O'zbekiston Respublikasida ko'chmas mulkni ro'yxatga olish va kadastr tizimini modernizatsiya qilishga bag‘ishlangan davra suhbati
18/11/2021 - 14:58 3724
Joriy yilning 16-noyabr kuni Jahon bankining “O'zbekiston Respublikasida ko'chmas mulkni ro'yxatga olish va kadastr tizimini modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirishni qo'llab-quvvatlash bo'yicha missiyasi doirasida Moliya vazirligi tomonidan Jahon banki bilan hamkorlikda ko'chmas mulk obyektlarini hisobga olish, ro'yxatga olish va baholash, shuningdek, yer munosabatlarini isloh qilish masalalariga bag'ishlangan davra suhbati o'tkazildi.
Davra suhbatida Jahon bankining yer va geofazoviy masalalari bo‘yicha global lideri Vael Zakut, Jahon bankining yer va geofazoviy masalalar bo'yicha jamoasi, xalqaro ekspertlar, Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Qishloq xo'jaligi vazirligi, Davlat soliq qo'mitasi hamda Davlat soliq qo'mitasi huzuridagi kadastr agentligi vakillari ishtirok etdi.
Moliya vazirligi davra suhbati ishtirokchilari bilan Toshkent shahrining “tajriba-sinov”  Mirzo Ulug‘bek tumanida o‘tkazilgan ko‘chmas mulkni ommaviy baholash sinovining dastlabki natijalari bilan bo’lishdi. 83 108 ko'chmas mulk obyektlarining test ommaviy bahosi bozor ma'lumotlariga asoslangan qiyosiy yondashuv bilan amalga oshirildi. Olingan dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, kvartiralarning amaldagi va taklif etilayotgan kadastr qiymati o‘rtasidagi farq tuman bo‘yicha o‘rtacha 5,3 baravar, yakka tartibdagi uy-joylar bo‘yicha 4,2 baravarga teng.
Qayd etilishicha, amaldagi metodika bo’yicha Darxon va TTZ dahalarida joylashgan xonadonning 1 kv. m deyarli bir xil narxga ega (1,2–1,3 mln. so'm), ammo qiyosiy yondashuvdan foydalanganda 1 kv. m qiymati mos ravishda 9,1 mln. so'm va 5,4 mln. so'mni tashkil etdi.
Ishtirokchilar amaliyotda yakka tartibdagi uy-joylar yagona obyekt (yer uchastkasi va uy) shaklida amalga oshirilayotganini va yangi yondashuvda ularni yagona obyekt sifatida baholash usuli qo'llanilishiga ahamiyat berishdi.
Islohotning maqsadi – ko'chmas mulkni soliqqa tortishning yangi va adolatli tizimini yaratish, soliq solinadigan baza sifatida kadastr qiymatini bozor qiymatiga imkon qadar yaqinlashtirish orqali amalga oshirishligiga ahamiyat qaratildi. Bunda, yangi kadastr qiymatiga o'tishda soliq tushumlarining o'sishini ta'minlash rejalashtirilmaydi, ya'ni daromadlarning umumiy o'sishi soliqlarni adolatli qayta taqsimlash orqali soliq stavkasining miqdori bilan tenglashtiriladi.
Jahon banki ekspertlari bozor qiymatidan kelib chiqqan holda soliqqa tortish ko'plab mamlakatlarda qo'llaniladigan ko'chmas mulk obyektlarini adolatli soliqqa tortish elementlaridan biri ekanligini ta'kidladilar.
Bundan tashqari, Jahon banki ekspertlari yer munosabatlari va yer resurslarini boshqarish masalalari bo'yicha ilg'or xalqaro tajribalar bilan o'rtoqlashdilar.
Davra suhbati ishtirokchilari ko'chmas mulk obyektlari qiymatini aniqlashning ilg'or tajribalari, yer va ko'chmas mulk obyektlarini baholashni yanada takomillashtirish yuzasidan fikr almashdilar.

Круглый стол, посвященный модернизации системы регистрации и кадастра недвижимости в Республике Узбекистан
18/11/2021 - 14:58 6819
16 ноября текущего года в рамках пребывания миссии Всемирного банка по оказанию поддержки реализации проекта «Модернизация системы регистрации и кадастра недвижимости в Республике Узбекистан» Министерством финансов совместно со Всемирным банком был проведен круглый стол посвященный вопросам учета, регистрации и оценки объектов недвижимости, а также реформирования земельных отношений.
На круглом столе приняли участие глобальный лидер по земельным и геопространственным аспектам Всемирного банка Ваэль Закут, команда Всемирного банка по земельным и геопространственным вопросам, международные эксперты, представители Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства сельского хозяйства, Государственного налогового комитета, Агентства по кадастру при Государственном налоговом комитете.
Министерство финансов поделилось с участниками круглого стола с предварительными результатами тестовой массовой оценки объектов недвижимости в «пилотном» Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
Тестовая массовая оценка 83 108 объектов недвижимого имущества осуществлялась сравнительным подходом на базе рыночной информации.
По предварительно полученной информации разница между действующей и предлагаемой кадастровой стоимостью квартир составляет в среднем по району 5,3 раза, а по индивидуальным жилым домам – 4,2 раза.
Было отмечено, что при действующей методики стоимость 1 кв. м квартиры, расположенной в районе Дархана и на массиве ТТЗ имеют практически одинаковую цену (1,2–1,3 млн. сум), но при применении сравнительного подхода стоимость 1 кв.м составила 9,1 млн. сум и 5,4 млн. сум соответственно.
Участники обратили внимание, что на практике индивидуальные жилые дома реализуются в виде единого объекта (земельный участок и дом), и при новом подходе применяется метод их оценки в качестве единого объекта.
Было обращено внимание, что целью реформы является создание новой справедливой системы налогообложения объектов недвижимости за счет применения в качестве налогооблагаемой базы кадастровую стоимость, максимально приближенной к рыночной стоимости. При этом при переходе на новую кадастровую стоимость не планируется обеспечить рост налоговых поступлений, то есть общий рост поступлений будет нивелирован размером налоговой ставки, но при справедливом перераспределении налогов.
Эксперты Всемирного банка отметили, что налогообложение от рыночной стоимости является одним из элементов справедливого налогообложения объектов недвижимого имущества, которая применяется во многих странах.
Кроме того, эксперты Всемирного банка также поделились передовым международным опытом по вопросам земельных отношений и управления земельными ресурсами.
Участники круглого стола обменялись мнениями по наилучшей практике по определению стоимости объектов недвижимого имущества, дальнейшему совершенствованию оценки земель и недвижимости.