Ustuvor xalqaro reyting va indekslar boʻyicha onlayn seminar
Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligining Xalqaro reytinglar va biznes infratuzilmasini yaxshilash boshqarmasi tomonidan 2021-yilning 28-oktyabr kuni “Ustuvor xalqaro reytinglar: metodologiya, respublikaning bugungi kundagi natijalari, oʻrni va Oʻzbekiston taraqqiyotidagi ahamiyati” mavzusida Vazirlikning hududiy bosh boshqarmalari hamda tuman va shahar boʻlimlari xodimlari uchun onlayn seminar oʻtkazildi.
Seminarda Vazirlik hududiy boʻlinmalarining ikki yuzdan ortiq xodimlari ishtirok etdi. Seminar avvalida ishtirokchilarga xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash uchun zarur shart-sharoitlar, tegishli tuzilmalarning rivojlanish tarixi va ular bilan ishlash mexanizmlari, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi uchun ustuvor boʻlgan 24 ta xalqaro reyting va indekslar boʻyicha asosiy faoliyat koʻrsatkichlariga erishishning amaldagi tizimi tushuntirildi.
Boshqarma boshligʻi oʻrinbosari A.Kalandarov tomonidan seminar qatnashchilariga “Iqtisodiy erkinlik indeksi” (Heritage Foundation) boʻyicha taqdimot oʻtkazildi.
Mazkur taqdimotda Indeksning metodologik tuzilishi, baholanish usullari, Oʻzbekiston Respublikasining MDH davlatlari orasidagi reytingi hamda hisobot natijalari va uning tahlillari aytib oʻtildi. Shuningdek, tegishli indikatorlar kesimida sud tizimi faoliyatining erkinlashishi va unga axborot tizimlarining joriy etilishi, har bir ishchi tomonidan yaratiladigan qoʻshilgan qiymat oʻsganligi, minoritar investorlarning muhim korporativ qarorlarini qabul qilishdagi huquqlarining kuchaytirilishi hamda korporativ shaffoflikni yaxshilanishi hisobiga yuqori natijalarga erishilganligi toʻgʻrisida taʼkidlab oʻtildi.
Shuningdek, boshqarma bosh mutaxassisi J.Toxirov Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda biznes yuritish va qulay tadbirkorlik muhitini yaratish maqsadida amalga oshirilgan islohotlar hamda ularning xalqaro reyting va indekslar natijalarida aks etganligi toʻgʻrisida seminar qatnashchilariga atroflicha maʼlumot berdi.
Boshqarma bosh mutaxassisi L.Xoʻjayev tomonidan seminar qatnashchilariga “Inson kamoloti indeksi” (UNDP) boʻyicha taqdimot oʻtkazildi. Taqdimotchi tomonidan oxirgi besh yil ichida yurtimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar natijasida oliy taʼlimga qamrov darajasi 9 foizdan 29 foizga yetkazilganligi, oliy taʼlim muassasalari soni 2 barobarga oshirilib, 72 tadan 141 taga yetkazilganligi hamda aholi daromadlari darajasining o‘sishini ta’minlash maqsadida barqaror iqtisodiy o‘sishning ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Mazkur boshqarma bosh mutaxassisi J.Qoʻshmanov tomonidan “Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi” (UNIDO) va mamlakatning industrial rivojlanish darajasini tahlil qilishda mazkur indeksning ahamiyati muhim ekanligi tushuntirib o‘tildi. Shuningdek, taqdimot davomida indeksni hisoblash metodologiyasi va uning mezonlari asosida hududlarda ishlab chiqarish sanoatini toʻgʻri monitoring qilish, drayver tarmoqlar va oʻsish nuqtalarini aniqlash hamda ishlab chiqarish sanoatida vujudga keladigan CO2 gazining indeks reytingiga taʼsirini baholash yuzasidan maʼlumotlar berildi.
“Barqaror rivojlanish maqsadlari” (Bertelsmann Stiftung) mavzusida Barqaror rivojlanish sohasidagi Milliy maqsad va vazifalarning monitoringi va aholi turmush darajasini tahlil qilish boshqarmasi boshligʻi A.Umarxoʻjayev tomonidan taqdimot oʻtkazildi.
Mazkur taqdimotda Barqaror rivojlanish maqsadlarining maqsad va vazifalari hamda uning xalqaro reyting va indekslarga bogʻliqligi boʻyicha atroflicha maʼlumot berildi, shuningdek, uni hisoblashda faqatgina xalqaro taqqoslama va oʻrganishlar hamda soʻrovnomalarning natijalari inobatga olinishi alohida taʼkidlab oʻtildi.
Boshqarmalar tomonidan vazirlikning hududiy boshqarmalari xodimlari bilan hamkorlikda O‘zbekistonning xalqaro reyting va indekslardagi mavqeini oshirishga qaratilgan o‘zaro tadbirlar davom ettiriladi.

Online seminar on priority international ratings and indices
On October 28, 2021, the Department of International Ratings and Business Infrastructure Improvement of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction held an online seminar for employees of the main territorial departments, district and city departments of the Ministry on the topic: "Priority international ratings: methodology, current position of the republic, role and importance in development of Uzbekistan”.
The seminar was attended by more than two hundred employees of regional departments of the ministry, at the beginning the participants were informed about the prerequisites for working with international ratings, the history of the development of relevant structures and mechanisms for working with them, and the current system for achieving key performance indicators for 24 priority indices was explained.
Deputy Head of Department A. Kalandarov made a presentation on the "Index of Economic Freedom" (Heritage Foundation) to the participants of the seminar.
The presentation outlined the methodological structure of the index, assessment methods, ranking position of the Republic of Uzbekistan among the CIS countries, and it was also noted that in the context of the relevant indicators, high results were achieved due to the liberalization of the judicial system, the introduction of information systems into it, the growth of added value created by each employee, improving business freedom, which noted the strengthening of the rights of minority investors when making important corporate decisions and improving corporate transparency.
Chief specialist J.Tokhirov informed the participants of the seminar in detail about the reforms carried out in recent years to create a favorable business environment, as well as about their reflection in the results of international ratings and indices.
The chief specialist of this department L.Khujaev made a presentation on the "Human Development Index" (UNDP) to the participants of the seminar. It was noted that as a result of large-scale reforms carried out over the past five years, the level of enrollment in higher education increased from 9% to 29%, the number of higher educational institutions doubled from 72 to 141, the importance of stable economic growth in order to ensure an increase in the level of income of the population was emphasized.
The chief specialist of this department J.Kushmanov presented the "Industrial Competitiveness Index" (UNIDO) and its importance for the analysis of the level of the country's industrial development. Also, during the presentation, information was provided on the methodology for calculating the index and its criteria to ensure proper monitoring of the manufacturing sector in the regions, identifying driver industries, growth points, as well as assessing the impact of carbon dioxide (CO2) emission on the index value.
Head of the Department for Monitoring National Goals and Objectives in the Field of Sustainable Development and Analysis of the Living Standards of the Population A.Umarkhodjaev made a report on the "Sustainable Development Goals" (Bertelsmann Stiftung).
The presentation provided detailed information on the goals and objectives of the Sustainable Development Goals and their dependence on international rankings and indices, and it was also emphasized that the calculation takes into account only the results of international comparisons, studies and surveys.
The departments of the ministry together with its regional departments will continue mutual activities to improve the position of Uzbekistan in international ratings and indices.