Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan imkoniyatlar: Yoshlar va xotin-qizlar tashabbuslarini rag‘batlantirish
02/11/2021 - 11:46 2730
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 13-oktabridagi “Aholini tadbirkorlikka jalb qilish tizimini takomillashtirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4862-son qarori asosida yoshlarni va xotin-qizlarni tadbirkorlik va biznes tashabbuslarini yanada qo‘llab-quvvatlash belgilangan bo‘lib, unga ko‘ra yoshlar va xotin-qizlar tadbirkorlik va biznes ko‘nikmalariga nodavlat ta’lim tashkilotlarida tahsil hamda maxsus sertifikat olishlari orqali “Mikrokreditbank” ATB va AT “Xalq banki” tomonidan 25 mln. so‘mdan 225 mln. so‘mgacha kredit olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Ushbu qarorning tizimli ijrosini tashkil etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021-yilning 22-iyunida “Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 388-son qaroriga asosan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududlarida faoliyat yurituvchi Nodavlat ta’lim tashkilotlari elektron reyestri shakllantirilgan holda Agentlikning rasmiy veb sayti www.uzade.uz ga joylashtirildi (havola: http://uzade.uz/uz/node/91).
Shu bilan birga Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Yoshlar ishlari agentligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi hamda Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi tomonidan ushbu nodavlat ta’lim tashkilotlari tomonidan yoshlar va xotin-qizlarni biznes va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish bo‘yicha o‘quv yuklamasi yo‘riqnomasi hamda na’munaviy dastur ishlab chiqilgan holda Agentlik rasmiy veb-saytiga joylashtirildi (havola: http://uzade.uz/sites/default/files/yoriqnoma.pdf).
Ta’kidlash joizki, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektini ro‘yxatdan o‘tkazish tashabbusiga ega yoshlar ushbu reyestrga kiritilgan Nodavlat ta’lim tashkilotlarida nafaqat qo‘shimcha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ladi, balki qo‘shimcha ravishda o‘z biznes loyihalarini amalga oshirish uchun Markaziy bankning asosiy stavkasi (14%) da kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Misol tariqasida keltirish mumkinki, Toshkent shahrida ro‘yxatdan o‘tgan “Brotherhood” MCHJ tomonidan 30 nafardan ortiq yoshlar sartaroshlik va tadbirkorlik kurslariga muvaffaqiyatli o‘qitilib, o‘z biznes rejalari asosida kredit olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Shu bilan birga bo‘lajak tadbirkorlarning moliyaviy tomondan yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida Agentlik huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 13-oktabridagi PQ-4862-son qarori asosida ularning o‘qitishga sarflagan mablag‘larini qaytarish tizimi ishlab chiqildi va yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu tizimga ko‘ra elektron reyestrga kiritilgan Nodavlat ta’lim tashkilotlarida o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan o‘quvchilar o‘zining o‘qishga sarflagan mablag‘larining 70% (biroq 1 mln. so‘m oshmagan miqdorda) qaytariladi.
Bunda ushbu mablag‘lar o‘quvichga to‘g‘ridan to‘g‘ri Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan zaruriy hujjatlar taqdim etilganidan so‘ng taqdim etiladi.

02/11/2021 - 11:48 2221
On the basis of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 13, 2020 № PR-4862 "On additional measures to improve the system of involvement of the population in entrepreneurship and the development of entrepreneurship", further support is provided for entrepreneurship and business initiatives of young people and women. According to him, young people and women have the right to receive loans from 25 million to 225 million soums by JSCB "Microcreditbank" and JSC "Xalq Banki" for having entrepreneurship and business skills by studying in non-governmental educational institutions and obtaining a special certificate. will have.
In order to organize the systematic implementation of this resolution, on the basis of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 388 dated June 22, 2021 "On measures for the effective implementation of programs for vocational and entrepreneurial training of youth and women and the allocation of microcredits for their entrepreneurial activities", the Agency for Entrepreneurship Development under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan has compiled an electronic register of non-governmental educational organizations operating in the regions of the Republic of Uzbekistan and posted it on the official website of the Agency www.uzade.uz. (Link: http://uzade.uz/uz/node/91).
In addition, the Ministry of Higher and Secondary Special Education, the School of Business and Entrepreneurship, the Ministry of Employment and Labor Relations, the Chamber of Commerce and Industry, the Agency for Youth Affairs, the Ministry of Neighborhood and Family Support and the Entrepreneurship Development Agency have developed a training load guide and a sample program for training young people and women in business and entrepreneurial skills by these non-governmental educational organizations and posted them on the official website of the Agency (link: http://uzade.uz/sites/default/files/yoriqnoma.pdf).
It should be noted that young people who have the initiative to register a small business and private entrepreneurship will not only gain additional knowledge and skills in the NGOs included in this register, but also additionally will be able to get a loan at the base rate of the Central Bank (14%) for the implementation of business projects.
For example, Brotherhood LLC, registered in Tashkent, has successfully trained more than 30 young people in hairdressing and entrepreneurship courses, and they have been able to obtain loans based on their business plans.
At the same time, in order to provide further financial support to potential entrepreneurs, the State Fund for Entrepreneurship Support under the Agency on the basis of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 13, 2020 № PR-4862, a system of return on investment has been developed and implemented.
According to the system, students who successfully complete courses in non-governmental educational institutions included in the electronic register will be reimbursed 70% of their tuition fees (but not more than 1 million soums).
In this case, these funds will be provided to the student directly by the State Fund for Entrepreneurship Support after the submission of the necessary documents.