Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Birlashgan Millatlar Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (UNIDO) qo‘shma hamkorligi doirasida Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi metodologiyasi yuzasidan onlayn seminar
18/11/2021 - 20:30 3734
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (keyingi o‘rinlarda – Vazirlik) tomonidan Birlashgan Millatlar Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (keyingi o‘rinlarda – UNIDO) bilan qo‘shma hamkorlik doirasida Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi (keyingi o‘rinlarda – CIP indeksi) metodologiyasi hamda unga ishlab chiqarish sanoatining qo‘shilgan qiymati o‘sish sur’atlarining ta’siri bo‘yicha joriy yil 17-noyabrida onlayn seminar o‘tkazildi.
Seminarda Vazirlikning tegishli boshqarmalari, manfaatdor vazirlik va idoralar hamda ishlab chiqarish sanoati tarmoqlarining (“O‘zkimyosanoat”, “O‘zeltexsanoat”, “O‘zavtosanoat”, “Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi”) xodimlari ishtirok etdi. Ikki tomonlama manfaatli seminarni Xalqaro reytinglar va biznes infratuzilmasini yaxshilash boshqarmasi boshlig‘i Timur Xusanov O‘zbekiston Respublikasining oxirgi yillardagi iqtisodiy ko‘rsatkichlari hamda keyingi 5 yillikda O‘zbekiston Respublikasining sanoatini rivojlantirishga tegishli asosli ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan kirish nutqi bilan ochib berdi.
Shuningdek, Xalqaro reytinglar va biznes infratuzilmasini yaxshilash boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Akbar Kalandarov xalqaro reyting va indekslarning O‘zbekiston Respublikasidagi ahamiyati, mamlakatda xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash tuzilmasi hamda ishlab chiqarish sanoati tarmoqlarida qo‘shilgan qiymatning o‘sish sur’atlarini o‘zgarish dinamikasining CIP indeksiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’siriga oid ma’lumotlar berib o‘tdi.
Shundan so‘ng, Vazirlik huzuridagi Tarmoq bozorlari va ishlab chiqarishda mehnat unumdorligi tadqiqotlari markazi Xalqaro tajribalar va xorijiy bozorlarni o‘rganish hamda reyting va indekslar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Nurmuxammad Axmedov tomonidan Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksining 2021-yilgi hisobotida O‘zbekiston Respublikasining o‘rni va reyting ko‘rsatkichlariga to‘xtalib, joriy holatni keltirib chiqargan omillar va ularni kelgusida yaxshilash yuzasidan ko‘rilishi lozim bo‘lgan choralar to‘g‘risida ma’lumot berib o‘tildi.
Mazkur seminarda UNIDO tashkiloti Statistika boshqarmasi bosh statistik xodimi Fernando Kantu Bazaldua tomonidan CIP indeksini hisoblash metodologiyasi, so‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasining mazkur indeksning tarkibiy indikatorlaridagi ko‘rsatkichlari, ularning reytingdagi o‘rnining o‘zgarish dinamikasi, kelgusi yilda indeks metodologiyasiga kiritiladigan yangilanishlar bo‘yicha batafsil ma’lumot berib o‘tildi.
Shu bilan birga, UNIDO Statistika boshqarmasi xodimi Petra Kunslova Barqaror rivojlanish maqsadlari 9-maqsadining (Barqaror infratuzilmani yaratish, inklyuziv va barqaror sanoatlashtirishni qo‘llab quvvatlash, innovatsiyalarni rag‘batlantirish) CIP indeksi bilan bog‘liqligi hamda xalqaro sanoat statistikasini kuzatishda muhim hisoblangan manbalar bo‘yicha taqdimot qildi.
Seminar yakunida tomonlarni qiziqtirgan savollar yuzasidan muhokama bo‘lib o‘tdi, shuningdek, kelgusida O‘zbekiston Respublikasi sanoatini rivojlantirishni jadallashtirish yuzasidan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga kelishib olindi.

Oнлайн-семинар по методологии Индекса конкурентоспособности промышленности в рамках совместного сотрудничества Министерства экономического развития и сокращения бедности и Организации Объединенных Наций по промышленному развитию
18/11/2021 - 20:30 6912
17 ноября текущего года прошел онлайн-семинар в Министерстве экономического развития и сокращения бедности (далее – Министерство) в сотрудничестве с Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) по методологии Индекса конкурентоспособности промышленности (далее - индекс CIP) и влияния на него темпов роста добавленной стоимости обрабатывающей промышленности.
В семинаре приняли участие соответствующие управления Министерства, заинтересованные государственные органы, а также сотрудники отраслей обрабатывающей промышленности ("Узкимёсаноат", "Узэлтехсаноат", "Узавтосаноат", "Агентство по развитию фармацевтической отрасли"). Начальник управления международных рейтингов и улучшения инфраструктуры бизнеса Тимур Хусанов открыл семинар вступительной речью, содержащей данные об экономических показателях Республики Узбекистан за последние годы и развитии промышленности в Республике Узбекистан в ближайшие 5 лет.
Акбар Каландаров, заместитель начальника управления международных рейтингов и улучшения инфраструктуры бизнеса, в своей презентации рассказал о деятельности связанной с международными рейтингами и индексами в Республике Узбекистан, системе работы с международными рейтингами и индексами, а также предоставил анализ о влиянии динамики изменения темпов роста добавленной стоимости обрабатывающей промышленности на индекс CIP.
После этого начальник отдела международного опыта и изучения зарубежных рынков, а также работы с рейтингами и индексами Центра исследования отраслевых рынков и производительности труда в производстве при Министерстве Нурмухаммад Ахмедов остановился на отчете “Индекс конкурентоспособности промышленности 2021”, где затронул позицию и рейтинговые показатели Республики Узбекистан, а также проинформировал о текущей ситуации, факторах и мерах, которые необходимо предпринять для их дальнейшего улучшения.
В ходе семинара главный статистик ЮНИДО Ф.К.Базалдуа предоставил подробную информацию о методологии расчета индекса CIP, показателях Республики Узбекистан за последние годы в структурных индикаторах этого индекса, динамике их ранжирования, а также об обновлении методологии индекса, которое ожидается в следующем году.
В то же время сотрудник Статистического управления ЮНИДО Петра Кунцлова провела презентацию по Целям Устойчивого Развития, о связи 9 - Цели (Создание устойчивой инфраструктуры, содействие инклюзивной и устойчивой индустриализации, стимулирование инноваций) и её значимости для индекса CIP, а также об источниках данных, которые считаются важными для отслеживания международной отраслевой статистики.
По завершении семинара стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, а также договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества для дальнейшего ускорения развития промышленности в Республике Узбекистан.