O'zbekistonda kam karbonli, barqaror va inklyuziv urbanizatsiyani qo'llab-quvvatlash
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Jahon banki va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi bilan birgalikda mamlakatda kam uglerodli, barqaror va inklyuziv urbanizatsiya sharoitlarini yaratish uchun hukumat darajasida chora-tadbirlarni muhokama qilish boʻyicha davra suhbati oʻtkazildi.
Davra suhbatida davlat tashkiloti vakillari, iqtisodiy taraqqiyot va atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha yetakchi ekspertlar, shuningdek, fuqarolar orasidan vakillar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi. Ular shaharlarni yashil iqtisodiyot nuqtai nazaridan inklyuziv, yanada samarali, iqlim oʻzgarishiga chidamli va yanada qulayroq qilish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ekspertlarning taʼkidlashicha, barqaror transport va chiqindilarni boshqarish, elektron mobillik va raqamlashtirish, shaharlarda daraxtzorlarni qayta tiklash, Oʻzbekiston iqtisodiyotini drayverlariga aylantirib, va shu navbatda uning samaradorligi va raqobatbardoshligini oshiradi.
Takomillashtirilgan shahar rejasi va infratuzilmaga strategik investitsiyalar, jumladan, jamoat va motorli boʻlmagan transport tarmoqlarini kengaytirish, iqtisodiy oʻsish uchun toʻsiqlarni bartaraf etishga yordam beradi, va shu jumladan, havo toʻsiqlari va ifloslanish muammolarini ham hal qiladi. Bularning barchasi shaharlarni aholi va biznes uchun yanada qulay va jozibador qiladi. Mutaxassislarning fikriga koʻra, bunday shaharlar issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirishga katta hissa qoʻshishi mumkin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligining urbanizatsiyani rivojlantirish boshqarmasi boshligʻi Ravshanbek Rustam-oʻgʻli soʻzlariga koʻra, Oʻzbekistonda urbanizatsiya jarayonini jadallashtirish, hududlarni kompleks va rejali rivojlantirish, aholining barcha qatlamlari uchun munosib sharoitlar yaratish boʻyicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, huquqiy baza takomillashtirilmoqda, 2030-yilga qadar Oʻzbekiston Respublikasida urbanizatsiyani rivojlantirish konsepsiyasi loyihasi va Konsepsiyani amalga oshirish boʻyicha yoʻl xaritasi loyihasi ishlab chiqilgan.
Dunyo miqyosida, ixcham, bogʻlangan va muvofiqlashtirilgan shaharlar 2050-yilga kelib 17 trillion dollargacha tejash va ish oʻrinlari hamda uy-joylarga yaxshiroq kirish orqali iqtisodiy oʻsishni taʼminlash mumkin.
"Aholining oʻsishi va urbanizatsiya bilan shaharlar aholi zich joylashgan yoki oʻsib borayotgan va aholi zichligi past boʻlishiga moslasha oladi. Shaharlarning kengayishini toʻxtatish Oʻzbekistonning iqlimiy barqarorligi uchun ham, oqibatlarini yumshatish va iqlim oʻzgarishiga moslashish nuqtai nazaridan ham juda muhimdir”, — deydi Jahon bankining shahar xoʻjaligi boʻyicha mutaxassisi Dmitriy Sivaev.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, aholi zich joylashgan shaharlar havo sifatining yomonlashishiga olib keladi, bu esa sogʻliq, turmush tarzi va atrof-muhitga salbiy taʼsir koʻrsatadi.
"Havoning ifloslanishi muammosi mahalliy xarakterga ega boʻlsada, uni hal qilish, qoida tariqasida, mintaqaviy, milliy va hatto xalqaro hamkorlik va muvofiqlashtirishni talab qiladi", — deydi Jahon bankining havo ifloslanishi va shaharlar boʻyicha mutaxassisi Vasil Zlatev.
Toshkent Markaziy Osiyoning eng yirik shahri va mamlakatning asosiy iqtisodiy markazi hisoblanadi. Shuning uchun iqlim oʻzgarishining Oʻzbekiston uchun taʼsiri alohida ahamiyatga ega. Poytaxtning rivojlanishi puxta rejalashtirilgan va shunday amalga oshirilishi kerakki, Toshkent iqlim oʻzgarishi muammolari, shuningdek, katta shaharlar odatda duch keladigan zarba va stresslarni muvaffaqiyatli bartaraf etsin.
"Toshkent Markaziy Osiyoning birinchi shahri boʻlish va barqaror rivojlanish strategiyasi va investitsiya dasturi bilan dunyoning yetakchi shaharlaridan biri boʻlib, iqlim oʻzgarishi, shu jumladan, yuzaga kelgan zarba va stresslarni boshqarish uchun noyob imkoniyatga ega", dedi Axel Baumler jahon bankining infrastruktura boʻyicha katta iqtisodchisi.
Dumaloq stol shaklidagi strategik suhbatlar yanvar 2022-yilda tugaydi. Shu qatorda, quyidagi mavzular boʻyicha uchrashuvlar rejalashtirilgan: sanoat va iqtisodiyotning yashil, kam uglerodli rivojlanishini qoʻllab-quvvatlash; iqlim oʻzgarishiga chidamliligini oshirish; yashil moliyalashtirishni safarbar etish; shuningdek, yashil oʻsish va iqlimiy barqarorlikka oʻtishni tezlashtirish uchun yoʻl xaritasini ishlab chiqish va boshqalar.

Поддержка низкоуглеродной, устойчивой и инклюзивной урбанизации в Узбекистане
Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно со Всемирным банком и Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА) провели круглый стол по обсуждению мер на правительственном уровне для создания условий низкоуглеродной, устойчивой и инклюзивной урбанизации в стране.
Данное мероприятие является продолжением серии одиннадцати стратегических диалогов «Зеленый» рост и изменение климата в Республике Узбекистан, которые проводятся в Ташкенте в совмещенном онлайн и офлайн формате с августа 2021 г. по январь 2022 г.
В заседании круглого стола приняли участие представители государственных органов, ведущие эксперты по экономическому развитию и охране окружающей среды, а также представители гражданского сообщества и международных организаций. Они обсудили возможности трансформации городов в инклюзивные, более продуктивные с точки зрения зеленой экономики, более устойчивые к изменению климата и более комфортные.
Эксперты отметили, что внедрение устойчивого транспорта и управления отходами, электронная мобильность и цифровизация, лесовосстановление в городах превратят их в драйверы экономики Узбекистана, повышая ее продуктивность и конкурентоспособность.
Улучшенное городское планирование и стратегические инвестиции в инфраструктуру, включая расширение общественных и немоторизованных транспортных сетей, помогут преодолеть преграды для экономического роста, в том числе - решение проблем заторов и загрязнения воздуха. Все это сделает города более пригодными для жизни и привлекательными как для населения, так и для бизнеса. Как считают эксперты, такие города также могут внести значительный вклад в сокращение выбросов парниковых газов.
По словам начальника управления развития урбанизации министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Равшанбека Рустам-ўғли в Узбекистане принимается ряд мер по ускорению процесса урбанизации, комплексного и планомерного развития регионов, создания достойных условий для всех слоев населения. Так, совершенствуется правовая база, разработан проект Концепции развития урбанизации в Республике Узбекистан до 2030 года и проект дорожной карты по реализации Концепции.
Во всем мире более компактные, связанные и скоординированные города могут сэкономить до 17 триллионов долларов США к 2050 году и стимулировать экономический рост за счет лучшего доступа к рабочим местам и жилью.
«С ростом населения и урбанизации города могут адаптироваться к этому либо превращаясь в густонаселенные, либо разрастаясь и сохраняя низкую плотность населения. Сдерживание разрастания городов критически важно для климатической устойчивости Узбекистана, как с точки зрения смягчения последствий, так и с точки зрения адаптации к изменению климата», - отметил Дмитрий Сиваев специалист по городскому хозяйству Всемирного банка.
Эксперты подчеркнули, что густонаселенные города способствуют ухудшению качества воздуха, что негативно влияет на состояние здоровья, источники средств к существованию и окружающую среду.
«Проблема загрязнения воздуха хоть и носит локальный характер, но для ее решения, как правило, необходимо региональное, национальное и даже международное сотрудничество и координация», - сказал Василь Златев эксперт по загрязнению воздуха и городам Всемирного банка.
Ташкент – самый крупный город Центральной Азии и основной экономический центр страны. Поэтому влияние изменения климата на этот город для Узбекистана имеет особое значение. Развитие столицы должно быть тщательно спланировано и реализовано таким образом, чтобы Ташкент успешно решал проблемы изменения климата, а также потрясения и стрессы, с которыми обычно сталкиваются большие города.
«У Ташкента есть уникальная возможность стать первым городом Центральной Азии и войти в число ведущих городов мира с устойчивой стратегией развития и инвестиционной программой, чтобы управлять потрясениями и стрессами, с которыми он сталкивается, включая и изменение климата», - заявил Аксель Баумлер старший экономист по инфраструктуре Всемирного банка.
Стратегические диалоги в формате круглого стола завершатся в январе 2022 года. Запланированы встречи по следующим темам: поддержка зеленого, низкоуглеродного развития промышленности и экономики; повышение устойчивости к изменению климата; мобилизация зеленого финансирования; а также разработка дорожной карты для ускорения перехода к зеленому росту и климатической устойчивости, и др.