Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imkoniyatlar: Yoshlar va xotin-qizlar tashabbuslarini rag‘batlantirish
02/11/2021 - 11:46 2730
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 13-oktabridagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4862-son qarori asosida yoshlarni va xotin-qizlarni tadbirkorlik va biznes tashabbuslarini yanada qo‘llab-quvvatlash belgilangan bo‘lib, unga ko‘ra yoshlar va xotin-qizlar tadbirkorlik va biznes ko‘nikmalariga nodavlat ta’lim tashkilotlarida tahsil hamda maxsus sertifikat olishlari orqali “Mikrokreditbank” ATB va AT “Xalq banki” tomonidan 25 mln. so‘mdan 225 mln. so‘mgacha kredit olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Ushbu qarorning tizimli ijrosini tashkil etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021-yilning 22-iyunida “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 388-son qaroriga asosan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududlarida faoliyat yurituvchi Nodavlat ta’lim tashkilotlari elektron reyestri shakllantirilgan holda Agentlikning rasmiy veb sayti www.uzade.uz ga joylashtirildi (havola: http://uzade.uz/uz/node/91).
Shu bilan birga Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Yoshlar ishlari agentligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi hamda Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan ushbu nodavlat ta’lim tashkilotlari tomonidan yoshlar va xotin-qizlarni biznes va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish bo‘yicha o‘quv yuklamasi yo‘riqnomasi hamda na’munaviy dastur ishlab chiqilgan holda Agentlik rasmiy veb-saytiga joylashtirildi (havola: http://uzade.uz/sites/default/files/yoriqnoma.pdf).
Ta’kidlash joizki, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektini ro‘yxatdan o‘tkazish tashabbusiga ega yoshlar ushbu reyestrga kiritilgan Nodavlat ta’lim tashkilotlarida nafaqat qo‘shimcha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ladi, balki qo‘shimcha ravishda o‘z biznes loyihalarini amalga oshirish uchun Markaziy bankning asosiy stavkasi (14%) da kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Misol tariqasida keltirish mumkinki, Toshkent shahrida ro‘yxatdan o‘tgan “Brotherhood” MCHJ tomonidan 30 nafardan ortiq yoshlar sartaroshlik va tadbirkorlik kurslariga muvaffaqiyatli o‘qitilib, o‘z biznes rejalari asosida kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Shu bilan birga bo‘lajak tadbirkorlarning moliyaviy tomondan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Agentlik huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 13-oktabridagi PQ-4862-son qarori asosida ularning o‘qitishga sarflagan mablag‘larini qaytarish tizimi ishlab chiqildi va yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu tizimga ko‘ra elektron reyestrga kiritilgan Nodavlat ta’lim tashkilotlarida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan o‘quvchilar o‘zining o‘qishga sarflagan mablag‘larining 70% (biroq 1 mln. so‘m oshmagan miqdorda) qaytariladi.
Bunda ushbu mablag‘lar o‘quvichga to‘g‘ridan to‘g‘ri Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan zaruriy hujjatlar taqdim etilganidan so‘ng taqdim etiladi.

Возможности поддержки предпринимательства: поощрение молодежных и женских инициатив
Планируется дальнейшая поддержка инициатив, на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 13 октября 2020 года № ПП-4862 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства», согласно которому молодые люди и женщины смогут изучать предпринимательство и бизнес-навыки в негосударственных образовательных учреждениях и получить специальный сертификат от АКБ «Микрокредитбанк» и АО «Народный банк» также будет иметь право на получение ссуды от 25млн до 225 млн сумм.
В целях организации планомерной реализации данного постановления на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 388 от 22 июня 2021 года «О мерах по эффективной реализации программ профессионально-предпринимательской подготовки молодежи и женщин и выделение микрокредитов на их предпринимательскую деятельность », Агентство по развитию предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан составило электронный реестр негосударственных образовательных организаций, действующих в регионах республики Узбекистана и разместил его на официальном сайте агентства www.uzade.uz. (Ссылка: http://uzade.uz/uz/node/91).
Кроме того, Министерство высшего и среднего специального образования, Школа бизнеса и предпринимательства, Министерство занятости и трудовых отношений, Торгово-промышленная палата, Агентство по делам молодежи, Министерство по делам соседства и поддержки семьи и предпринимательства, Руководящие принципы Агентства развития по обучению молодых людей и женщин деловым и предпринимательским навыкам неправительственными образовательными организациями и образец программы были разработаны и размещены на официальном сайте Агентства (ссылка: http://uzade.uz/sites/default/files/yoriqnoma.pdf).
Следует отметить, что молодые люди, выступающие с инициативой регистрации малого бизнеса и частного предпринимательства, не только получат дополнительные знания и навыки в НПО, включенных в этот реестр, но и дополнительно смогут получить кредит по базовой ставке ЦБ (14%) на реализацию бизнес-проектов.
Например, более 30 молодых людей, успешно прошедших обучение на курсах парикмахерского искусства и предпринимательства в ООО «Братство», зарегистрированном в Ташкенте, смогли получить ссуду в соответствии со своими бизнес-планами.
При этом в целях оказания дальнейшей финансовой поддержки будущим предпринимателям Государственный фонд поддержки предпринимательства при Агентстве на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 13 октября 2020 года No ПП-4862 А по системе возврата инвестиций.
Согласно системе, студентам, успешно закончившим курсы в негосударственных образовательных учреждениях, включенных в электронный реестр, будет возмещено 70% стоимости обучения (но не более 1 млн. Сумов).
В этом случае эти средства будут предоставлены студенту сразу после подачи необходимых документов Государственным фондом поддержки предпринимательства.