Davlat funksiyalarini xususiy sektorga o‘tkazish bo‘yicha 2021-yil II yarim yillikda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma’lumot
17/12/2021 - 13:18 2661
I. Davlat organlari funksiyalarini xususiy sektorga o‘tkazish bo‘yicha kompleks mexanizmni joriy etishning tashkiliy chora-tadbirlari yuzasidan:
1. Avtomobil yo‘llarida yo‘l harakati qoidalari buzilganligini qayd etuvchi maxsus avtomatlashtirilgan foto va video dasturiy-texnik vositalari o‘rnatilishini tashkil etish sohasida:
Tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan avtomobil yo‘llarida yo‘l harakati qoidalari buzilganligini maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalarini o‘rnatish va ekspluatatsiya qilish tartibi, shuningdek, maxsus avtomatlashtirilgan foto-video qayd etish vositalari o‘rnatilishi mumkin bo‘lgan joylar dislokatsiyasi tasdiqlandi.
Hozirda “e-auksion.uz” veb-saytida muntazam ravishda maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari o‘rnatiladigan joylarni tadbirkorlik subyektlariga sotish bo‘yicha lotlar joylashtirib kelinmoqda.
Respublika bo‘yicha 592 ta lotlar joylashtirilgan bo‘lib, shulardan 330 ta lot bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi.
Viloyatlar kesimida olinganda eng ko‘p maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari sotuvga qo‘yilgani va g‘olib aniqlanganlari Toshkent shahri va Toshkent viloyatiga to‘g‘ri keladi.
Izoh: Yuqoridagi grafikda sotuvga qo‘yilgan lotlar va g‘olib aniqlangan lotlar nisbatida ifodalangan.
Jami sotilgan lotlardan 16,629 mlrd. so‘m miqdorda byudjetga tushum kelib tushgan.
2. Jismoniy shaxslarga tegishli bo‘lgan M1 toifadagi transport vositalarini tadbirkorlar tomonidan texnik ko‘rikdan o‘tkazish sohasida.
Vazirlar Mahkamasining “Transport vositalarini majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazi tartibini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2021-yil 9-martdagi 125-son qarori ijrosi yuzasidan respublika bo‘yicha jami 107 ta tadbirkorlik subyektlariga M1 toifadagi transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish bo‘yicha ruxsatnomalar berildi.
Izoh: Yuqoridagi grafikda viloyatlar kesimida ruxsatnomaga ega bo‘lgan tadbirkorlik subyektlari soni ifodalangan.
3. Ko‘chmas mulk obyektlariga kadastr yig‘majildini, shu jumladan, birlamchi kadastr yig‘majildini tayyorlash sohasida.
Toshkent viloyati va Toshkent shahrida ko‘chmas mulk bo‘yicha kadastr muhandisining malaka shahodatnomasini berish tartibini belgilash hamda kadastr muhandislari tomonidan ko‘chmas mulk obyektlariga kadastr yig‘majildini tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar narxining minimal stavkalarini tasdiqlashni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi ishlab chiqildi va Hukumatga kiritildi.
Kadastr agentligi tomonidan kadastr muhandisligiga talabgorlar uchun malaka oshirish o‘quv dasturi ishlab chiqildi, malaka imtihoni komissiyasi tarkibi va ish reglamenti tuzildi hamda test o‘tkazish elektron dasturi ishlab chiqildi.
Hozirgi kunda malaka oshirish o‘quv kursida o‘qishga va imtihon topshirgan holda, malaka shahodatnomasini olib kadastr muhandisi faoliyatini amalga oshirish istagida bo‘lgan talabgorlar soni 100 nafardan ortdi.
Onlayn tarzda 24 nafar shaxs malaka oshirish o‘quv mashg‘ulotlarida qatnashdi va ularga o‘quv kursini tugatganligi haqida sertifikatlar berildi.
4. Davlat idoralari, muassasalari va tashkilotlari, shu jumladan, Davlat xizmatlari markazlari tomonidan ayrim turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatilishida agent sifatida ishtirok etish sohasida.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 221-son qarori bilan Davlat xizmatlarini ko‘rsatishda tadbirkorlik subyektlariga agent sifatida ishtirok etish uchun sertifikat berish tartibi belgilandi.
Agent xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlari xodimlari malakasini oshirish bo‘yicha maxsus o‘quv dasturi ishlab chiqildi va joriy yilning iyun oyida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasidan ro‘yxatdan o‘tkazildi va tasdiqlandi.
Nodavlat ta’lim muassasalarida o‘quv kursini tamomlagan talabgorlar ishtirokida komissiya tomonidan test sinovlari o‘tkazildi hamda Namangan va Samarqand viloyatlarida faoliyat yurituvchi 2 nafar talabgorga agent sertifikati berildi.

Information on the work carried out in 2021 in the second half of the year on the transfer of state functions to the private sector
17/12/2021 - 13:20 2335
I. On organizational measures to implement the decree on the transfer of functions of state bodies to the private sector:
1. Special automated photo recording of traffic violations on highways and in the field of organizing the installation of video programs and technical means.
Business entities have approved the procedure for installing and operating special automated software and equipment for photo and video recording of traffic violations on highways, as well as the location of places where special automated equipment for photo and video recording can be installed.
Currently auksion.uz on a regular basis, special automated software and hardware tools for photo and video recording are installed on the Website, which put up lots for sale to enterprises.
592 lots have been placed in the Republic and 330 lots have been determined.
The most specialized automated software and hardware for photo and video recording are available for sale, and the winners are determined in the city of Tashkent and Tashkent region.
Note: The above graph is expressed in the ratio of lots offered for sale and certain winning lots.
Of the lots sold, 16.629 billion soums were allocated to the budget.
2. In the field of technical inspection by entrepreneurs of vehicles of category M1 belonging to individuals.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers № 125 dated March 9, 2021 "On additional measures to improve the procedure for mandatory technical inspection of vehicles", a total of 107 business entities of the Republic were issued permits for technical inspection of vehicles of category M1.
Note: the graph above shows the number of economic entities that have permission to cross regions.
3. In the field of preparation of cadastral collection for real estate objects, including primary cadastral collection.
Draft resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on the establishment of the procedure for issuing a certificate of qualification of a cadastral engineer for real estate in the Tashkent region and the city of Tashkent, as well as on the approval of minimum price rates for services provided by cadastral engineers for the preparation of cadastral collection for real estate
The Cadastral Agency has developed a training program for applicants for cadastral engineering, the composition of the commission for the qualification exam and the work regulations have been drawn up, an electronic testing program has been developed.
Currently, the number of applicants wishing to carry out the activities of a cadastral engineer, receiving a qualification certificate, studying at advanced training courses and passing exams has increased by more than 100 people.
Online, 24 people took part in trainings to improve their skills, and they were issued certificates of completion of the training course.
4. In the field of participation as an agent in the provision of certain types of public services by state bodies, institutions and organizations, including public service centers.
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 221 of April 19, 2021 established the procedure for issuing certificates for participation as an agent in the provision of public services to entrepreneurs.
A special training program was developed to improve the skills of employees of economic entities providing agency services, and in June of this year it was registered and approved by the State Control for the Quality of Education under the Cabinet of Ministers.
The Commission conducted test tests with the participation of applicants who completed a course of study in non-state educational institutions, and two applicants operating in Namangan and Samarkand regions were awarded agent certificates.
II. About the measures taken for the privatization of state assets:
In January-November of 2021, 619 state assets worth 4.5 trillion sum were sold. By the end of 2021, it is planned to sell another 300 of state property for an amount close to 1.6 trillion sum.