqni saqlash sohasida:
Sog‘liqni saqlash sohasini davlat tomonidan moliyalashtirish
21,1 trillion so‘mni tashkil etadi. Joriy yil oxirigacha 4,3 trillion so‘m, jumladan, vaksinalar xarid qilish va aholini emlash uchun 1,4 trillion so‘m yo‘naltiriladi;
Respublika ixtisoslashgan markazlarining soni 10 tadan 43 taga yetkazildi va shu bilan birga, ularning mintaqaviy filiallari va bo‘limlari soni 484 taga yetkazildi;

Информация о работе проведенной в социальной сфере на 2021 год
За прошедший 2021 год был предпринят ряд мер по повышению качества человеческого капитала. В частности, в сфере дошкольного образования:
1,9 млн детей в возрасте 3-7 лет с дошкольным образованием, было обеспечено увеличение уровня охвата до 70 процентов;
с помощью системы подготовки к школе была завершена работа по охвату 560 тысяч 6-летних детей, или 82 процента из них;
Создание 114 государственно-частных партнерств и 6900 негосударственных дошкольных образовательных учреждений семейного типа и негосударственных дошкольных образовательных организаций, а доля охваченных ими детей будет доведена до 25%;
Отдельные льготные кредитные линии были выделены 53 районам с низким уровнем охвата;
начата деятельность мобильных групп и дошкольных образовательных организаций для детей, нуждающихся в реабилитации.
В области народного образования:
75 процентов школ обеспечили доступ в Интернет;
Президентские школы были созданы во всех регионах;
Реорганизована деятельность «детских домов» и «детских городков» в системе народного образования.
В области высшего образования:
Было создано 8 высших учебных заведений, в результате чего их общее количество достигло 149. Охват молодежи высшим образованием достиг 28%. В учебный процесс внедрена кредитно-модульная система. Внедряется дистанционная форма обучения.
В области здравоохранения:
Государственное финансирование здравоохранения составляет 21,1 трлн сум. До конца текущего года будет выделено 4,3 трлн сум, в том числе 1,4 трлн сум на приобретение вакцин и прививок;
Количество специализированных центров республики было увеличено с 10 до 43 , а вместе с тем количество их региональных филиалов и отделений доведено до 484;
Реорганизована первичная медико-санитарная помощь, реорганизованы 100 кабинетов семейных врачей, 17 сельских семейных поликлиник и 7 городских семейных поликлиник;