Davlat funksiyalarini xususiy sektorga o‘tkazish bo‘yicha 2021-yil II yarim yillikda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma’lumot
17/12/2021 - 13:18 2661
I. Davlat organlari funksiyalarini xususiy sektorga o‘tkazish bo‘yicha kompleks mexanizmni joriy etishning tashkiliy chora-tadbirlari yuzasidan:
1. Avtomobil yo‘llarida yo‘l harakati qoidalari buzilganligini qayd etuvchi maxsus avtomatlashtirilgan foto va video dasturiy-texnik vositalari o‘rnatilishini tashkil etish sohasida:
Tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan avtomobil yo‘llarida yo‘l harakati qoidalari buzilganligini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalarini o‘rnatish va ekspluatatsiya qilish tartibi, shuningdek, maxsus avtomatlashtirilgan foto-video qayd etish vositalari o‘rnatilishi mumkin bo‘lgan joylar dislokatsiyasi tasdiqlandi.
Hozirda “e-auksion.uz” veb-saytida muntazam ravishda maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari o‘rnatiladigan joylarni tadbirkorlik subyektlariga sotish bo‘yicha lotlar joylashtirib kelinmoqda.
Respublika bo‘yicha 592 ta lotlar joylashtirilgan bo‘lib, shulardan 330 ta lot bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi.
Viloyatlar kesimida olinganda eng ko‘p maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari sotuvga qo‘yilgani va g‘olib aniqlanganlari Toshkent shahri va Toshkent viloyatiga to‘g‘ri keladi.
Izoh: Yuqoridagi grafikda sotuvga qo‘yilgan lotlar va g‘olib aniqlangan lotlar nisbatida ifodalangan.
Jami sotilgan lotlardan 16,629 mlrd. so‘m miqdorda byudjetga tushum kelib tushgan.
2. Jismoniy shaxslarga tegishli bo‘lgan M1 toifadagi transport vositalarini tadbirkorlar tomonidan texnik ko‘rikdan o‘tkazish sohasida.
Vazirlar Mahkamasining “Transport vositalarini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazi tartibini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2021-yil 9-martdagi 125-son qarori ijrosi yuzasidan respublika bo‘yicha jami 107 ta tadbirkorlik subyektlariga M1 toifadagi transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha ruxsatnomalar berildi.
Izoh: Yuqoridagi grafikda viloyatlar kesimida ruxsatnomaga ega bo‘lgan tadbirkorlik subyektlari soni ifodalangan.
3. Ko‘chmas mulk obyektlariga kadastr yig‘majildini, shu jumladan, birlamchi kadastr yig‘majildini tayyorlash sohasida.
Toshkent viloyati va Toshkent shahrida ko‘chmas mulk bo‘yicha kadastr muhandisining malaka shahodatnomasini berish tartibini belgilash hamda kadastr muhandislari tomonidan ko‘chmas mulk obyektlariga kadastr yig‘majildini tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar narxining minimal stavkalarini tasdiqlashni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi ishlab chiqildi va Hukumatga kiritildi.
Kadastr agentligi tomonidan kadastr muhandisligiga talabgorlar uchun malaka oshirish o‘quv dasturi ishlab chiqildi, malaka imtihoni komissiyasi tarkibi va ish reglamenti tuzildi hamda test o‘tkazish elektron dasturi ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda malaka oshirish o‘quv kursida o‘qishga va imtihon topshirgan holda, malaka shahodatnomasini olib kadastr muhandisi faoliyatini amalga oshirish istagida bo‘lgan talabgorlar soni 100 nafardan ortdi.
Onlayn tarzda 24 nafar shaxs malaka oshirish o‘quv mashg‘ulotlarida qatnashdi va ularga o‘quv kursini tugatganligi haqida sertifikatlar berildi.
4. Davlat idoralari, muassasalari va tashkilotlari, shu jumladan, Davlat xizmatlari markazlari tomonidan ayrim turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatilishida agent sifatida ishtirok etish sohasida.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 221-son qarori bilan Davlat xizmatlarini ko‘rsatishda tadbirkorlik subyektlariga agent sifatida ishtirok etish uchun sertifikat berish tartibi belgilandi.
Agent xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlari xodimlari malakasini oshirish bo‘yicha maxsus o‘quv dasturi ishlab chiqildi va joriy yilning iyun oyida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tkazildi va tasdiqlandi.
Nodavlat ta’lim muassasalarida o‘quv kursini tamomlagan talabgorlar ishtirokida komissiya tomonidan test sinovlari o‘tkazildi hamda Namangan va Samarqand viloyatlarida faoliyat yurituvchi 2 nafar talabgorga agent sertifikati berildi.

Информация о работе, проведенной в 2021 году во II полугодии по передаче государственных функций частному сектору
17/12/2021 - 13:19 6245
I. Об организационных мерах по реализации указа о передаче функций государственных органов частному сектору:
1. Специальная автоматизированная фотофиксация нарушений правил дорожного движения на автомобильных дорогах и в области организации установки видеопрограмм и технических средств.
Субъектами хозяйствования утвержден порядок установки и эксплуатации специального автоматизированного программного обеспечения и оборудования для фото- и видеозаписи нарушений правил дорожного движения на автомобильных дорогах, а также дислокации мест, где может быть установлено специальное автоматизированное оборудование для фото- и видеозаписи.
В настоящее время e-auksion.uz на регулярной основе на Веб-сайте устанавливаются специальные автоматизированные программно-технические средства для фото- и видеозаписи, которые выставляют лоты на продажу предприятиям.
В Республике размещено 592 лота и определено 330 лотов.
В продаже имеются наиболее специализированные автоматизированные программно-технические средства для фото- и видеозаписи, и победители определяются в городе Ташкенте и в Ташкентской области.
Примечание: приведенный выше график выражен в соотношении лотов, выставленных на продажу, и определенных выигрышных лотов.
Из проданных лотов в бюджет было выделено 16,629 миллиарда сумов.
2. В области технического осмотра предпринимателями транспортных средств категории М1, принадлежащих физическим лицам.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров № 125 от 9 марта 2021 года "О дополнительных мерах по совершенствованию процедуры обязательного технического осмотра транспортных средств" в общей сложности 107 субъектам хозяйствования Республики были выданы разрешения на технический осмотр транспортных средств категории М1.
Примечание: на приведенном выше графике выражено количество хозяйствующих субъектов, имеющих разрешение на пересечении регионов.
3. В области подготовки кадастрового сбора к объектам недвижимости, включая первичный кадастровый сбор.
Проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан об установлении порядка выдачи свидетельства о квалификации кадастрового инженера по недвижимости в Ташкентской области и городе Ташкенте, а также об утверждении минимальных ставок цен на услуги, оказываемые кадастровыми инженерами для подготовки кадастрового сбора по недвижимости.
Кадастровое агентство разработало программу обучения для претендентов на кадастровую инженерию, состав комиссии по проведению квалификационного экзамена и регламент работы составлены, разработана Электронная программа тестирования.
В настоящее время число претендентов, желающих осуществлять деятельность кадастрового инженера, получающих квалификационный аттестат, обучающихся на курсах повышения квалификации и сдающих экзамены, увеличилось более чем на 100 человек.
В режиме онлайн 24 человека приняли участие в тренингах по повышению своей квалификации, и им были выданы сертификаты об окончании учебного курса.
4. В области участия в качестве агента в предоставлении определенных видов государственных услуг государственными органами, учреждениями и организациями, в том числе центрами государственных услуг.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 221 от 19 апреля 2021 года установлен порядок выдачи сертификатов для участия в качестве агента в предоставлении государственных услуг предпринимателям.
Была разработана специальная учебная программа по повышению квалификации работников хозяйствующих субъектов, оказывающих агентские услуги, и в июне этого года была зарегистрирована и утверждена государственным контролем за качеством образования при Кабинете Министров.
Комиссия провела тестовые испытания с участием абитуриентов, прошедших курс обучения в негосударственных образовательных учреждениях, и двум абитуриентам, действующим в Наманганской и Самаркандской областях, были вручены сертификаты агента.
II. О мерах, принятых для приватизации государственных активов:
В январе-ноябре текущего 2021 года было продано 619 государственных активов на сумму 4,5 трлн. К концу 2021 года планируется продать еще 300 государственной собственности на сумму, близкую к 1,6 трлн.